گزارشگران بدون مرز از وب‌سایت 'خبرنگاران ایران' حمایت کرد

وبسایت روزنامه نگاران ایران حق نشر عکس a
Image caption وبسایت روزنامه نگاران ایران پس از یک دوره فترت بار دیگر فعالیت خود را از سر گرفته است

سازمان گزارشگران بدون مرز از راه اندازی مجدد یک وب‌سایت خاص روزنامه‌نگاران ایرانی خبر داده است.

گزارشگران بدون مرز، که یک سازمان بین‌المللی مدافع آزادی رسانه‌ای است، با انتشار بیانیه‌ای، ضمن یادآوری "بازداشت و حبس ده‌ها تن از روزنامه نگاران در ایران"، خبر داده است که وب‌سایت "خبرنگاران ایران" پس از یک دوره فترت، کار خود را از سر گرفته است.

در بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است که طی دو سال گذشته، حدود دویست و پنجاه روزنامه‌نگار در ایران بازداشت و به دوره‌های طولانی حبس محکوم شده و نشریاتی که "از خط مشی رژیم" تبعیت نکرده‌اند به خاطر انتشار یک گزارش یا سرمقاله، به پیگرد قانونی یا توقف انتشار گرفتار آمده‌اند.

گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود که با عنوان "حمایت از خبرنگاران ایران، وب‌سایت جدید برای روزنامه‌نگاران ایرانی" منتشر کرده، به تشریح شرایط رسانه‌ها در ایران پرداخته و ضمن استقبال از راه‌اندازی مجدد این وب‌سایت، نوشته است که مخاطبان این رسانه اینترنتی، روزنامه‌نگاران ایرانی هستند.

به گفته این سازمان، وب‌سایت خبرنگاران ایران در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد و به جریان "مقاومت در برابر سیاست سرکوب و تبلیغات حکومتی" پیوست.

بیانیه گزارشگران بدون مرز به تعدادی از مطالب منتشر شده در وب‌سایت خبرنگاران ایران اشاره کرده که از جمله شامل مطالبی درباره تفاوت بین روزنامه‌نگاری در تهران و شهرستان‌ها، نحوه اطلاع‌رسانی در شرایط سانسور رسانه‌ها، نقش روزنامه‌نگاران زن در ایران، روزنامه‌نگاران زندانی و دلیل زندانی شدن آنان و مشکلات معیشتی خانواده‌های روزنامه نگاران زندانی است.

حق نشر عکس a
Image caption وبسایت خبرنگاران ایران در جریان اعتراضات انتخاباتی آغاز به کار کرد و چند ماه بعد فعالیت آن متوقف شد

مطالب این وب‌سایت به زبان فارسی است اما به منظور دسترسی مخاطبان بیشتری به این مطالب، حدود یک چهارم محتوای آن به انگلیسی ترجمه می‌شود و مترجمان وب‌سایت تعدادی از مقالات خارجی را نیز به زبان فارسی در اختیار مراجعان قرار می‌دهند.

به گفته گزارشگران بدون مرز، وب‌سایت خبرنگاران ایران از مشارکت گروهی از نویسندگان در ایران بهره می‌برد و مطالعه مطالب آن می‌تواند مجرایی منحصر به فرد برای آگاهی از وضعیت روزنامه‌نگاران ایرانی باشد در حالیکه این وب‌سایت وسیله‌ای نیز برای نوشتن در اختیار روزنامه‌نگارانی قرار می‌دهد که به دلایل سیاسی، از فعالیت در حرفه خود محروم شده‌اند.

واکنش مقامات ایرانی

گزارشگران بدون مرز می‌افزاید که مطالب منتشرشده در وب‌سایت خبرنگاران ایرانی ظاهرا به هدف اصابت کرده و باعث خشم مقامات ایران شده است زیرا در روز ۲ نوامبر سال گذشته، این وب‌سایت هدف حمله سایبری از یک منشاء ناشناس قرار گرفت و همزمان با آن، وب‌سایت‌های جرس و کلمه، متعلق به اصلاح‌طلبان ایران نیز برای بیش از ده ساعت از دسترس کاربران خارج شدند.

