بررسی روزنامه های تهران - پنجشنبه ۶ بهمن

حق نشر عکس SHARGH NEWSPAPER
Image caption روزنامه شرق/ کیوان زرگری

بیشتر روزنامه های پنجشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۰ تیترهای اول یا دوم خود را به مساله افزایش نرخ سود بانکی اختصاص داده اند، از کاسته شدن از بحران ارز و سکه استقبال کرده اند اما انتقاد از تصمیم دیر هنگام دولت را هم فراموش نکرده اند. روزنامه خراسان در انتقاد تندی از رییس جمهوری نوشته محمود احمدی نژاد از دغدغه های مردم فاصله گرفته است.

روزنامه شرق تیتر زده است "ترمیم دستور بانکی". روزنامه تهران امروز در عنوان اول خود نوشته "بازار طلا از سکه افتاد" و روزنامه ابتکار در تیتر اول خود نوشته است "افزایش نرخ سود، کاهش قیمت ارز و سکه". روزنامه مردمسالاری به انتخابات توجه بیشتر ی نشان داده و تیتر زده است "نمایندگان اصلاح طلب در لیست جبهه مردمسالاری" و روزنامه کیهان هم در عنوان اصلی خود از قول جرج سورس خبر داده که "شورش های خیابانی آمریکا و اروپا را فرا می گیرد."

انتقاد از کم کاری دستگاه های امنیتی

محمد ایمانی در یادداشت روز کیهان با عنوان غرب فقط با شوک سر عقل می آید به ارزیابی شرایط ایران در برابر تحریم نفت و بانک مرکزی پرداخته است. کیهان می نویسد "چالش تازه ای که غرب تحت عنوان تحریم نفت و بانک مرکزی ایران آغاز کرده،اولا و در ظاهر، تحریم است اما در باطن رنگ و بوی جنگ و تروریسم را دارد چرا که دشمنی تمام عیار با یک ملت است. ثانیا جنگ و تروریسم اقتصادی است اما اصالت ندارد بلکه قرار است مانند یک چاشنی انفجاری در زمین اصلی جنگ یعنی جنگ نرم روانی و فرسایشی عمل کند."

سرمقاله نویس کیهان سپس می نویسد "هدف اصلی دشمن در این هجمه، ویروسی کردن ذهن ها و اختلال دو وجهی در افکار عمومی و ذهن تصمیم سازان و سیاستمداران" ایران است. کیهان سپس به انتقاد از دستگاه های امنیتی پرداخته و می نویسد "متأسفانه باید گفت مجموعه دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ما حتی در حداقل های خود، وارد این حوزه نشدند و با حلقه هایی که به وضوح نقش ستون پنجم و تروریست های گسیل شده را بازی می کنند، مواجهه نکردند. برای این دستگاه ها - اگر گارد دشمن را درست متوجه شوند و اراده کنند- شناسایی زد و بندهای شبکه دولایه رسانه ای و شبه اقتصادی فعال در این تروریسم، دشواری چندانی ندارد. محاربه و تروریسم اقتصادی، تعارف بردار نیست."

روزنامه کیهان در پایان در توصیه ای به دولت و مجلس نوشته است "دولت، مجلس و دستگاه قضایی در چالش اخیر مسئولیت مشترکی بر دوش دارند و چه خوب است که نشست هایی- به شکل ستادهای مشترک - ترتیب داده شود و پس از اتخاذ تصمیمات، بلافاصله به مرحله اجرا درآید. حباب التهاب اقتصادی صرفاً بااین روش تخلیه خواهد شد و به یقین دشمن تا غلبه اختلاف و مجادله بر اتحاد و هماهنگی را رصد می کند، برای تداوم خصومت، روحیه خواهد داشت. راه این دشمنی را صرفاً با ناامیدکردن خصم می توان بست همچنان که در طول ۳ دهه گذشته انجام داده ایم."

