انتشار ویدیوی 'اعترافات' پنج ایرانی ربوده شده در حمص

ویدیو حق نشر عکس
Image caption تصویر گروهی که در ویدیو دیده می شوند

گروهی از اعضای سابق ارتش سوریه که به مخالفان بشار اسد پیوسته‌اند، ویدیویی منتشر کرده‌اند که به گفته آنها حاوی اعترافات پنج ایرانی‌است که روز ۳۰ آذر در شهر حمص ربوده شده اند.

این گروه از نظامیان سابق سوری که خود را گردان فاروق می نامند، اعلام کرده اند که تا وقتی دولت این کشور یکی از افسران شورشی بازداشت شده را آزاد نکند و به عملیات در شهر حمص پایان ندهد این ایرانیان را آزاد نخواهند کرد.

آنها می گویند که ۷ گروگان ایرانی در اختیار دارند، اما در فیلم منتشر شده در سایت یوتیوب ۵ نفر دیده می شوند.

تأیید اصالت این فیلم یا هویت کسانی که در آن دیده می شوند برای بی بی سی مقدور نیست، اما چهره آنها با عکس هایی که رسانه های ایران از ربوده شدگان در شهر حمص منتشر کردند شباهت دارد.

کسانی که در فیلم دیده می شوند به ترتیب خود را سجاد امیریان، احمد سهرابی، حسن حسنی، مجید قنبری و کیومرث قبادی معرفی می کنند.

این اسامی نیز با نام هایی که پیش تر توسط مقامات ایران منتشر شده بود مطابقت دارد.

در فیلم منتشر شده بیشتر کسی که خود را سجاد امیریان معرفی می کند سخن می گوید و سایرین تنها نام خود را به زبان می آورند.

کسی که خود را امیریان معرفی می کند به زبان فارسی می گوید که "درجه دار نیروهای مسلح انقلاب اسلامی" و مسئول این "تیم تخصصی ۵ نفره" است و در تاریخ ۲۴ مهرماه وارد سوریه شده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تصویری که رسانه های ایران از ربوده شدگان منتشر کرده بودند

او کارتی را نشان می دهد که نوشته های آن به دلیل کیفیت پائین فیلمبرداری قابل خواندن نیست، اما به کارتهای پایان خدمت نظام وظیفه ایران شباهت دارد.

به گفته او، سایر اعضای گروه در تاریخ های دیگری به سوریه رفته اند.

او می گوید: "اینجانب و تیم من تحت حمایت و پشتیبانی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی سوریه به سرکوب و شلیک به مردم عادی می پرداختیم".

این شخص در ادامه به کشتن عده زیادی از مردم در شهر حمص، از جمله زنان و کودکان با دستور مستقیم "نیروهای امنیتی اطلاعاتی هوایی" شهر حمص "اعتراف" می کند.

در کنار این شخص یک اسلحه دوربین دار به دیوار تکیه داده شده است.

او در پایان اظهاراتش از آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران خواست که دستور بازگشت نیروهای مسلح ایران از سوریه را صادر کند تا گروه او بتوانند به خانه های خود باز گردند.

ایران و سوریه این گفته مخالفان حکومت بشار اسد را تکذیب می کنند که نیروهای مسلح ایران، به ویژه سپاه پاسداران، در سرکوب مخالفان در سوریه دست دارند.

مقامات ایران ایرانیان ربوده شده در شهر حمص را کارکنان شرکتی معرفی کرده اند که در حال احداث یک نیروگاه برق در این شهر بوده است.

در پایان فیلم منتشر شده، تعدادی کارت و پاسپورت ایرانی جلوی دوربین نشان داده می شود.

مطالب مرتبط