هشدار وزارت نفت ایران درباره عواقب تحریم نفتی برای اروپا

نفت حق نشر عکس AP
Image caption وزارت نفت ایران می‌گوید که مشتری‌های جدیدی برای نفت ایران یافته است

وزارت نفت ایران با انتشار بیانیه‌ای به کشورهای اروپایی هشدار داد که عواقب تحریم نفتی ایران گریبان آنها را می‌گیرد و ایران می‌تواند به راحتی مشتری‌های جدیدی برای نفت خود پیدا کند.

بیانیه وزارت نفت ایران در روز دوشنبه منتشر شد. چند ساعت بعد از تحریم نفتی ایران در اتحادیه اروپا.

بنا به تحریم‌های جدیدی که اتحادیه اروپا علیه ایران وضع کرده، شرکت‌های اروپایی نمی‌توانند قرارداد جدیدی برای خرید نفت با ایران ببندند و قراردادهای موجود را هم باید تا شش ماه پایان دهند.

حال وزارت نفت ایران در بیانیه‌ای گفته که با توجه به "بازار عرضه و تقاضا و مشتریان بالقوه نفت ایران، هیچ گونه نگرانی در خصوص جایگزینی فروش نفت ایران با مشتریان جدید وجود ندارد."

وزارت نفت ایران به مردم این کشور اطمینان داده که این وزارت‌خانه "به ‌دور از تنش‌ها و حواشی سیاسی" از پیش خود را برای این شرایط آماده کرده است.

در ادامه این بیانیه، در چند بند، وزارت نفت ایران نظر خود را درباره عواقب تحریم‌های جدید را بیان کرده است.

در اولین بند، وزارت نفت ایران به کشورهای جهان هشدار داده که "استفاده ابزاری و غیر متعارف از نفت در معادلات سیاسی حاکم بر جهان" باعث به وجود آمدن "بدعت خطرناک" می‌شود.

همچنین در بند دیگری، وزارت نفت ایران "ضرر و خسارت سنگین اقتصادی ناشی از تحریم نفتی ایران" را متوجه "مردم بحران‌زده اروپا و کشورهای پیشرفته و در حال توسعه" دانسته است.

نویسندگان بیانیه، همچنین "بی‌ثباتی در امنیت عرضه و تقاضای انرژی در سطح جهان" را از عواقب تحریم نفتی ایران دانسته‌اند.

و دیگر اینکه تحریم‌های جدید موجب "تشدید بحران‌های اقتصادی در کشورهای مبتلا به آشفتگی‌های اقتصادی خصوصا کشورهای اروپایی" می‌شود.

ایران به طور میانگین روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند و بنا به اعلام وزارت نفت ایران، ۱۸ درصد از نفت خام صادراتی این کشور به مقصد کشورهای اروپایی می‌رود و داده‌های رسمی نشان می‌دهد که ایتالیا و اسپانیا اصلی‌ترین خریداران نفت خام ایران هستند.

وزیر امور خارجه اسپانیا به امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفته است که مقامات عربستان سعودی به اسپانیا تضمین داده‌اند تا کمبود نفت ناشی از توقف خرید نفت خام ایران را جبران خواهند کرد و اسپانیا با دریافت چنین تعهدی حاضر شده است با اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران موافقت کند.

پیش از این و با افزایش فشارها از سوی غرب بر ایران، عربستان سعودی که بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت خام اوپک به شمار می‌رود، اعلام کرد که می‌تواند کمبود احتمالی ناشی از تحریم خرید نفت از ایران را در بازار جهانی پر کند.

مطالب مرتبط