دغدغه های یک رییس جمهوری

روزنامه خراسان در یادداشت سردبیر با عنوان « آقای رئیس جمهور دغدغه های مردم راجدی بگیرید» به انتقاد از محمود احمدی نژاد پرداخته است. محمد سعید احدیان در این یادداشت نوشته است « "آقای احمدی نژاد در جلسه معارفه رییس سازمان میراث فرهنگی شرکت کرد و در این جلسه عملکرد مشایی رئیس اسبق این سازمان را بی نظیر توصیف کرد اگر به سایت رسمی رئیس جمهور مراجعه کنید می بینید که غیر از شرکت و سخنرانی در این مراسم،افتتاح شبکه نمایش، ثبت جهانی تعزیه، مصاحبه با شبکه تلویزیونی مکزیک، رونمایی از برخی محصولات ایران خودرو، شرکت در جشنواره رازی، مصاحبه با روزنامه ای از اکوادور، سفر به آمریکای لاتین و مراسم معارفه دستیار ویژه ، برنامه هایی بوده است که از رئیس جمهور در یک ماه گذشته درفضای رسانه ای مطرح شده است.

اما در همین ایام مردم درگیر دغدغه های دیگری بعنوان مسائل اصلی شان بودند که به نظر می رسد ارتباطی با این فعالیت های رسانه ای شده رئیس جمهور ندارد »

روزنامه خراسان پس از یادآوری فهرستی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور می نویسد« اگر برنامه های اعلام شده رئیس جمهور در یک ماه گذشته را کنار دغدغه های مردم بگذاریم و آن را بررسی کنیم نتیجه این است که افکارعمومی این احساس را دارند که دولت یا رئیس ندارد یا رئیس جمهور، خود را درگیر کارهای حاشیه ای کرده است. مردم دیگر نگرانی های شان را نه تنها در عملکرد بلکه حتی در اظهارات رئیس جمهورشان نمی بینند.» به نوشته خراسان « مردم شاهدند مدت ها مسئولین دولتی با یکدیگر دعوای رسانه ای می کنند اما فردی که منتقدان یکی از نقاط ضعفش را انتخاب وزیرانی تابع می دانستند گویی حتی تیتر اول روزنامه ها را یا نمی خواند یا نمی خواهد بخواند و اجازه می دهد اختلافات رسانه ای وزرای کابینه اش با روح و روان مردم بازی کنند.مردم شاهدند روز به روز بلکه لحظه به لحظه قیمت های ارز ساعت می زند و بالا و پایین می رود و همزمان می بینند که رئیس جمهورشان تنها ناظر است و بیشتر درگیر جلسات افتتاح و معارفه و ثبت جهانی است. »

رونامه خراسان از مجلس هم انتقاد کرده و نوشته « در کارنامه مجلس هشتم نقاط قوت فراوانی، هم در همراهی و هم در کنترل دولت دیده می شود اما یکی از نقاط تاریک در کارنامه این مجلس رای اعتماد مجدد به وزیر اقتصاد است و مردم این روزها که آشفته بازار وضعیت اقتصادی کشور را می بینند نمی توانند این نقطه تاریک را از یاد ببرند»

۶سال،۶مدیر، یک سازمان

روزنامه شرق در یادداشتی به نام ۶ سال ۶ مدیر عامل در تامین اجتماعی به انتصاب مدیر عامل جدید سازمان تامین پرداخته است. محسن ایزدخواه که زمانی معاون امور مجلس سازمان تامین اجتماعی بوده در این یادداشت نوشته است « بخشی از دولتمردان خواسته یا ناخواسته با حرکاتی به این بی‌ثباتی دامن می‌زنند که نمونه بارز آن انتصاب ششمین مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی در طول شش سال گذشته است. » روزنامه شرق می نویسد « متوسط عمر هر مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کمی بیش از یک‌سال بوده است که این بی‌ثباتی در مدیریت و از همه مهم‌تر به‌کارگیری افرادی که تخصص لازم را نداشته و دولت پس از مدتی متوجه ضعف مدیریتی آنها شده منجر به آن شده است که مفهوم برنامه‌ریزی در این سازمان بیمه‌ای کاملا معنی خود را از دست داده و سازمانی که بیش از ۵۰ سال یار دولت‌ها بوده است حال در آستانه مشکلات جدی قرار گرفته و عن‌قریب به بار دولت‌ها تبدیل می‌شود. »

