بریتانیا از برنامه افزایش تحریم و فشار به ایران خبر داد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزیر خارجه بریتانیا می گوید اتحادیه اروپا نباید اعمال تحريم های بيشتر را به دلیل واکنش های ايران متوقف کن

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا از افزایش فشار ها بر ایران و به کار گیری تحریم های بیشتر علیه این کشور خبر داده است.

آقای هیگ در گفت و گو با شبکه تلویزیونی اسکای نیوز، گفته است که وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه آینده خود تحریم های بیشتری علیه ایران از جمله درباره افزایش فشارها به بخش های نفتی این کشور در نظر خواهند گرفت.

جلسه شورای وزیران اتحادیه اروپا که وزیر خارجه بریتانیا وعده تصمیم گیری درباره تحریم های تازه علیه ایران را در جریان برگزاری آن داده، قرار است روز ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) تشکیل شود.

وزیر خارجه بریتانیا گفته است که ایران در حال گسترش برنامه های اتمی خود است و اتحادیه اروپا نباید اعمال تحریم های بیشتر را به دلیل واکنش های ایران متوقف کند.

به نظر می رسد گفته های آقای هیگ اشاره ای به تصمیم کشورهای اروپایی برای تعلیق تحریم خرید نفت ایران است.

منابع مطلع در اتحادیه اروپا می‌گویند که آغاز ممنوعیت خرید نفت ایران توسط کشورهای این اتحادیه ممکن است چند ماه طول بکشد، چون بعضی از این کشورها برای آماده کردن اقتصاد خود برای این ممنوعیت نیازمند زمان هستند.

گزارش ها حاکی از آن است که کشورهای اتحادیه اروپا در مورد ممنوعیت خرید نفت از ایران به توافق اصولی رسیده اند.

مقام های شرکت ملی نفت ایران می گویند که این به راحتی می تواند مشتریان جایگزینی برای نفت خود پیدا کند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا در این مورد به بخش فارسی بی بی سی گفته بود که انتظار می رود توافق نهایی در این مورد پیش از اجلاس وزیران امور خارجه این اتحادیه در پایان ماه جاری میلادی حاصل شود.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۱ حدود ۱۸ درصد از نفت و میعانات گازی صادراتی ایران را خریده اند که در این میان سهم کشورهای ایتالیا و اسپانیا بیشتر بوده است.

پیشتر محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران گفته بود در صورتی که نفت ایران از سوی کشورهای غربی تحریم شود، بابت مسدود کردن تنگه هرمز یک قطره نفت از این تنگه عبور نخواهد کرد.

آمریکا گفته است که بسته شدن تنگه هرمز را تحمل نخواهد.

رسانه های آمریکا می گویند که باراک اوباما در نامه ای به رهبر ایران درباره احتمال بستن تنگه هرمز هشدار داده است.

وزارت خارجه ایران دریافت نامه آمریکا به آیت الله علی خامنه ای را تایید و سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرده کشورش در صورت صلاحدید به نامه آقای اوباما پاسخ خواهد داد.

ایران طی هفته های اخیر دست به مانور نظامی در تنگه هرمز زده بود.

این کشور اعلام کرده بود که موشک بالستیک خود را در تنگه هرمز با موفقیت آزمایش کرده است اما ساعاتی بعد اعلام کرد که این آزمایش انجام نشده و در آینده صورت خواهد گرفت.