'کمیسیون مجلس از توضیح نمایندگان احمدی نژاد قانع نشد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان منتقد آقای احمدی نژاد می گویند او جایگاه مجلس را تضعیف کرده است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می گوید که اعضای آن از توضیحات نمایندگان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، درباره نحوه جنجال برانگیز عزل منوچهر متکی از وزارت خارجه و نافرمانی از فرمان آیت الله خامنه ای برای ابقای حیدر مصلحی در سمت وزیر اطلاعات قانع نشده اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، کاظم جلالی می گوید که محمدرضا میرتاج الدینی و فاطمه بداغی، معاونان پارلمانی و حقوقی آقای احمدی نژاد، امروز سه شنبه ۲۷ دی (۱۷ ژانویه) در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حضور یافتند.

به گفته آقای جلالی، دستورکار این جلسه رسیدگی به طرح سوال نمایندگان مجلس از رئیس جمهور درباره عزل آقای متکی در جریان سفر دیپلماتیک به کشور آفریقایی سنگال و "تاخیر در تمکین از حکم حکومتی" رهبر جمهوری اسلامی برای بازگرداندن حیدر مصلحی به مسند وزارت اطلاعات پس از عزل ناگهانی او بود.

نمایندگان مجلس ماههاست کوشیده اند طرح سوال از محمود احمدی نژاد را در دستورکار مجلس هشتم بگذارند. آنها می گویند که آقای احمدی نژاد مستبدانه رفتار کرده و بر خلاف توصیه رهبران جمهوری اسلامی، مجلس را "در راس امور" نمی داند.

آقای احمدی نژاد دولت خود را قانونمندترین و پاسخگوترین دولت تاریخ ۳۳ ساله جمهوری اسلامی می داند.

اما در اردیبهشت امسال تصمیم محمود احمدی نژاد برای کنار گذاشتن حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات و متعاقبش سرپیچی از حکم آیت الله خامنه ای برای ابقای آقای مصلحی و سپس "خانه نشینی" رئیس جمهور ایران به نشانه قهر تردیدهایی جدی درباره وفاداری او به "ولی فقیه" را در میان محافظه کاران مطرح کرد.

این قهر که مشاور رئیس جمهور ایران آن را "با حساب و کتاب" توصیف کرده، بیش از ۱۰ روز طول کشید، ولی سرانجام آقای احمدی نژاد ناگزیر به عقب نشینی در برابر آیت الله خامنه ای شد. او در پاسخ به منتقدان، رابطه رهبر ایران با خود را رابطه پدر و پسر توصیف کرد.

حالا کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید: "در خصوص تاخیر در تکمین از حکم حکومتی در موضوع وزیر اطلاعات، (محمدرضا) میرتاج الدینی گفت که پیوند رئیس جمهور با رهبری ولایی است. یک موضوعی اتفاق افتاده و حل شده است و رئیس جمهور به نظر رهبر عمل کرده و بهتر است شما آن را حمل بر حجت نمایید، کما این که در آن چند روز (خانه نشینی) کارهای کشور متوقف نشده و تعللی در وظایف رئیس جمهور صورت نگرفته است."

حق نشر عکس Mehr
Image caption آقای احمدی نژاد دولتش را قانونمندترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی خوانده است

یکی دیگر از سوالهای نمایندگان کمیسیون امنیت ملی درباره عزل منوچهر متکی از وزارت امور خارجه در آذر ۱۳۸۹ بود.

آقای متکی که پنج سال وزیر دولتهای آقای احمدی نژاد بود، در میانه سفر دیپلماتیک به سنگال فرمان برکناری خود را گرفت. خودش این نحوه عزل را "غیر اخلاقی و غیر اسلامی" خواند و شماری از شخصیتهای سیاسی نزدیک به او از جمله علی لاریجانی، رئیس مجلس، این رفتار رئیس جمهور ایران را سرزنش کردند.

آقای احمدی نژاد می گوید که قبل از این سفر به آقای متکی گفته بود که دیگر در دولتش جایی ندارد، اما آقای متکی این روایت را نادرست می داند.

امروز کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره توضیحات نمایندگان محمود احمدی نژاد درباره این عزل خبرساز گفته است: "در خصوص تغییر (منوچهر) متکی گفتند که قبل از سفر به سنگال موضوع با وزیر خارجه هماهنگ شده بود و قرار بود خبر تغییر پس از بازگشت به خبرگزاریها ارائه شود که بر اثر یک ناهماهنگی، کمی زودتر خبر بر روی خروجی خبرگزاریها قرار گرفت."

سیدحسین تقوی، نماینده ورامین و عضو کمیسیون امنیت ملی، نیز درباره توضیح معاونان آقای احمدی نژاد گفته است: " رئیس ‌جمهور قبل از سفر (آقای) متکی به خارج از کشور به او درباره عزلش از سمت وزیر خارجه اطلاع داده و گفته بود که عزل می‌شود و قرار بود روز دوشنبه پس از بازگشت متکی از سفر خارجی به ایران، حکم عزل صادر شود، اما گویا (آقای) متکی حدود ۲ روز دیرتر به کشور بازگشته و رئیس‌جمهور تصور کرده که او برگشته است و به همین دلیل حکم عزل متکی را صادر کرد."

طرح سوال از آقای احمدی نژاد اوایل تیرماه امسال با امضای ۱۰۰ نماینده به هیأت رئیسه مجلس تحویل داده شد و بر اساس آئین نامه داخلی مجلس می بایست "در اسرع وقت" به کمیسیون فرستاده و پس از چند هفته در صحن مجلس مطرح می‌شد.

علی مطهری، نماینده تهران و از طراحان اصلی این طرح، می گفت که هیات رئیسه مجلس به نمایندگان برای پس گرفتن امضای خود فشار آورده، زیرا گمان می رود آیت الله خامنه ای ترجیح می دهد با وجود اختلاف نظرها با آقای احمدی نژاد و حلقه یارانش معروف به "جریان انحرافی"، دوره دوم ریاست جمهوری او بدون دردسر تمام شود.

اما آقای مطهری استدلال می کرد سکوت رهبر ایران نشانه رضایت او از طرح سوال از آقای احمدی نژاد است و او در اعتراض به عدم رسیدگی به این مساله حتی استعفا کرد و حالا هیاتهای اجرائی وزارت کشور صلاحیت او برای شرکت در انتخابات مجلس نهم را رد کرده است.

سرانجام در آبان ماه پس از تشکیل یک کمیته ویژه در مجلس، قرار شد که نمایندگان آقای احمدی نژاد در کمیسیونهای مختلف حاضر شوند و به سوالات جواب دهند.

حالا با قانع نشدن اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از توضیح نمایندگان رئیس جمهور، سوالات آنها باید در صحن علنی مجلس مطرح شود.

مطابق آئین نامه داخلی مجلس، پس از یک هفته از حضور نمایندگان رئیس جمهور در کمیسیون، چنانچه هنوز حداقل یک چهارم نمایندگان امضاء کننده طرح سوال قانع نشده باشند، رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه، سئوال آنها را قرائت و فورا برای رئیس جمهور ارسال کند.

این سوال ظرف ۴۸ ساعت تکثیر و در دسترس نمایندگان قرار می گیرد.

بر اساس ماده ۱۹۷ آئین نامه داخلی مجلس ایران، رئیس جمهور موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت سوال در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سوال پاسخ دهد.

این اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی خواهد بود که رئیس جمهور در صحن علنی مجلس ناگزیر می شود به سوال نمایندگان پاسخ دهد.

مطالب مرتبط