۳۹ زندانی سیاسی ایران خواستار 'گسترش جنبش اعتراضی' شدند

دادگاه پس از انتخابات ریاست جمهوری حق نشر عکس bbc
Image caption زندانیان امضا کننده بیانیه، انتخابات مجلس نهم را "دروغین و مهندسی شده و فرمایشی" توصیف کرده اند

۳۹ زندانی سیاسی ایران از طیف های گوناگون، با امضای بیانیه ای از مردم ایران خواستند به "گسترش و تعمیق جنبش اعتراضی" بپردازند و برای آزادی "رهبران در حصر و حبس خود" بکوشند.

این زندانیان در بیانیه ای که چهارشنبه ۵ بهمن (۲۵ ژانویه) در سایت کلمه منتشر شده، با اشاره به گذشت ۱۱ ماه از حبس رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری دهم، از "تمامی آزادی‌خواهان جهان و نهادهای مستقل مدافع حقوق بشر" خواسته اند که برای آزادی آنها اقدام کنند.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از ۲۵ بهمن گذشته در زندان خانگی و تحت نظارت شدید ماموران امنیتی قرار دارند.

این بیانیه یک روز پس از آن صادر می شود که زهرا ربانی املشی، عروس آیت الله منتظری، در نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی، به نگرانی شدید فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از وضعیت سلامتی والدین خود اشاره کرده است.

عروس این مرجع تقلید متوفی شیعه، در نامه خود اظهار داشته که افرادی ناشناس در تماس هایی جداگانه با فرزندان آقای موسوی به آنها گفته اند که "پدر یا مادر شما بسیار بیمار هستند" و "بیماری خطرناکی دارند و الآن در حال شیمی‌درمانی هستند".

توصیه به "آگاهی بخشی در مورد انتخابات"

در نامه جدید زندانیان سیاسی، به شهروندان ایران توصیه شده است به "آگاهی‌بخشی در مورد انتخابات دروغین و مهندسی شده و فرمایشی اسفندماه" بپردازند.

امضاکنندگان نامه با اشاره به موضع گیری رهبران و تشکل های اصلاح طلب در مورد عدم شرکت در انتخابات آینده نوشته اند: "اصلاح‌طلبان و آزادی‌خواهان حقیقی به ارزیابی رهبران محبوس خود، ندای ما از درون زندان و خواست اکثریت ایرانیان و جمعیت‌های سیاسی وطن‌دوست، پاسخ مثبت دادند و حاضر به گرم کردن تنور انتخابات مهندسی شده و بازتولید استبداد نشده اند."

این زندانیان، بیش از یک ماه پیش نیز با انتشار بیانیه ای ۳۹ امضایی در مورد انتخابات مجلس نهم، "گرم کردن تنور انتخابات به هر شکل" را "کمک به استبداد و در تقابل با تحقق دمکراسی و تضمین حقوق بشر" در ایران دانسته بودند.

در بیانیه قبلی این زندانیان، نامزد شدن در انتخابات "مشروعیت دادن به انتخاباتی رسوا و نمایشی و کمک به تقویت و تحکیم پایه های استبداد و خودکامگی" توصیف شده بود.

بهمن احمدی امویی، محسن امین زاده، علیرضا بهشتی شیرازی، سیدمصطفی تاجزاده، محسن میردامادی، بهزاد نبوی، علیرضا رجایی، عیسی سحر خیز، داوود سلیمانی، محمد سیف زاده، قاسم شعله سعدی، کیوان صمیمی، فیض الله عرب سرخی، ابوالفضل قدیانی و عبدالله مومنی از جمله امضا کنندگان نامه های این زندانیان سیاسی هستند.

این نامه ها همچنین توسط حسن اسدی زید آبادی، جواد امام، مسعود باستانی، عماد بهاور، سید سعید جلالی فر، علی جمالی، امیر خرم، بابک داشاب، محمد داوری، مجید دری، امیر خسرو دلیر ثانی، حسین زرینی، فریدون صیدی راد، جلیل طاهری، محمد فرید طاهری قزوینی، سیامک قادری، فرشاد قربان پور، سعید متین پور، محسن محققی، مهدی محمودیان، محمدرضا معتمد نیا، علی ملیحی، ضیا نبوی و ابوالفضل عابدینی امضا شده است.

مطالب مرتبط