هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رئیس هیات اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران گفته است که امیدوار است تمام موضوعات مهم و حل نشده در رابطه با ایران، حل و فصل شود.

هرمان نکائرتس پیش از آن که در راس هیات نمایندگان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از فرودگاه وین راهی تهران شود، در جمع خبرنگاران گفت که امیدوار است "به طور مشخص، ایران بر سر نگرانی‌های ما درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای این کشور وارد مذاکره شود."

او اضافه کرد: "ما چشم انتظار آغاز مذاکرات هستیم. مذاکراتی که برای مدتی طولانی به تاخیر افتاده است."

تیم شش نفره سازمان ملل متحد تحت ریاست هرمان نکائرتس بامداد روز یکشنبه، نهم بهمن (۲۹ ژانویه)، وارد تهران شد و برای سه روز در این کشور خواهد بود.

در عین حال، آقای نکائرتس حاضر نشد درباره این که در سفر سه روزه‌اش به تهران با چه کسانی ملاقات خواهد کرد، اظهار نظر کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز امیدواری کرده است که اعلام آمادگی ایران برای گفت‌وگو در باره برنامه هسته‌ای این کشور، به مناقشه‌ای چندین ساله پایان دهد.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که برنامه‌های هسته‌ای خود را در راستای دستیابی به تسلیحات اتمی پیش می‌برد، ولی این کشور همواره تاکید دارد که این فعالیت‌ها با اهدافی صلح‌جویانه دنبال می‌شود.

در عین حال، ایران متهم می‌شود که هر از گاه با طرح پیشنهاد مذاکره بر سر فعالیت‌های هسته‌ای خود، سعی می‌کند روند رسیدگی به فعالیت‌هایش را به تاخیر بیاندازد و در نهایت، این کشور همکاری مورد انتظار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را با نمایندگان اعزامی این نهاد ندارد.

هرچند علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همزمان با اعلام تاریخ سفر هیات اعزامی این آژانس به تهران، اعلام کرد: "ما آماده مذاکره درباره هر مساله‌ای که آژانس تمایل به مذاکره درباره‌اش داشته باشد، البته در چارچوب اختیارات آن، هستیم."

او گفت: "من خوشبینم که نشستی سازنده، حرفه‌ای و فنی خواهیم داشت."

در هفته‌های اخیر، آمریکا و اتحادیه اروپا برای تحت فشار گذاشتن ایران، تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال کردند.

اتحادیه اروپا روز دوشنبه سوم بهمن (۲۳ ژانویه)، از اعمال تحریم‌هایی جدید علیه ایران خبر داد که ممنوعیت خرید و فروش نفت خام و فرآورده‌های نفتی با ایران را هم شامل می‌شود.

دولت آمریکا نیز در چارچوب قانون جدید بودجه دفاعی این کشور، تحریم‌های ایران را تشدید کرده است که در چارچوب آن شرکت‌ها و موسسه‌های طرف معامله با بانک مرکزی ایران مجازات خواهند شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین هفته گذشته، بانک تجارت ایران را در فهرست بانک‌های تحریم شده خود قرار داد.

گفته می‌شود که مذاکرات پیش‌روی ایران با هیات اعزامی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران، نقشی تعیین‌کننده در آغاز دوباره گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ خواهد داشت.

آخرین دور این گفت‌وگوها نزدیک به یک سال پیش، در شهر استانبول ترکیه برگزار شد.

در عین حال، علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز شنبه، هشتم بهمن ماه، در جمع خبرنگاران گفت که ایران در مسایل هسته‌ای همواره شفاف برخورد کرده است.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، به نقل از آقای ولایتی گزارش داده است که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "می‌توانند بازرسی‌های خود را در چارچوب قوانین بین‌المللی انجام دهند و هیچ منعی برای بازرسی وجود ندارد."

او اضافه کرد: "آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوربین‌های خود را در مراکز (هسته‌ای) ما نصب کرده و به صورت لحظه به لحظه شاهد فعالیت‌ها در این مراکز است."

مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که "ایران حاضر نیست از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود عقب‌نشینی کند."

مطالب مرتبط