وزیر اطلاعات ایران: دشمن در صدد زیر سئوال بردن سلامت انتخابات مجلس است

حیدر مصلحی حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption مصلحی از توطئه‌های "دشمن" سخن گفته و خواستار شرکت گسترده مردم در رای گیری شده است

وزیر اطلاعات ایران از "برنامه ریزی دشمن" برای ضربه زدن به انتخابات مجلس سخن گفته است.

روز سه شنبه، ۴ بهمن (۲۴ ژانویه)، خبرگزاری داخلی جمهوری اسلامی اظهارات حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات را منتشر کردند که از جمله گفته است که "دشمن برای ضربه زدن به انتخابات برنامه های فراوانی دارد و حدود پانزده برنامه را برای ضربه زدن به انتخابات طراحی کرده است."

آقای مصلحی، ضمن تاکید بر اینکه "دستگاه های اطلاعاتی کشور اشراف کاملی بر برنامه دشمن دارند" گفت که "جنگ روانی و اقدامات دشمن علیه ایران اسلامی در ابعاد گوناگون و از مسیرهای مختلف انجام می شود."

وزیر اطلاعات در توضیح این برنامه ها گفت که نخستین اقدام دشمن در این زمینه، ایجاد تفرقه بین هواداران حکومت، یا به گفته او "دامن زدن به اختلافات داخلی و به ویژه ایجاد اختلاف بین جریان های ارزش‌مدار و دل داده های انقلاب است."

این مقام اطلاعاتی در مورد خصوصیات این "جریان ها" توضیح بیشتری نداد و مشخص نکرد که "دشمن" در نظر دارد از چه عوامل و مسایلی برای ایجاد اختلاف بین آنها بهره برداری کند.

در مورد دومین برنامه "دشمن" برای این انتخابات، حیدر مصلحی، از ملتهب ساختن فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات نام برد و افزود که چنین رویکردی "در برنامه برخی افراد و جریان های مختلف وجود دارد."

آقای مصلحی گفت که زیر سئوال بردن سلامت انتخابات هم موضوعی است که قرار است برای ضربه زدن به انتخابات آتی مجلس مطرح شود و افزود که "عوامل فتنه هم با خطی که از استکبار می گیرند به شدت دنبال این هستند تا سلامت انتخابات مجلس را زیر سئوال ببرند."

"جریان فتنه" اصطلاحی است که طرفداران حکومت به معترضان به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، از جمله شماری از شخصیت های سرشناس جناح اصلاح طلب، اطلاق می کنند و وزیر اطلاعات گفت که "به عنوان یک خبر و اطلاع عرض می کنم که ارتباط جریان فتنه با دشمنان این نظام و ملت ثابت شده است و اسناد فراوانی وجود دارد."

این مقام اطلاعاتی ضمن ابراز این نظر که مخالفان حکومت در نظر دارند از ضعف های موجود در کشور برای ضربه زدن به انتخابات استفاده کنند، قوه مجریه را مسئول این نارسایی ها معرفی کرد و گفت که "دشمن در صدد است تا ضعف ها و عملکرد نامطلوب برخی دستگاه ها و عوامل اجرایی را به کل کشور تعمیم دهد."

اگرچه حیدر مصلحی به عنوان وزیر اطلاعات عضو هیات دولت است، اما چند ماه پیش محمود احمدی نژاد در صدد برکناری او از کابینه برآمد اما در پی مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با تصمیم رئیس جمهوری ایران به ترمیم کابینه خود، آقای مصلحی بار دیگر به همان سمت بازگشت.

توصیه به حضور گسترده مردم

حیدر مصلحی همچنین "استکبار" را متهم کرد که در صدد است حرکت اعتراضی جاری در منطقه را در ایران تکرار کند و برای این منظور، برگزاری اعتراضات خیابانی را پیش بینی کرده است.

حق نشر عکس Khamenei.ir
Image caption احتمالا رقابت انتخاباتی بین مخالفان و طرفداران مجاز محمود احمدی نژاد جریان خواهد یافت

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی با یادآوری توصیه های آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از مردم خواست تا برای خنثی کردن تمامی این توطئه ها، به طور گسترده در انتخابات شرکت کنند.

مقامات جمهوری اسلامی همواره بر حضور مردم در مراکز رای گیری تاکید داشته و شرکت گسترده در انتخابات را نشانه حمایت مردمی از رهبران حکومت و سیاست های آنان معرفی کرده اند.

قرار است رای گیری در انتخابات نهمین دوره مجلس روز ۱۲ اسفند صورت گیرد و انتظار می رود طی هفته های آینده، شورای نگهبان فهرست نامزدهایی را که اجازه شرکت در انتخابات را دارند تعیین و اعلام کند.

در دوره های قبلی مجلس، رقابت بین جناح های به اصطلاح محافظه کار و اصلاح طلب باعث می شد تا رای دهندگان، به امید تغییر در شرایط کشور، در انتخابات شرکت کنند و در مواردی، از جمله انتخابات ریاست جمهوری دوره های ششم و دهم، میزان این مشارکت بسیار چشمگیر بود.

در حال حاضر، بسیاری از تشکل ها و شخصیت های شناخته شده جناح اصلاح طلب از سوی مقامات و رسانه های حکومتی از صحنه فعالیت های سیاسی طرد شده و شماری از آنان شرایط را برای ورود به رقابت های انتخاباتی مناسب ندانسته اند.

انتظار می رود رقابت اصلی در انتخابات سال جاری بین نامزدهای مخالف و طرفدار محمود احمدی نژاد صورت گیرد و مشخص نیست که آیا رقابت این دو گروه، به ویژه با توجه به همسویی کامل آنها در حمایت از نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، تا چه اندازه برای رای دهندگان جذابیت داشته باشد.

پس از بروز اختلاف نظر بین آقای احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای در مورد برخی انتصابات دولتی، به خصوص در مورد برکناری و انتصاب مجدد حیدر مصلحی، رقبای سیاسی آقای احمدی نژاد او را به دلیل عدم اطاعت محض از رهبر جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار داده و اصطلاح "جریان انحرافی" را برای نامیدن شماری از افراد نزدیک به او ابداع کرده اند.

به گفته برخی ناظران، اصولگرایانی که در مخالفت با محمود احمدی نژاد، خود را تابع محض آیت الله خامنه ای معرفی می کنند، انتظار دارند با انتصاب مشکلات مردم به دولت و ناخرسندی بخشی از جامعه از نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، نظر مساعد رای دهندگان را به خود جلب کنند.

در مقابل، طرفداران آقای احمدی نژاد احتمالا معتقدند که نارضایی مردم، حتی از نتیجه بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری و نحوه برخورد خشونت آمیز با معترضان، عمدتا متوجه راس حکومت و طرفداران آن است و موضعگیری حامیان تندرو رهبری عملا به نفع نامزدهای "جریان انحرافی" تمام می شود، البته در صورتی که این افراد مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرند.

در همانحال، اگر شورای نگهبان، که بر تبعیت از آیت الله خامنه ای تاکید دارد، نامزدی افراد وابسته به "جریان انحرافی" را تایید نکند و به آنان هم اجازه شرکت در رقابت های انتخاباتی را ندهد، معلوم نیست که مقامات حکومتی از رای دهندگان ایرانی انتظار دارند برای انتخاب بین چه گزینه هایی به طور گسترده در مراکز رای گیری حضور یابند.

مطالب مرتبط