صالحی: ماموریت هیات اعزامی آژانس قابل تمدید است

حق نشر عکس ISNA
Image caption "مدت ماموریت هیات آژانس سه روز است که در صورت تمایل آنها، قابل تمدید است."

وزیر امور خارجه ایران گفته است که هیات اعزامی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران، در صورت تمایل می‌تواند مدت زمان ماموریت خود را تمدید کند.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گزارش داده است که علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه ترکیه‌ای "تی‌آرتی" گفته است: "به نتایج سفر هیات عالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بسیار خوش‌بین هستم."

او اضافه کرده است: "مدت ماموریت هیات آژانس سه روز است که در صورت تمایل آنها، قابل تمدید است."

آقای صالحی همچنین از آمریکا و اتحادیه اروپا خواست تا در قبال ایران "سیاست تعامل را جایگزین تحریم‌ها کنند."

تیم شش‌نفره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز یکشنبه، نهم بهمن (۲۹ ژانویه)، وارد تهران شد و برای سه روز در این کشور خواهد بود.

این هیات متشکل از بازرسان ارشد و مقامات رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تحت ریاست هرمان نکائرتس، بازرس ارشد این آژانس، به تهران رفته است.

از زمان ورود این هیات به تهران، گزارشی درباره فعالیت اعضای آن منتشر نشده است. مشخص نیست که آنها با کدام یک از مقامات رسمی ایران دیدار می‌کنند و حتی تایید نشده است که آیا آنها به بازدید و بازرسی از تاسیساتی که ظن آن می‌رفت فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای در آنها انجام شده باشد، رفته‌اند یا نه.

سفر هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران در شرایطی انجام شد که تنش بین ایران و کشورهای غربی بر سر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور شدت یافته بود.

فشارها بر ایران از ماه نوامبر و به دنبال انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک این کشور بیشتر شده است. در این گزارش آمده بود که ایران به اقداماتی برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای دست زده است.

مقامات رسمی ایران این گزارش را رد کرده‌اند.

در عین حال، جیل تودور، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، نهم ژانویه (۱۹ دی)، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این آژانس می‌تواند تایید کند که ایران تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد را در تاسیسات غنی‌سازی فردو شروع کرده است.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که برنامه‌های هسته‌ای خود را در راستای دستیابی به تسلیحات اتمی پیش می‌برد، ولی این کشور همواره تاکید دارد که این فعالیت‌ها با اهدافی صلح‌جویانه و در چارچوب معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) انجام می‌شود.

مطالب مرتبط