هشدار ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس در باره افزایش تولید نفت

حق نشر عکس Getty
Image caption آمریکا در حال حاضر با اعمال فشارهایی بر کشورهای آسیایی خریدار نفت ایران در تلاش است تا این کشورها از میزان نفت وارداتی ایران بکاهند.

محمد علی خطیبی، نماینده ایران در اوپک به کشورهای حوزه خلیج فارس نسبت به افزایش تولید نفت در صورتی که اتحادیه اروپا نفت خام ایران را تحریم کند، هشدار داده است.

قرار است تا چند روز دیگر اعضای اتحادیه اروپا با برگزاری نشستی در بروکسل، پایتخت بلژیک توافق اولیه خود درباره تحریم خرید نفت ایران را نهایی کنند.

آقای خطیبی درگفتگویی که امروز یکشنبه بیست و پنج دی ماه ( ۱۵ ژانویه) در روزنامه شرق منتشر شده گفته است:"اگر کشورهای نفتی حاشیه خلیج‌فارس، برای جایگزینی نفت ایران چراغ سبز نشان دهند، هر اتفاقی که بیفتد این کشورها عاملان اصلی اقداماتی هستند که برای تحریم نفتی ایران انجام می‌شود."

نماینده ایران در اوپک در عین حال اظهار امیدواری کرد که این‌گونه کشورها تدبیر به خرج دهند.

مقامات ایران پیشتر گفته بودند در صورتی که نفت ایران تحریم شود این کشور اجازه عبور نفت از تنگه هرمز را نخواهد داد.

در همین حال علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی، امروز( یکشنبه ۱۵ ژانویه) بدون آن که اشاره ای به تحریم های نفتی ایران داشته باشد اعلام کرد که کشورش در صورت نیاز، آماده است تا تولید نفت خود را افزایش دهد.

آمریکا در حال حاضر با اعمال فشارهایی بر کشورهای آسیایی خریدار نفت ایران در تلاش است تا این کشورها را وادار کند تا از میزان نفت وارداتی شان از ایران بکاهند.

آقای خطیبی گفته که "اگر همسایگان جنوبی ما با استفاده از جایگزینی نفت شان به جای نفت ایران، با کشورهای ماجراجو همکاری کند این کشورها هم در حوادث بعدی شریک هستند."

این مقام ارشد نفتی ایران تاکید کرده که "کشورهای عرب همسایه ایران نباید با چنین ماجراجویی هایی همکاری کنند. "

به گفته نماینده ایران در اوپک چنین اقداماتی از سوی کشورهای حوزه خلیج فارس "دوستانه " تلقی نمی شود.

آقای خطیبی همچنین افزوده :"اگر امنیت منطقه و آزادی رفت‌و‌آمد کشتی‌ها دچار خدشه شوند، همه ضرر می‌کنند. رژیم اسراییل به‌دنبال این است که منطقه را به بلوا بکشد اما مطمئن باشید هر حادثه‌ای در منطقه اتفاق بیفتد، برنده آن، کشورهای منطقه و هیچ‌کدام از مصرف‌کنندگان اروپایی و حتی آمریکایی نخواهند بود."

مطالب مرتبط