وزیر امور خارجه ایران: توصیه شخصی من آغاز مذاکره اتمی در ترکیه است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دیدار وزیر امور خارجه ایران با مقام های ترکیه بلافاصله پس از پایان سفر رئیس مجلس ایران به این کشور انجام می شود

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که به ترکیه سفر کرده، در جریان کنفرانس خبری مشترک با همتای ترک خود گفته است که کشورش آماده از سرگیری مذاکرات اتمی است.

آقای صالحی گفته است که توصیه شخصی او این است که چنین مذاکراتی به میزبانی ترکیه آغاز شود.

به گفته او مقام های ایرانی از جمله سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات اتمی ایران، به مقام های ترکیه گفته اند که برای مذاکره آماده و در انتظار تعیین زمان و مکان آن هستند.

دیدار آقای صالحی از ترکیه به فاصله کوتاهی از سفر علی لاریجانی رئیس مجلس ایران به این کشور انجام می شود.

پیشتر آقای لاریجانی هم در ترکیه از آمادگی ایران برای آغاز مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵ خبر داده بود.

گروه ۱+۵ شامل پنج کشور عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه) به همراه آلمان است.

آخرین دور مذاکرات دو طرف یک سال پیش در ترکیه و بدون دستاورد مشخصی انجام شده است.

ایران و ترکیه و سپر دفاع موشکی ناتو

احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هم در پاسخ به پرسشی درباره ضمانت احتمالی این کشور به ایران درباره عدم استفاده از سپر دفاع موشکی ناتو علیه ایران گفته روابط سیاسی دو کشور در "بهترین وضعیت" قرار دارد و ضمانت دیگری لازم نیست.

مقامات آمریکایی هدف از ایجاد شبکه دفاع ضد موشکی را مقابله با خطر حملات موشکی کشورهایی مانند ایران و کره شمالی اعلام کرده اند.

انتشار خبر استقرار تجهیزات راداری این شبکه در ترکیه، ناخرسندی مقامات جمهوری اسلامی را در پی داشته است که این اقدام را عامل نا امنی در منطقه دانسته اند.

آقای داوود اغلو گفته است که ترکیه درباره ضمانت لازم درباره سپر دفاع موشکی به همه سئوالات پاسخ داده و کشورش از این سپر علیه هیچ یک از کشورهای همسایه استفاده نخواهد کرد.

سوریه و اختلافات ایران و ترکیه

احمد داوود اغلو وزیر امور خارجه ترکیه در ابتدای این کنفرانس خبری نسبت به پایان خشونت ها در سوریه ابراز امیدواری کرده و گفته بود که ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای نقش مهمی می تواند در این باره داشته باشد.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران در واکنش به گفته های همتای ترک خود گفت که ایران با تمام حرف های آقای داوود اغلو موافق است اما نمی توان انتظار داشت که همه کشورها درباره "مسائل پیچیده منطقه ای" از هر نظر با هم موافق باشند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایران و ترکیه در ماه های اخیر نسبت به بحران سوریه مواضع متفاوتی داشته اند

آقای صالحی گفت که میان ایران و ترکیه "افتراق نظرهایی" وجود دارد اما دو کشور تلاش می‌کنند بر اساس اشتراکات با هم همکاری کنند.

ترکیه در ماه های اخیر مواضع صریحی در برابر بشار اسد رئیس جمهور سوریه داشته و سیاست این کشور برخلاف ایران بوده که از بقای حکومت آقای اسد حمایت می کند.

نفیسه کوهنورد خبرنگار بی بی سی در این کنفرانس خبری از وزیر خارجه ایران درباره نحوه تعامل و همکاری با ترکیه علیرغم افتراق ها و اختلاف نظرها سئوال کرد.

آقای صالحی در این زمان از پشت تریبون خود نزد وزیر امور خارجه ترکیه رفت و با او گفت و گوی کوتاهی کرد.

احمد داوود اغلو، سپس پشت تریبون اعلام کرد که آقای صالحی از او خواسته است تا به این سئوال پاسخ دهد.

وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به سئوال بی بی سی گفت که ترکیه و ایران علیرغم اختلافات موجود درباره سوریه، با هم رایزنی و برای حل مساله این کشور تلاش می کنند.

احمد داوود اغلو گفت که ترکیه درباره همه مسائل از جمله سوریه "خیلی صادقانه و روشن" با ایران صحبت می کند.

به گفته وزیر امور خارجه ترکیه هدف نهایی این است که جلوی "کشتار غیرنظامیان" در سوریه گرفته شود.