شورای عالی انقلاب فرهنگی ریاست فرهاد دانشجو بر دانشگاه آزاد را تأیید کرد

فرهاد دانشجو و عبدالله جاسبی حق نشر عکس
Image caption بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، آقای دانشجو جای آقای جاسبی را در کرسی ریاست دانشگاه آزاد می‌گیرد

محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران می گوید که این شورا ریاست فرهاد دانشجو بر دانشگاه آزاد اسلامی در این کشور را برای مدت چهار سال تأیید کرده است.

آقای مخبر دزفولی امروز سه شنبه ۱۷ دی (۱۷ ژانویه) اعلام کرد که شورای مذکور با "با اکثریت قاطع" به ریاست آقای دانشجو رأی داده و از "زحمات عبدالله جاسبی در دوران طولانی ریاست بر دانشگاه آزاد" قدردانی کرده است.

آقای جاسبی برای حدود ۳۰ سال ریاست این دانشگاه را به عهده داشت، در جریان جلسه اخیر هیأت امنای دانشگاه آزاد، ۵ تن از اعضا به ریاست آقای دانشجو رأی دادند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی نحوه انتخاب آقای دانشجو را غیر قانونی دانسته بود، اما آقای دانشجو تأکید داشت که روند رأی‌گیری در جلسه هیأت امنا قانونی بوده است.

جلسه مذکور با حضور اکبر هاشمی رفسنجانی، حسن خمینی و حمید میرزاده (سه نماینده هیأت موسس)، محمد محمدیان (رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها)، کامران دانشجو (وزیر علوم)، مرضیه وحید دستجردی (وزیر بهداشت)، فرهاد دانشجو، بهمن یزدی صمدی و فریدون عزیزی (سه نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی) و عبدالله جاسبی (رئیس دانشگاه و دبیر هیأت امنا) برگزار شد، اما بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، خود آقای جاسبی حق رأی نداشت.

بر اساس اطلاعیه دبیرخانه هیأت امنا که توسط آقای میرزاده منتشر شد، ریاست این جلسه را آقای هاشمی رفسنجانی به عهده داشت و معتقد بود از آنجا که توسط او اعلام رأی گیری نشده است، انتخاب آقای دانشجو وجاهت قانونی ندارد.

اما کامران دانشجو، وزیر علوم ایران بعدا اعلام کرد که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست جلسه مذکور با او بوده و رأی گیری به صورت قانونی انجام شده است.

کشمکش ها بر سر تغییر اساسنامه، تشکیل هیأت امنای جدید و تغییر ریاست دانشگاه آزاد از حدود پنج سال پیش در ایران خبر ساز بوده است.

ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی را محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به عهده دارد و تصمیم این شورا برای تغییر ترکیب هیأت امنا و رئیس دانشگاه آزاد، تلاشی برای کاستن از نفوذ آقای هاشمی رفسنجانی و نزدیکان او در این دانشگاه تلقی می شود.

آقای محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها، در جریان اختلافات پیش آمده در مورد جلسه بحث برانگیز هیأت امنای دانشگاه آزاد، از انتخاب فرهاد دانشجو به عنوان رئیس جدید حمایت کرده بود.

مطالب مرتبط