ایران دریافت نامه 'هشدار آمیز' آمریکا به آیت الله خامنه ای را تایید کرد

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption مقام های آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته بودند که از کانال‌های محرمانه، مستقیما به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در مورد بستن تنگه هرمز "هشدار" داده‌اند

وزارت امور خارجه ایران دریافت نامه "مقام های آمریکا" به آیت الله خامنه ای را تایید کرده است.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در جمع خبرنگاران در تهران گفته است که این نامه از سه طریق به ایران منتقل شده است.

به گفته آقای مهمانپرست این نامه از طریق سفیر آمریکا در سازمان ملل به سفیر ایران داده شده و در عین حال از طریق سفیر سوئیس در ایران و از طریق جلال طالبانی رئیس‌جمهور عراق در اختیار رهبران جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

دو روز پیش از این مقامات دولت آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفته‌ بودند که از کانال‌های محرمانه، مستقیما به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در مورد بستن تنگه هرمز "هشدار" داده‌اند.

در حالی که رابطه سیاسی ایران و آمریکا قطع و سفارتخانه های دو کشور در تهران و اشنگتن بیش از سی سال است تعطیل است، سفارت سوئیس در ایران حافظ منافع امریکا در ایران محسوب می شود و معمولا انتقال پیام های شفاهی و کتبی دو کشور از این طریق انجام می شود.

در سال های اخیر برخی از رهبران منطقه که روابط سیاسی گرمی با ایران و هم با آمریکا دارند، پیام دو کشور را به طور متقابل به تهران و واشنگتن منتقل می کنند.

وزارت امور خارجه ایران می گوید پاسخ دادن ایران به این نامه در حال بررسی است و اگر لازم بود پاسخی داده شود "به شکل مناسب داده خواهد شد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایران اخیرا در تنگه هرمز مانور نظامی برگزار کرده است

روزنامه نیویورک تایمز نوشته بود که آمریکا به رهبر ایران گفته است که بستن تنگه هرمز خط قرمزی است که اگر ایران از آن عبور کند، با واکنش ایالات متحده روبرو خواهد شد.

آمریکا پیش تر به صورت علنی هم اعلام کرده بود که تلاش احتمالی ایران برای بستن تنگه هرمز را تحمل نخواهند کرد.

مقامات نظامی و سیاسی ایران در هفته های اخیر بارها از توانایی کشورشان در بستن تنگه هرمز بر روی کشتی های تجاری و نفتکش ها سخن گفته اند.

معاون اول رئیس جمهور ایران گفته بود که اگر غرب از فروش نفت ایران جلوگیری کند، ایران هم اجازه عبور نفت کشورهای دیگر از تنگه هرمز را نخواهد داد.

پس از این سخنان، فرماندهی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خلیج فارس اعلام کرد که اجازه بسته شدن تنگه هرمز را نخواهد داد.

سایر مقامات آمریکایی و وزیر دفاع بریتانیا هم این سخن را تکرار کردند.

نزدیک به چهل درصد از نفتی که از طریق دریا در جهان جا به جا می شود، از تنگه هرمز عبور می کند.