ایران: ۱۱ زائر ایرانی در سوریه ربوده شدند

سوریه حق نشر عکس
Image caption کاروان زائران ایرانی از ترکیه وارد خاک سوریه شده بودند

منابع رسمی ایران ربوده شدن یازده شهروند این کشور در سوریه را تایید کرده اند.

روز پنجشنبه، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از ربوده شدن یازده زائر ایرانی که از طریق زمینی عازم دمشق بودند خبر داد و از دولت سوریه خواست که همه امکانات خود را برای تأمین سلامت ربوده شدگان و آزادی آنها به کار گیرند.

آقای مهمانپرست ضمن اعلام این خبر، اقدام ربایندگان را "خلاف اصول انسانی و تعهدات اخلاقی و بین المللی" دانست و آن را محکوم کرد و از ربایندگان خواست که زائران ایرانی را فورا آزاد کنند.

مقامات ایران روز ۳۰ آذرماه هم از ربوده شدن ۵ مهندس و کارمند فنی ایرانی در شهر حمص سوریه خبر دادند و بعدا اعلام شد دو ایرانی دیگر نیز که برای کسب خبر در این مورد به حمص رفته بودند، ربوده شده اند.

برخی از منابع وابسته به مخالفان دولت سوریه ربوده شدن شهروندان ایرانی را با روابط نزدیک حکومت های دو کشور مرتبط دانسته اند.

مخالفان دولت سوریه از حکومت ایران به دلیل حمایتی که از بشار اسد می کند انتقاد می کنند و سپاه پاسداران ایران را متهم کرده اند که در سرکوب مخالفان حکومت سوریه به ارتش این کشور کمک می کند.

مقامات رسمی دو کشور این اتهامات را رد کرده اند.

آنچه گذشت

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش داده که این ۱۱ نفر همراه با کاروانی بودند که "بدون مجوز اعزامی" برای زیارت به سوریه رفته بودند.

بنا به همین گزارش در این کاروان ۴۹ نفر حضور داشتند. اتوبوس آنها از طریق ترکیه وارد خاک سوریه شده است.

آنها از شهر حلب در شمال سوریه عازم دمشق بودند. جایی که شیعیان به خصوص برای زیارت آرامگاه خواهر امام حسین می‌روند.

ایرنا از قول کسانی که در این اتوبوس بودند نقل می‌کند که به هنگام خروج اتوبوس آنها از شهر حلب، "۲۰ فرد مسلح همراه با ۹ دستگاه خودرو" در منطقه 'خان شیخون' در شمال سوریه راه را بر اتوبوس می‌بندند و آنها را مجبور می‌کنند تا به جاده فرعی بروند.

ایرنا می‌نویسد که ربایندگان یازده مرد جوان را به گروگان می‌گیرند که در میان آنها، آشپز، راننده و مداح کاروان هم بوده‌اند.

در آخر این اتوبوس به دمشق می‌رسد و مسئولان حج و زیارت ایران، که مسئولیت رسیدگی به امور ایرانیان در سوریه را دارند، آنها را به یک هتل در نزدیکی زینبیه (آرامگاه خواهر امام حسین) می‌برند.

این اتوبوس از مرودشت در استان فارس راهی سوریه بود.

یکی از کسانی که در این کاروان بوده، به ایرنا گفته کسانی که همسفرانش را ربودند، ابتدا با گفتن اینکه مسیر خطرناک است، اتوبوس را به جاده‌های کوهستانی بردند و در آنجا علاوه بر گرفتن گذرنامه‌ها و تلفن‌هایشان، یازده نفر از جوانان گروه را با خود بردند.

این فرد گفته که آدم ربایان، از شنیدن این جمله که روسای جمهوری ایران و سوریه با هم دوست هستند، به خشم آمده‌اند و آنها را تهدید به قتل کرده‌اند.

کاروان بی‌مجوز

در گفتگو با دیگر کسانی که از این حادثه جان سالم به در بردند، ایرنا می‌نویسد که گروه دومی هم پیش از رسیدن کاروان به دمشق جلوی آنها را گرفتند پول و طلای زائران را ربودند.

