'اوپک وارد مسائل سیاسی نمی‌شود'

حق نشر عکس IRNA
Image caption رئیس اوپک: در راستای تامین منافع کشورهای صادرکننده نفت تلاش خواهیم کرد

در آستانه نشست اتحادیه اروپا برای بررسی تحریم خرید نفت از ایران و نگرانی‌ها از کاهش احتمالی عرضه نفت خام در بازار جهانی، رئیس اوپک در تهران گفته است که نفت خام موضوعی استراتژیک است و اوپک نباید در امور سیاسی وارد شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، عبدالکریم لعیبی، وزیر نفت عراق و رئیس کنونی اوپک، با اشاره به تحریم‌هایی که "به بهانه‌ها و حربه‌های گوناگون" علیه ایران اعمال می‌شوند، گفته است: "تلاش ما این است که سازمان اوپک در امور سیاسی وارد نشود، چرا که نفت موضوعی حیاتی و استراتژیک برای دنیا به شمار می‌رود و ما در راستای تامین منافع کشورهای صادرکننده نفت تلاش خواهیم کرد."

این در حالی است که با افزایش فشارها از سوی غرب بر ایران، عربستان سعودی که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت خام اوپک به شمار می‌رود، به تازگی اعلام کرد که می‌تواند کمبود احتمالی ناشی از تحریم خرید نفت از ایران را در بازار جهانی پر کند.

نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، ۲۳ ژانویه، در بروکسل برگزار خواهد شد. گزارش شده است که احتمالا توافق نهایی بر سر تحریم خرید نفت خام و انسداد دارایی‌های بانک مرکزی ایران در این نشست محور اصلی گفتگوها خواهد بود.

در عین حال، روز شنبه، اول بهمن، ایرنا به نقل از رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، تحریم‌ها علیه این کشور را "غیرقانونی و ناعادلانه" توصیف کرد.

آقای مهمانپرست گفت که ایران "معتقد است تنها با مذاکرات جدی و مبتنی بر رویکرد گفت‌وگو و همکاری، و نه از مسیر اشتباه و تحریم می‌توان به تفاهم دست یافت."

آغاز دوباره‌ای بر مذاکرات هسته‌ای

افزایش فشارهای بین‌المللی در هفته‌های اخیر ابراز تمایل دیگر مقامات ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای این کشور را هم به دنبال داشته است.

مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور، برای نزدیک به یک سال متوقف بوده است. اما روز پنجشنبه، پنجم ژانویه، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که ایران نگران تحریم‌های جدید علیه این کشور نیست، ولی برای آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای با نمایندگان کشورهای غربی آماده است.

او گفت که ایران در نامه‌ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به آغاز دوباره مذاکرات هسته ای ابراز تمایل کرده است.

این درخواست ایران با استقبال خانم اشتون همراه بود و او در نامه‌ای به ایران که متن آن در سایت شورای اتحادیه اروپا منتشر شد، نوشت که "ما به پیشنهادات عملی و مشخصی که در گذشته مطرح کرده‌ایم، متعهد هستیم."

حق نشر عکس BBC World Service

نگرانی خریداران از شوک نفتی

بر اساس آمار رسمی، خریداران اصلی نفت خام ایران در شرق آسیا هستند. کشورهای چین، کره جنوبی و ژاپن بیشترین نفت خام را از این کشور وارد می کنند و در هفته‌های اخیر رایزنی مقامات اتحادیه اروپا و آمریکا با این کشورها برای کاستن از حجم واردات نفت خام از ایران ادامه داشته است.

به تازگی و به دنبال سفر تیموتی گایتنر، وزیر خزانه‌داری آمریکا به شرق آسیا، ژاپن اعلام کرد که از واردات نفت خام از ایران کم می‌کند و اقداماتی را برای کاستن از این واردات به جریان خواهد انداخت.

اما چین در روزهایی که میزبان آقای گایتنر بود، اعلام کرد که خرید نفت خام از ایران ربطی به مسایل هسته‌ای ندارد و تقاضای آمریکا برای تحریم نفتی ایران را رد کرد.

آخرین آمار اداره گمرک چین هم نشان می‌دهد که واردات نفت خام این کشور از ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی نزدیک به ۳۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۰ میلادی بوده است، این در حالی است که مجموع واردات نفت خام این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی کمی بیش از ۶ درصد رشد داشته است.

گزارش شده است که در یک سال گذشته، ایران سومین عرضه‌کننده اصلی نفت خام به چین بوده و به طور میانگین روزانه معادل ۵۵۷ هزار بشکه نفت خام به چین صادر کرده است.

در عین حال، ماهیت بلندمدت قراردادهای نفتی به گونه‌ای است که آثار محدودیت‌های کنونی برای خرید نفت خام از ایران، در ماه‌های آینده قابل مشاهده خواهد بود و برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که واردات نفت خام چین نیز ممکن است در آمار ماه‌های آینده با کاهش همراه شود.

البته توقف ناگهانی واردات روزانه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خام از ایران، برای اقتصاد چین شوک‌آور خواهد بود و به نظر نمی‌رسد که دولت چین در کوتاه مدت مایل به همراهی با تحریم‌کنندگان نفت خام ایران باشد.

با وجود ابراز آمادگی کشورهای تولیدکننده نفت خام، به ویژه عربستان سعودی، برای افزایش تولید و عرضه نفت خام در بازار جهانی، خریداران اصلی نفت ایران همچنان نسبت به توقف خرید از این کشور تردید دارند.

گفته شده است که با وجود توافق کلی کشورهای اتحادیه اروپا بر سر تحریم خرید نفت از ایران، در صورت تصویب چنین محدودیتی، این تحریم به مدت سه ماه به صورت آزمایشی اعمال خواهد شد و بعد، نتایج آن بررسی می‌شود تا اگر قیمت‌های نفت خام تحت ثاثیر حذف نفت خام ایران از بازار جهانی قرار گرفت، اعمال تحریم‌ها متوقف شود.

مطالب مرتبط