یادداشت نویس شرق با ذکر سوابق مدیر جدید در صندوق بیمه روستاییان و عشایر نتیجه گیری کرده است که « این انتصاب در مقام قانون فاقد هرگونه محمل قانونی بوده و در مقام عمل نیز با توجه به کارنامه ارایه شده در صندوق بیمه روستاییان و عشایر هرگز منجر به بهبود امور صندوق تامین اجتماعی و جلوگیری از ورشکستگی پی‌درپی آن و اجرای خواسته‌ها و انتظارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حکم انتصاب نخواهد شد.

آثار یک تصمیم

شهرام صدوقی در روزنامه مردمسالاری یادداشتی دارد با نام « آثار جبران ناپذیر یک تصمیم» . در این یادداشت روزنامه مردمسالاری به تصمیم اخیر دولت در افزایش سود بانکی اشاره می کند و می نویسد « اکنون اگرچه مسوولین عالی رتبه اقتصادی کشور پس از ماه ها پی به بروز اشتباه در اتخاذ یک تصمیم بزرگ برده اند و در یک حرکت جبران گونه با ساماندهی نرخ های سود بانکی برای ترغیب صاحبان سرمایه برای سرمایه گذاری در بانکها موافقت کرده اند، نباید تاثیرپذیری بازارهای تولید و تجارت از رشد سرسامآور و تاریخی نرخ ارز در کشور را نادیده گرفت.»

روزنامه مرمسالاری در ادامه می نویسد « بنا به اظهار فعالین اقتصادی و صنعتی کشور، وضعیت تولید و تجارت تاکنون با چنین شرایط بحرانی وبغرنجی مواجه نبوده است. این روزها همواره از گوشه و کنار اخباری مبنی بر افزایش شدید قیمت های تمام شده کالا و خدمات در کشور به گوش می رسد. در همین خصوص روسای اتحادیه های توزیعی و خدماتی، دبیر کل کنفدراسیون صنعت، رئیس مجمع واردکنندگان، برخی از نمایندگان مردم درخانه ملت و بسیاری از نمایندگان بخش صنعت و تجارت در پارلمان بخش خصوصی در مصاحبه های متعدد از بروز اختلا ل گسترده در نظام تولید و تجارت در کشور خبر داده اند. » سرمقاله نویس مرمسالاری سپس می پرسد « آیا با واکنش دیر هنگام دولتمردان نسبت به ساماندهی نقدینگی در کشور و اصلا ح یک تصمیم اشتباه در ابتدای سال جاری می توان آثار به جامانده از اتفاقات گذشته را در بخشهای صنعت و تجارت جبران کرد؟ آیا واحدهای تولیدی خسارت دیده از وضعیت به وجود آمده در چند ماه اخیر جبران خسارت خواهند شد؟ آیا کالا ها و خدماتی که از شرایط حاکم برنرخ ارز با رشد قیمت تمام شده مواجه شده اند به شرایط سابق بازخواهند گشت؟»

سرمقاله نوبس مردمسالاری در پایان نوشته است «این چند سوال و معضلا ت و مشکلا ت مربوط به بیکاری، کاهش قدرت خرید مردم، صدمه دیدن صنعت توریسم و صنایع وابسته به آن و چندین ابهامات دیگر مواردی هستند که مسوولین اقتصادی کشور در کنار یک تصمیم سازی جدید برای کنترل دیرهنگام نقدینگی کشور مجبور به پاسخگویی در مورد آن هستند.»

