درخواست برای حضور بیشتر زنان در مجلس

حق نشر عکس a
Image caption مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت دهم، اولین وزیر زن بعد از انقلاب اسلامی است

نمایندگان اصولگرای زن در مجلس شورای اسلامی با نوشتن نامه‌ای به رئیس مجلس خواهان افزایش تعداد زنان در مجلس شده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین، این نمایندگان زن پیشنهاد خود را در قالب یک ماده واحده الحاقی به قانون انتخابات مطرح کرده و توصیه کرده‌اند که از شهرها و مراکز استانی با بیش از ۲ نماینده در مجلس، یک زن؛ از شهرهایی که تعداد نمایندگانشان ۵ نفر یا بیشتر است، ۲ نماینده و از تهران ۱۰ زن به عنوان نماینده به مجلس راه پیدا کنند.

در این نامه گفته شده که ایران در همه زمینه‌ها در عرصه بین المللی سربلند و مفتخر است، اما در کنفرانس‌ها و کنگره‌های بین‌المللی به دلیل پائین بودن تعداد نمایندگان زن مجلس مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

به نوشته تهیه کنندگان این نامه، ایران از این نظر در رده بندی جهانی، در رتبه ماقبل آخر قرار دارد.

در میان دلایلی که این نمایندگان اصولگرای زن برای افزایش تعداد نمایندگان زن در مجلس ارائه داده‌اند می‌ توان به نکات زیر اشاره کرد:

- رشد فزاینده زنان متخصص و کارآمد و ضرورت حضور آن‌ها در مراکز تصمیم‌گیری

- ضرورت بهره برداری از نگرش زنانه به مسائل و موضوعات در مراکز تصمیم‌گیری

- پرداختن به مسائل زنان و خانواده و رفع خلاء‌های قانونی و نظارت لازم به جهت رفع مشکلات و آسیب‌ها از خانواده

حضور زنان در مجالس پیشین

به گزارش خبرآنلاین، تعداد متقاضیان نامزدی در انتخابات مجلس نهم، نسبت به مجلس پیشین ۳۳ درصد کاهش داشته است. این در حالی است که از میان ۵۸۰ نامزد زن مجلس هشتم، فقط ۸ نفر از آنها موفق شدند به مجلس راه یابند.

تعداد نمایندگان زن در مجالس اول، دوم و سوم پس از انقلاب چهار نفر بود که در مجلس پنجم به ۱۴ نفر رسید. در دو مجلس بعدی تعداد نمایندگان زن به ۱۳ نفر تنزل کرد.

در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، یک زن به مقام وزارت رسید و وارد کابینه شد (دکتر مرضیه وحید دستجردی - وزیر بهداشت)، و آقای احمدی‌نژاد زن دیگری را نیز به عنوان مشاور خود برگزید.

بسیاری امیدوار بودند که حضور این دو زن در کابینه، زنان بیشتری را تشویق به فعالیت در صحنه سیاسی ایران بکند.

مطالب مرتبط