چین تحریم های اروپا علیه ایران را غیرسازنده خواند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزارت خارجه چین امروز در پاسخ به پرسشی درباره نگاه پکن به تحریم های اتحادیه اروپا علیه نفت ایران در بیانیه ای اعلام کرد که "اافزایش فشارها و اعمال تحریم ها، رویکردی غیرسازنده است"

جمهوری خلق چین امروز پنج‌شنبه (۲۶ ژانویه ۲۰۱۲) اعلام کرد با انتقاد از وضع تحریم خرید نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا این اقدام را غیرسازنده توصیف کرده است.

ایران سومین منبع اصلی تامین نفت وارداتی چین است.

وزارت خارجه چین امروز در پاسخ به پرسشی درباره نگاه پکن به تحریم های اتحادیه اروپا علیه نفت ایران در بیانیه ای اعلام کرد که "اافزایش فشارها و اعمال تحریم ها، رویکردی غیرسازنده است."

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه این هفته، در نشستی در بروکسل بر سر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به توافق رسیدند که از جمله شامل ممنوعیت خرید و فروش نفت خام و فرآورده‌های نفتی با ایران می‌شود.

در چارچوب مصوبه اتحادیه اروپا، آن دسته از اعضای این اتحادیه که هنوز قراردادهایی برای خرید نفت خام از ایران دارند، تا اول ماه ژوئیه ( ۱۱ تیرماه) برای پایان دادن به این قراردادها فرصت خواهند داشت.

جمهوری خلق چین که با وجود بحران اقتصادی در جهان همچنان رشد اقتصادی بالایی دارد، دومین وارد کننده نفت خام است.

این کشور همواره با تحریم‌های یکجانبه بر علیه بخش انرژی ایران مخالف بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چین هفته گذشته به یک هیات ایرانی که به پکن سفر کرده بود اعلام کرد که تهران باید بازگشت به میز مذاکرات بر سر برنامه هسته ای اش را یک "اولویت مهم" بداند.

نخست وزیر چین، ون جیا بائو، در سفر چند روزه خود به چند کشور عربی هم گفت کشورش با نظامی شدن برنامه هسته ای ایران مخالف است ولی از سیاست کشورش مبنی بر ادامه خرید نفت از ایران دفاع کرد.

چین در سال گذشته خرید نفت از ایران را بشدت افزایش داد و در مقایسه با سال ۲۰۱۰ واردات نفتی از ایران را ۳۰ درصد بالا برد.

هرچند در ماههای ژانویه و فوریه ۲۰۱۱، اختلاف میان چین و ایران بر سر جزییات قرارداد و پرداخت باعث شد که خرید چین از ایران به نصف کاهش یابد.

درخواست دبیر کل سازمان ملل برای کاهش تنش

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد دیروز از همه طرف های درگیر در مناقشه هسته ای ایران خواست از تنش ها بکاهند

در حالی که تحریم ها علیه ایران بر سر برنامه هسته ای افزایش سریع و شدیدی پیدا می‌کنند، بر حجم و شدت جدال لفظی ایران و طرفهای مقابل هم افزوده شده است.

بان کی‌ مون دبیر کل سازمان ملل متحد دیروز از همه طرف های درگیر در مناقشه هسته ای ایران خواست از تنش ها بکاهند.

دبیرکل سازمان ملل متحد، محتوای گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی راجع به احتمال وجود جنبه های نظامی در برنامه های اتمی ایران را نگران کننده خوانده و در پاسخی تلویحی به اظهارات مقامات ایرانی در مورد فقدان دلایل قاظع در مورد نظامی بودن این برنامه ها، گفته است: "دولت ایران موظف است که غیرنظامی بودن این برنامه ها را ثابت کند."

آقای بان با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی به قطعنامه های شورای امنیت در مورد توقف بخشی از برنامه های اتمی خود عمل نکرده، از دولت ایران و گروه ۱+۵ خواسته است تا برای حل و فصل این بحران، مذاکرات خود را از سر بگیرند و "قبل از هرچیز، بکوشند مانع از افزایش تنش شوند."

دبیرکل سازمان ملل با توصیه به خودداری همگان از لفاظی‌های سیاسی، در مورد تهدید برخی مقامات ایرانی به بستن تنگه هرمز، گفته است: "تنگه هرمز یک شاهراه تجاری مهم است و عبور و مروز آزادانه کشتی ها از این آبراه باید طبق قوانین راجع به دریانوردی در آب های آزاد مراعات شود."

مطالب مرتبط