انتشار نامه وزیر دادگستری سابق ایران به آیت الله خامنه ای

احمد صدر حاج سید جوادی و عزت الله سحابی حق نشر عکس a
Image caption احمد صدر حاج سید جوادی در کنار عزت الله سحابی، پیش از درگذشت آقای سحابی

نامه احمد صدر حاج سیدجوادی به آیت الله خامنه ای، هفت ماه بعد از ارسال خصوصی این نامه به رهبر ایران منتشر شد.

در این نامه، که سایت جرس شنبه ۸ بهمن (۲۸ ژانویه) آن را منتشر کرده، آقای حاج سیدجوادی خواستار "بررسی کفایت سیاسی و اخلاقی" محمود احمدی نژاد توسط مجلس و قوه‌‌ی قضاییه، آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و اعلام "آشتی ملی" شده است.

احمد صدر حاج سید جوادی، عضو شورای انقلاب ایران، وزیر دادگستری این کشور در زمان دولت موقت مهدی بازرگان، از نویسندگان پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی و وکیل مدافع آقای خامنه ای در زمان رژیم سابق ایران بوده است.

به نوشته جرس نامه این فعال سیاسی، که هم اکنون ۹۴ سال سن دارد، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ و به شکل محرمانه برای آیت الله خامنه ای فرستاده شده است.

وی در این نامه، به رهبر جمهوری اسلامی در مورد عملکرد "کارگزاران و مشاوران متملق" هشدار داده و پرسیده است: "آیا تاکنون اندیشیده‌اید که مراد چاپلوسان از به کار بردن اوصافی مانند 'امام خامنه‌ای' چه می‌تواند باشد؟ آیا این دروغ بزرگی نیست که پایه‌های حکومت را سست می‌کند؟"

در بخش های دیگری از این نامه، سیاست های رئیس جمهور ایران در زمینه های مختلف مورد انتقاد قرار گرفته و آمده است: "تداخل عملکرد ماموران امنیتی در اداره‌ زندان‌ها و مدیریت عملی محاکم انقلاب در صدور و اجرای احکام سنگین علیه فعالان سیاسی و معترضان به عملکرد و شیوه‌های مدیریتی آقای احمدی‌نژاد، اصل تفکیک قوا و استقلال نهاد قضایی را منتفی ساخته است."

نویسنده افزوده است: "طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت نهایی عملکرد قوه‌ قضاییه بر عهده‌ی جنابعالی قرار دارد. از این رو توصیه می‌شود که لااقل به منظور حفظ و اعتبار نام و پیشینه‌ خود، نگذارید که در دوران زمامداریتان، چنین نقشی از شما بر جای بماند."

در ابتدای این نامه، آقای حاج سید جوادی نوشته است که در پی "تهدیدات مکرر تلفنی ماموران وزارت اطلاعات" علیه چند تن از اعضای خانواده اش به علت "مکاتبات علنی و قانونی وی به برخی مقامات داخلی و بین‌المللی"، دوستان و آشنایان به او توصیه کرده اند که از نوشتن نامه به مقام های حکومتی خودداری کند.

صدر حاج سید جوادی بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم در نامه ای خطاب به دبیر کل سازمان ملل، پاپ بندیکت شانزدهم و رئیس اتحادیه اروپا، خواستار اقدام فوری برای توقف احکام اعدام صادر شده علیه معترضان به انتخابات شده بود.

این فعال سیاسی در سال ۱۳۸۰ و در سن ۸۴ سالگی در جریان بازداشت گروهی نیروهای ملی مذهبی، بازداشت و بعد از مدتی زندان به قید وثیقه آزاد شد.

مطالب مرتبط