'عامل غرق شدن اتوبوس دریایی در بندرعباس، کشتی امداد بود'

تنگه هرمز
Image caption گفته می‌شود که کشتی غرق شده از بندرعباس عازم جزیره هرمز بوده است

بازماندگان سانحه غرق یک اتوبوس دریایی ایرانی در نزدیکی بندرعباس که به کشته شدن ۱۶ نفر انجامید، می‌گویند که یک کشتی نجات عامل اصلی غرق شدن این شناور بوده است و خدمه این کشتی در کمک به سرنشینان شناور در حال غرق شدن، کوتاهی کرده‌اند.

محمد نظم آرا، یکی از پنج نجات یافته این سانحه به خبرگزاری فارس گفت که شناور آنها از قشم به سمت بندرعباس حرکت می کرد که سوخت آن در میانه راه تمام شد.

به گفته او کشتی نجاتی که پس از حدود ۴۵ دقیقه به کمک این شناور آمد "نیم ساعت دور آن چرخید و دو ضربه به آن زد" که سبب شکستن اتوبوس دریایی و غرق آن شد.

آقای نظم آرا افزود: "بهتر بود که کشتی نجات نمی آمد، چون در آن صورت نهایتا تا صبح روی آب می ماندیم، ولی با آمدن آنها، کشتی ظرف دو دقیقه غرق شد".

مهدی نوفرستی، یکی دیگر از نجات یافتگان هم به فارس گفت: "کشتی امداد دو ضربه از دو طرف به ما زد و بعد خواست ما را با طناب بکسل کند... آنها سر کشتی را گرفتند و ته آن را در گل و لای فرو بردند که پس از آن همه خفه شدند".

به گفته آقای نوفرستی، یکی از خدمه کشتی نجات گفته است که چون در دو ماه اخیر حقوقی به او پرداخت نشده "هیچ کاری" نمی کند و دیگری گفته است "کشتی چهار میلیاردی خود را تکان نمی دهد، چون نمی خواهد آن را به گل بنشاند".

آقای نظم آرا هم گفت که کشتی نجات تنها یک حلقه لاستیک بادی و یک کشتی بادی داشت و روی اتوبوس دریایی هم تنها ۱۴ جلیقه نجات معیوب وجود داشت.

اتوبوس دریایی مذکور شنبه شب اول بهمن (۲۱ ژانویه) با ۲۲ سرنشین در نزدیکی بندرعباس در جنوب ایران غرق شد و تنها ۵ تن از سرنشینان از جمله ناخدای آن نجات یافتند.

مقامات سازمان بنادر و دریانوردی ایران اعلام کرده اند که ناخدای این کشتی در بازداشت به سر می برد.

علی اکبر صفایی، مدیر کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در روز سانحه به ایرنا گفته بود: "این شناور با توجه به تعطیل بودن اسکله، به صورت غیر مجاز و در دریای طوفانی اقدام به سوار کردن مسافر و حرکت به سمت جزیره هرمز کرده بود".

گروه هایی که در جستجوی ۱۶ مفقود شده سانحه بودند، ۱۷ جسد یافتند که احتمال می رود یکی از این اجساد به یک شهروند بومی تعلق داشته باشد که در سانحه ای جداگانه غرق شده است.

مطالب مرتبط