وزیر خارجه ایران: به سئوالات آژانس اتمی پاسخ می‌دهیم

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای صالحی می‌گوید ایران چیزی برای مخفی کردن ندارد و فعالیت سری هم نداشته است

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نسبت به ماموریت هیات اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران ابراز خوشبینی کرده و گفته که همکاری‌های ایران با آژانس همواره خوب بوده است.

آقای صالحی که به آدیس آبابا در اتیوپی سفر کرده، گفت شفاف سازی، یکی از اصول همکاری های ایران با این آژانس بوده است

او تاکید کرد که ایران چیزی برای مخفی کردن ندارد و فعالیت سری هم نداشته است.

وزیر خارجه ایران به خبرنگاران گفت به سئوالات هیات اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران 'پاسخ لازم' داده خواهد شد.

تیم شش نفره اعزامی سازمان ملل متحد تحت ریاست هرمان نکائرتس، معاون مدیرکل این آژانس بامداد روز یکشنبه، نهم بهمن (۲۹ ژانویه)، وارد تهران شد.

این هیات برای سه روز در ایران خواهد بود و به احتمال قوی از تاسیسات هسته ای ایران از جمله فردو بازدید خواهد کرد.

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است که با هیات اعزامی همکاری کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز امیدواری کرده است که اعلام آمادگی ایران برای گفت‌وگو ، به مناقشه‌ چندین ساله بر سر برنامه هسته ای این کشور پایان دهد.

در همین ارتباط، وزیر خارجه ایران در آدیس آبابا گفت که کشورش آماده شرکت در مذاکرات پنج بعلاوه یک است و افزود سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد ایران در مسایل هسته ای به زودی نامه ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در باره زمان و مکان مذاکرات خواهد فرستاد.

آخرین دور این گفت‌وگوها نزدیک به یک سال پیش، در شهر استانبول ترکیه برگزار شد.

خانم اشتون اخیرا ضمن استقبال از پیشنهاد ایران برای از سر گیری مذاکرات، خواستار "معنا دار" بودن مذاکرات شد و نسبت به تکرار مذاکرات نافرجام استانبول هشدار داد.

حل و فصل مسایل حل نشده

رئیس هیات اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران پیش از سفر به تهران، در وین مقر این آژانس به خبرنگاران گفت که امیدوار است تمام موضوعات مهم و حل نشده با ایران، در این سفر حل و فصل شوند.

آقای نکائرتس ابراز امیدواری کرد که به طور مشخص، ایران در مورد "نگرانی‌ها درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای" خود وارد مذاکره شود.

هنوز مشخص نیست هیات اعزامی به طور مشخص با چه افرادی دیدار خواهد کرد

ایران از سوی کشورهای غربی متهم شده که در قالب برنامه صلح آمیز هسته ای، در تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی است، اتهامی که ایران همواره آن را به شدت رد می کند.

طی هفته‌های اخیر، آمریکا و اتحادیه اروپا برای تحت فشار قرار دادن ایران، تحریم‌هایی را علیه این کشور به اجرا گذاشته اند و از تشدید این تحریم ها خبر داده اند.

اتحادیه اروپا در تازه ترین دور تحریم های خود، خرید و فروش نفت خام و فرآورده‌های نفتی ایران را به فهرست تحریم های خود افزود.

آمریکا هم هفته گذشته، بانک تجارت ایران را در فهرست بانک‌های تحریم شده خود قرار داد.

مطالب مرتبط