'تایید صلاحیت نیمی از ثبت‌نام‌کنندگان برای انتخابات مجلس ایران'

حق نشر عکس ISNA
Image caption سخنگوی شورای نگهبان: تا ۲۱ بهمن ماه، نتیجه نهایی بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان به داوطلبان اعلام خواهد شد

سخنگوی شورای نگهبان در ایران گفته است که بیش از نیمی از افرادی که برای نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده بودند، تایید صلاحیت شده‌اند.

عباسعلی کدخدایی روز شنبه، هشتم بهمن ماه، در نشستی خبری گفته است که چهار هزار و ۸۷۷ نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی آتی در ایران ثبت‌نام کرده‌اند که صلاحیت بیش از دو هزار و ۷۰۰ نفر از آنها تایید شده است.

این عضو شورای نگهبان همچنین از آغاز رسیدگی به بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان خبر داده و گفته است که از روز دوم تا ۲۱ بهمن ماه، به مدت ۲۰ روز، فرصت دریافت شکایات و رسیدگی به آنها در جلسه عمومی شورای نگهبان آغاز می‌شود.

او گفته است که تا ۲۱ بهمن ماه، نتیجه نهایی بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان به داوطلبان اعلام خواهد شد.

"نماز خواندن دلیل التزام عملی به اسلام نیست"

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به انتقادهایی که در باره رد صلاحیت برخی متقاضیان، به دلیل عدم التزام عملی آنها به اسلام مطرح می‌شود، گفته است: "مواردی مطرح شده است که آیا کسی که نماز و روزه انجام می‌دهد، التزام به اسلام دارد یا خیر؟ انتظار ما این است که اگر فردی بخشی از این وظایف را انجام ندهد، این موضوع التزام عملی به اسلام را مخدوش می‌کند. ممکن است نماز بخواند، ولی مرتکب عمل دیگری شود."

او گفته است: "ما هیچ تعریضی نه به نمایندگان و نه به مردم داریم. ما ناچار هستیم بر اساس اعلام نظر مراجع رسمی اعلام نظر کنیم. اگر کسی تخلف یا گناهی را مرتکب شده است، آن تخلف می‌تواند التزام عملی فرد به اسلام را مخدوش کند."

آقای کدخدایی اضافه کرده است که بخش عمده رد صلاحیت متقاضیان شرکت در رقابت‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران، به دلیل "عدم ارائه مدارک به موقع" بوده است.

نهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران، روز ۱۲ اسفندماه برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط