۲۰ درصد نفت خام ایران تا شش ماه دیگر خریداری ندارد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

با تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، کشورهای عضو این اتحادیه هیچ قرارداد جدیدی را برای خرید نفت خام با ایران امضا نخواهند کرد و به تمام قراردادهای کنونی خود با این کشور هم تا شش ماه آینده پایان می‌دهند.

تصمیم اتحادیه اروپا به توقف خرید نفت خام از ایران، واکنش بازارهای جهانی را به دنبال داشت و به طور مشخص، باعث افزایش میانگین قیمت‌های نفت خام شد.

بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال در معاملات روز دوشنبه، با ۶۵ سنت افزایش، به ۱۱۰ دلار و ۵۲ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدیت هم ۹۹ دلار و ۲۱ سنت اعلام شد.

این نگرانی وجود دارد که در صورت توقف عرضه نفت خام ایران، بازار جهانی با کمبود نفت خام روبه‌رو شود و قیمت‌های جهانی نفت افزایش شدیدی پیدا کند.

ایران به طور میانگین روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند و نزدیک به ۲۰ درصد از نفت خام صادراتی این کشور به مقصد کشورهای اروپایی می‌رود و داده‌های رسمی نشان می‌دهد که ایتالیا و اسپانیا اصلی‌ترین خریداران نفت خام ایران هستند.

یونان هم که در ماه‌های گذشته با دشواری‌های اقتصادی روبه‌رو بوده است، برای تامین نیازهای خود به واردات نفت ایران وابسته است و گفته شده است که یکی از موضوعات مطرح در زمان بررسی تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، کمک به یونان برای جبران از دست دادن امتیازاتی بوده است که با خرید نفت از ایران به دست می‌آورد.

حق نشر عکس BBC World Service

وزیر امور خارجه اسپانیا به امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفته است که مقامات عربستان سعودی به اسپانیا تضمین داده‌اند تا کمبود نفت ناشی از توقف خرید نفت خام ایران را جبران خواهند کرد و اسپانیا با دریافت چنین تعهدی حاضر شده است با اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران موافقت کند.

پیش از این و با افزایش فشارها از سوی غرب بر ایران، عربستان سعودی که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت خام اوپک به شمار می‌رود، اعلام کرد که می‌تواند کمبود احتمالی ناشی از تحریم خرید نفت از ایران را در بازار جهانی پر کند.

با این حال، سیف‌الله جشن‌ساز، مدیرعامل شرکت نفتی نیکو اعلام کرده است که حدود ۵۰ پالایشگاه در دنیا نفت خام سبک و سنگین ایران را پالایش می‌کنند و سازوکار این پالایشگاه‌ها بر اساس مشخصات نفت خام ایران طراحی شده است.

بر اساس گزارش‌ها، شرکت نیکو که در سوئیس مستقر است، مسئولیت فروش ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه از نفت خام صادراتی ایران به اروپا و غرب آفریقا را به عهده دارد.

با اجرایی شدن تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، ایران ناگزیر خواهد بود برای نزدیک به ۲۰ درصد نفت خام صادراتی خود، خریداران جدیدی پیدا کند.

بر اساس آخرین داده‌ها، کشورهای آسیایی مهم‌ترین خریداران نفت خام ایران هستند و شصت درصد نفت ایران به کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی صادر می‌شود.

این احتمال وجود دارد که در صورت اعطای امتیازات ویژه از سوی ایران، خریداران آسیایی این کشور حاضر به افزایش واردات نفت خام از ایران شوند، هرچند ژاپن در روزهای گذشته اعلام کرد که از واردات نفت خام از ایران کم می‌کند و اقداماتی را برای کاستن از این واردات به جریان خواهد انداخت.

در عین حال، ماهیت بلندمدت قراردادهای نفتی به گونه‌ای است که آثار محدودیت‌های کنونی برای خرید نفت خام از ایران، در ماه‌های آینده در داده های بازار جهانی قابل مشاهده خواهد بود.

مطالب مرتبط