تو قهرمان نیستی

تو قهرمان نیستی خواب بودی! عنوان سرمقاله روزنامه تهران امروز است. جواد سید پور نوشته است « بالاخره پس از آنکه سونامی قیمت ارز و سکه تمام بازارهای پیرامونی را درنوردید، شک بی‌سابقه‌ای به زندگی مردم وارد کرد و خوراک بسیاری برای دشمنان انقلاب پخت، سخنگوی اقتصادی دولت آقای دکتر سیدشمس‌الدین حسینی وارد شد و در مصاحبه‌های پیاپی از تدابیر دولت برای کنترل بازار سخن گفت ولی باز هم مثل همیشه کوچک‌ترین اشاره‌ای به وظیفه و مسئولیت مغفول مانده خود و سایر دولتمردان نکرد.»

به نوشته تهران امروز وزیر اقتصاد « حتی یک عذرخواهی ساده از مردم بابت بی‌سروسامانی صورت گرفته انجام نداد اما در عوض، همانند برخی دولتمردان از «مافیای پنهان» و «دست‌های ناپیدا» سخن گفت و در کمال حیرت کارشناسان، مسئولیت تلاطمات هفت ـ هشت ماهه بازار ارز و سکه را به گردن یک خبرگزاری و پیامک‌هایی که در ایام تعطیلی چند روز گذشته از سوی این خبرگزاری ارسال شده، انداخت.»

تهران امروز سپس می نویسد « مردم می‌دانند و واقفند اگر با این روش مدیریت هشت ماهه سکه و ارز قرار بود هشت سال جنگ را مدیریت کرد، قطعا بسیاری از پیروزی‌ها نصیب ملت ایران نمی‌شد و ای بسا سرنوشت به‌گونه‌ای دیگر نوشته می‌شد. »

سرمقاله نویس تهران امروز در پایان نوشته است « جامعه ایرانی که اکنون بیش از هر زمان دیگری مورد هجوم گسترده انواع تهدیدات سیاسی، اقتصادی و امنیتی قرار گرفته به‌راستی نیازمند مدیریت کارآمد و توانمندی است که بتواند از تهدیدات فرصت بسازد و راه آینده را برای تمام ایرانیان هموار سازد و امید را در جامعه تزریق کند. این کف انتظاری است که جامعه از مدیران دولتی و مسئولین اجرایی دارد، آیا واقعا این توقع زیادی است آقای وزیر؟»

گام مناسب دولت

روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی دارد با عنوان « نمایش اثربخشی سیاست‌های اقتصادی». علی دادپی در این سرمقاله می نویسد «دیروز معلوم شد که افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی چه گام مناسبی بود اگرچه با تاخیر انجام شد و لطمات این تاخیر نیازی به بازگویی ندارد.»

دنیای اقتصاد می نویسد «خودمان را فریب ندهیم، افق تورمی در پیش رو جالب نبود. برای مقابله با این افق، دولت دوگروه راه‌حل در اختیار داشت: اول توسل به تعزیرات حکومتی و فرامینی است که نه توان اجرایشان را دارد و نه امکان اجرایشان را و در صورت اجرا تاثیری بر تحولات اقتصادی جامعه نخواهند داشت. بخشنامه‌هایی مانند بازداشت افرادی که دلار یا ارز به همراه دارند به اتهام قاچاق ارز از این قبیل هستند. این گروه سیاست‌ها درس خود را در دهه شصت و هفتاد پس داده‌‌اند و نشان داده‌‌اند که جز افزایش هزینه فعالیت اقتصادی و دامن زدن به بدگمانی و نا‌اطمینانی به آینده، در جامعه نقشی ندارند. اما گروه دوم سیاست‌های اقتصادی استفاده هوشمندانه از ابزار بانکی و پولی موجود است. افزایش نرخ سود سپرده‌های بلندمدت یکی از این سیاست‌ها بود. پذیرفتن این سیاست نشان داد که دولت به واقعیت‌های اقتصادی کشور واقف است و آنها را درک می‌کند.»