انتقاد تند احمدی‌نژاد از نقش 'سیاسیون' در افزایش قیمت ارز و سکه

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای احمدی نژاد انگشت اتهام را به سوی مخالفان و منتقدان سیاسی خود نشانه گرفته است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران می‌گوید که عده‌ای از چهره‌های سیاسی و خبرگزاری‌های داخلی این کشور که "وابسته به برخی نهادها" هستند، در آشفته کردن بازار ارز و طلا در ایران نقش داشته‌اند.

آقای احمدی نژاد امروز پنج شنبه ۶ بهمن (۲۶ ژانویه) در کرمان گفت: "عده ای از به ظاهر سیاسیون از یک سو می گفتند که چرا قیمت ارز را بالا نمی برید... اما از سوی دیگر در بیرون علیه دولت می گفتند که دولت نمی تواند [قیمت ارز را مهار کند] و توان اقتصادی ندارد".

او با اشاره به افزایش بی سابقه و ناگهانی قیمت ارز خارجی و سکه طلا در جریان تعطیلات مذهبی روزهای گذشته در ایران، بعضی "خبرگزاری های وابسته به برخی نهادها" را به ارسال پیامک های تلفنی در مورد افزایش قیمت ها متهم کرد و گفت که مجموعه این فعالیت ها "یک بازی زشت اقتصادی، سیاسی و رسانه ای و یک خیانت بزرگ" بوده است.

قیمت ارزهای خارجی و سکه طلا در جریان تعطیلات مذهبی روزهای اخیر در ایران به طرزی بی سابقه و همزمان با قطعی شدن تحریم های تازه اتحادیه اروپا علیه این کشور افزایش یافت.

گروهی از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران در واکنش به این افزایش، به شدت از سکوت بانک مرکزی و دولت انتقاد کردند و گفتند که تعلل آقای احمدی نژاد در تأیید مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش سود سپرده های بانکی از جمله مهم ترین دلایل نوسان شدید قیمت ها بوده است.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران هشدار داد که وضعیت موجود در بازار ارز و طلا می تواند به "ورشکستگی" اقتصادی بینجامد و با انتقاد تند از عملکرد دولت، خواهان برخورد قوه قضائیه و مجلس با دولت آقای احمدی نژاد شد.

او گفت که قصد دارد در مورد عزل مسئولان "بی لیاقت" اقتصادی یا "تعیین تکلیف کل دولت" با هیأت رئیسه مجلس گفت و گو کند.

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفت که "حیثیت اقتصادی دولت بر باد رفته است" و شخص رئیس جمهور مسئول این وضعیت است.

اکنون آقای احمدی نژاد می گوید: "برخی بسیار بداخلاق شده اند و به خاطر یک نمایندگی مجلس یا پست دولتی، گروه ها و باندها ایجاد شده و چه کارها که نمی کنند".

او این ادعا را که اقتصاد ایران به هم ریخته است با قاطعیت رد کرد و گفت که مطرح کنندگان این ادعا "با خارجی ها هماهنگ شده اند".

آقای احمدی نژاد خطاب به منتقدان خود گفت: "درست است که با بنده مخالف هستید، اما مرا ملت ایران انتخاب کرده است و اگر زنده باشم، باید مرا تا پایان دوره دهم ریاست جمهوری تحمل کنید".

انتخابات

رئیس جمهوری ایران تلویحا مخالفان خود را متهم کرد که با انگیزه های انتخاباتی در صدد ناکارآمد نشان دادن دولت هستند.

او خطاب به آنها گفت: "فکر می کنید که مردم به شما رأی می دهند؟ ملت ایران ملت فهیم و رشیدی است و با دقت انتخاب می کند و رأی می دهد".

این در حالی است که منتقدان آقای احمدی نژاد هم دولت او را متهم می کنند که عمدا قیمت ارز را افزایش داده است تا با فروش ارز، کسری بودجه سنگین خود را جبران کند و به پرداخت فراقانونی یارانه های نقدی در آستانه انتخابات ادامه دهد.

این منتقدان همچنین حلقه یاران نزدیک آقای احمدی نژاد را به صراحت متهم کرده اند که با ایجاد عمدی آشفتگی اقتصادی در ایران، قصد دارند زمینه تسلیم این کشور به خواسته های کشورهای غربی را فراهم کنند.

'برخی خبرگزاری‌های وابسته به برخی نهادها'

انتقاد آقای احمدی نژاد از خبرگزاری های داخلی ایران که به گفته او، با ارسال پیامک تلفنی به آشفتگی بازار ارز دامن زده اند، یادآور انتقاد مشابه دیروز وزیر اقتصاد و پاسخی است که خبرگزاری های فارس و ایسنا به آن دادند.

خبرگزاری فارس در واکنش به انتقاد وزیر اقتصاد گفته بود که خبرگزاری ایسنا خبر مورد اشاره را منتشر کرده است، اما خبرگزاری ایسنا نوشت که منظور احتمالا خبرگزاری فارس بوده است.

ایسنا همچنین در اشاره به سخن وزیر اقتصاد مبنی بر ارسال پیامک تلفنی در مورد بالا رفتن بی‌سابقه قیمت سکه، یادآوری کرد که در این مورد پیامک تلفنی ارسال نکرده است.

خبرگزاری فارس هم در گزارش خود تأیید کرده بود که ایسنا امکان ارسال پیامک ندارد و تنها دو خبرگزاری (مهر و فارس) سامانه ارسال پیامک تلفنی در اختیار دارند.

گفته می شود که خبرگزاری فارس به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وابستگی دارد.

مطالب مرتبط