یکی از مصاحبه‌شوندگان گزارش ایرنا، مردی هفتاد ساله است که از یکی از آدم‌ربایان سیلی خورده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیشتر نیز ربوده شدن تعدادی از شهروندان ایرانی در حمص مورد تایید مقامات ایرانی قرار گرفته بود

او از مسئولان سازمان حج و زیارت ایران خواسته تا ترتیبی دهند که او برای زیارت امام حسین، امام سوم شیعیان، به عراق برود.

مصاحبه شوندگان همچنین به ایرنا گفته‌اند که هنگام ثبت‌نام، روسای این کاروان به آنها گفته بودند که مجوز‌های لازم را دارند و همه افراد هم بیمه هستند.

اما آن طور که بعدا برای زائران معلوم شده، این کاروان بی‌مجوز بوده و از بیمه هم خبری نبوده است.

کاروان‌های زیارتی که زائران ایرانی را به عراق و سوریه و سفر حج می‌برند باید از سازمان حج و زیارت مجوزهای لازم را داشته باشند.

"بیانیه ربایندگان" و وعده آزادی مهندسان ایرانی

در خبری دیگر در همین زمینه، برنامه عربی شبکه تلویزیونی الجزیره بیانیه ای را پخش کرده و گفته است که "گروهی که خود را تیپ الفاروق ارتش ملی سوریه می نامند با ارسال این بیانیه، مسئولیت ربودن شهروندان ایرانی را برعهده گرفته است."

"ارتش ملی سوریه" عنوانی که مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، بر خود نهاده اند و گفته می شود که اعضای آن عمدتا از نظامیانی هستند که به دلیل مخالفت با نحوه برخورد ارتش با معترضان، ترک خدمت کرده اند و به صفوف مخالفان پیوسته اند.

به گفته تلویزیون الجزیره، بیانیه تیپ الفاروق ادعا کرده است که هفت شهروند ایرانی را در اختیار دارد که پنج نفر از آنان از اعضای سپاه پاسداران و یکی هم از افسران سپاه است و این افراد به عنوان تک تیرانداز برای خدمت در یکی از واحدهای ارتش سوریه در شهر حمص به این کشور اعزام شده اند.

مخالفان دولت سوریه گفته اند که در عملیات ارتش سوریه علیه تظاهرات اعتراضی، از تک تیراندازان برای کشتن معترضان نیز استفاده می شود.

در بیانیه ای که از شبکه الجزیره خوانده شد، تیپ الفاروق همچنین ادعا کرده است که "دو غیرنظامی ایرانی را که در نیروگاه جندر خدمت می کرده اند" در اختیار دارد و آنان را به زودی آزاد می کند.

احتمال دارد اشاره این بیانیه به هفت ایرانی مفقود شده در شهر حمص باشد که مقامات جمهوری اسلامی گفته اند در چارچوب همکاری های فنی و اقتصادی دو کشور، برای ساخت یک نیروگاه به سوریه اعزام شده بودند.

در صورت صحت بیانیه قرائت شده از شبکه الجزیره، سئوالاتی را در مورد وضعیت نوزده ایرانی مطرح می کند که مقامات جمهوری اسلامی ربوده شدن آنان در سوریه تایید کرده اند.

این سئوال مطرح است که آیا ادعای این بیانیه در مورد "هفت ایرانی" ربوده شده به تعدادی از همان یازده نفری مربوط می شود که مقامات جمهوری اسلامی گفته اند برای زیارت به سوریه سفر کرده بودند و خبر مفقود شدن آنان روز پنجشنبه تایید شد.

در چنین صورتی، سایر ربوده شدگان در اختیار چه کسانی هستند؟

همچنین، در صورتی که وعده آزادی "دو شهروند غیرنظامی" مرتبط با طرح نیروگاه جندر درست باشد، پنج عضو دیگر این گروه از ربوده شدگان ایرانی در اختیار چه کسانی هستند و چه وضعیتی دارند؟

و بالاخره، انگیزه و هدف ربوده شهروندان ایرانی در سوریه چیست، چه کسانی مسئول این وضعیت هستند و چه خواستی را دنبال می کنند؟

شبکه الجزیره گفته است که نمی تواند وجود گروهی به نام تیپ الفاروق و صحت ادعاهای مطرح شده در بیانیه ارسالی را تایید یا تکذیب کند.

با توجه به ممنوعیت فعالیت آزادانه رسانه های خارجی در سوریه، امکان بررسی مستقل این موارد از منابع دیگر هم وجود نداشته است.

مطالب مرتبط