فعالیت وب‌سایت خبرنگاران بدون مرز در پایان سال ۲۰۰۹ و در جریان سرکوب اعتراضات پس از انتخاب محمود احمدی‌نژاد و خروج گروه کثیری از روزنامه‌نگاران از ایران به حالت تعلیق در آمد اما چند ماه پیش بار دیگر راه‌اندازی شد.

گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود می‌نویسد که بر اساس "شاخص آزادی رسانه‌ای" در مورد آزادی اطلاع‌رسانی در ۱۷۹ کشور جهان که این سازمان ماه پیش انتشار داد، ایران از نظر آزادی اطلاع‌رسانی در رده ۱۷۵ قرار گرفته است.

حق نشر عکس bbc
Image caption گزارشگران بدون مرز حکومت جمهوری اسلامی را به سرکوب مستمر رسانه ها متهم کرده است

در ادامه بیانیه آمده است که از ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ تا کنون، دادگاه‌های ایران و اداره سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتشار حدود پنجاه روزنامه مستقل را متوقف کرده‌اند و نشریاتی که اجازه ادامه انتشار دارند نیز هدف ارعاب و تهدید، از جمله اخطارهای مکرر و بازجویی از کارکنان آنان قرار می‌گیرند و "خودسانسوری قاعده مسلط در اتاق‌های خبر است."

به نوشته این سازمان، مقامات ایرانی اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جدید را هدف حمله قرار داده و آنها را به خدمت به منافع بیگانگان متهم می‌کنند.

بیانیه گزارشگران بدون مرز می‌افزاید: "رژیم [ایران] به شکلی مستمر کنترل خود بر اینترنت را محکم‌تر می‌کند و در ژانویه سال ۲۰۱۱ نخستین واحد پلیس سایبری را با هدف تعقیب منتقدان اینترنتی تشکیل داد و مقامات ایرانی با افتخار از موفقیت خود در سانسور اینترنتی یاد می‌کنند و مدعی هستند که میلیون‌ها وب‌سایت را مسدود کرده‌اند."

در ادامه این بیانیه آمده است که حکومت ایران با استفاده از نرم‌افزارهای فیلتر اینترنتی که در ایران تهیه شده دسترسی به مطالب اینترنتی را مسدود می ‌کند و تعدادی شرکت‌های غربی نیز به همکاری با جمهوری اسلامی در این زمینه متهم شده‌اند.

به گفته گزارشگران بدون مرز، حکومت ایران می‌خواهد از این حد هم پا فراتر بگذارد و "اینترنت ملی" خود را به راه اندازد.

وب‌سایت خبرنگران ایران که در بیانیه گزارشگران بدون مرز از آن حمایت شده، خود را وب‌سایت روزنامه‌نگاران ایران معرفی کرده و گفته است که در نظر دارد "با نشر مقالات، گزارش‌ها و تحلیل‌های روزنامه‌نگاران، به سهم خود برای گردش آزاد اطلاعات و حق دانستن تلاش کند."

این وب‌سایت ضمن شرح نحوه فعالیت خود، می‌نویسد که "خبرنگاران ایران برای پیشبرد وظایف خود به اخلاق حرفه‌ای و احترام به ارزش‌های جهان‌شمول دموکراتیک و موازین پذیرفته‌شده جهانی در امر روزنامه‌نگاری پایبند است" و می‌افزاید "وظیفه اصلی روزنامه‌نگار در جست‌وجو، نگارش و تحلیل‌ها، تعهد به حقیقت است؛ با هر نتیجه‌ای که می‌تواند برای وی در پی داشته باشد و این حقی است که مردم برای دانستن دارند."

وب‌سایت خبرنگاران ایران می‌نویسد که نخستین دوره فعالیت خود را پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری آغاز کرد و دور دوم فعالیت آن در خرداد ماه ۱۳۹۰ آغاز شده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست