جزئیات تحریم‌های تازه اروپا علیه ایران از زبان دیپلمات‌های اروپایی

ایران و اتحادیه اروپا حق نشر عکس .
Image caption اتحادیه اروپا پیش‌تر هم تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده بود

دیپلمات‌های اروپایی به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا درباره توقیف بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی ایران در اروپا به توافق رسیده‌اند.

این دیپلمات ها که خواستند نامشان محفوظ بماند، می گویند که بر اساس تصمیم هایی که در جلسه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه قطعی می شود، محدودیت های تازه ای بر نقل و انتقال پول نقد به ایران اعمال خواهد شد.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه دیروز گفته بود که انتظار می رود توافق نهایی در مورد تحریم خرید نفت و انسداد دارایی های بانک مرکزی ایران توسط اتحادیه اروپا در جلسه روز دوشنبه وزیران خارجه این اتحادیه حاصل شود.

به گفته دیپلمات های اروپایی، اتحادیه اروپا همچنین محدودیت هایی را برای صادرات یا نقل و انتقال عمده طلا به ایران از طریق این اتحادیه در نظر خواهد گرفت.

آنها می گویند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال حاضر درصدد جلب حمایت سوئیس از این تحریم ها هستند، چون بخشی از خرید طلای ایران در سالهای اخیر از سوئیس بوده است.

به گفته دیپلمات های مذکور، همچنین اسامی تازه ای از افراد و نهادهایی ایرانی به فهرست تحریم ایران توسط اتحادیه اروپا اضافه خواهد شد و فهرست تازه روز سه شنبه منتشر می شود.

گفته می شود که احتمالا نام یک بانک ایرانی در فرانسه هم در فهرست تازه خواهد بود.

دیپلمات های اروپایی می گویند که در مورد زمان شروع تحریم خرید نفت ایران هنوز اختلافاتی بین کشورهای اروپایی وجود دارد.

کشورهای مختلف زمان آغاز تحریم ها را بین ۳ تا ۸ ماه پس از امضای توافقنامه پیشنهاد کرده اند، اما احتمال قوی تر این است که این تحریم ها بین ۵ تا ۶ ماه پس از آن آغاز شود.

این تحریم به مدت سه ماه به صورت آزمایشی اعمال خواهد شد و پس از این دوره نتایج آن بررسی می شود.

به گفته دیپلمات ها، اگر قیمت نفت در اثر تحریم خرید نفت صادراتی ایران جهش شدید داشته باشد و باعث زیان دیدن اروپا شود، اعمال تحریم ها ممکن است متوقف شود.

مطالب مرتبط