پل استر به ناسزاگویی نخست وزیر ترکیه پاسخ داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption پل استر اعلام کرده که در اعتراض به نقض آزادی بیان در ترکیه از سفر به این کشور خودداری می کند

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از پل استر، نویسنده امریکایی، به شدت انتقاد کرد و او را "نادان" خواند.

پل استر که قرار بود به خاطر انتشار کتاب تازه‌اش، به ترکیه برود، هفته گذشته اعلام کرد که در اعتراض به نقض آزادی بیان در ترکیه، از سفر به این کشور خودداری می‌کند.

آقای اردوغان روز سه شنبه (۳۱ دسامبر) در یک سخنرانی خطاب به پل استر گفت: "بیائید یا نیائید چه فرقی برای ما می‌کند؟! خیال می‌کنید که حرمت و حیثیت ترکیه از بین می‌رود؟"

نخست وزیر ترکیه پل استر را متهم کرد که با لغو سفر خود، به ترکیه "بی‌احترامی" کرده است. آقای اردوغان از پل استر انتقاد کرد که به ترکیه نمی‌رود، اما حاضر است به اسرائیل سفر کند، کشوری که به گفته نخست وزیر ترکیه "سلاح شیمیایی به کار می‌برد."

پل استر در سال ۲۰۱۰ به اسرائیل سفر کرد.

نخست وزیر ترکیه ضمن انتقاد از نویسنده ۶۴ ساله امریکایی، به اسرائيل حمله کرد و گفت: "این آقا نمی‌تواند اختناق و نقض حقوق بشر را در اسرائیل ببیند."

او خطاب به آقای استر افزود: "به نظر شما اسرائیل دولتی دموکراتیک است و به آزادی بیان و تمام آزادی‌های فردی احترام می‌گذارد؟ پس باید بگویم که شما فرد بسیار نادانی هستید!"

حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر ترکیه پل استر را متهم کرده که با لغو سفر خود، به ترکیه "بی‌احترامی" کرده است.

آقای اردوغان اسرائیل را متهم کرد که در پایان سال ۲۰۰۸ در جریان حمله نظامی به نوار غزه، از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

پاسخ استر به نخست وزیر ترکیه

پل استر چهارشنبه (اول فوریه) در نامه‌ای که در برخی از رسانه‌های جمعی، از جمله در سایت اینترنتی "نیویورک تایمز" منتشر شد، به اظهارات رجب طیب اردوغان پاسخ گفت.

استر در این نامه می‌گوید: "نخست وزیر ترکیه می‌تواند هرچه دلش می‌خواهد درباره اسرائیل بگوید، اما واقعیت این است که در اسرائیل آزادی بیان وجود دارد و در این کشور هیچ نویسنده و روزنامه‌نگاری زندانی نیست."

پل استر با استناد به اسناد "انجمن قلم بین‌المللی" (پن) می‌نویسد که در حال حاضر در ترکیه حدود صد نویسنده زندانی هستند.

آقای استر همچنین اشاره می‌کند که بسیاری از نویسندگان ترکیه به خاطر محدودیت‌های فراوان در فشار هستند.

استر نامه خود را با این جمله به پایان برده است: "اعتقاد شخصی من این است که آزادی عقیده و بیان، بدون ترس از سانسور و زندان، حق مقدس همه مردان و زنان در تمام کشورهای جهان است."

"الگویی برای دموکراسی اسلامی"

پل استر به ویژه به خاطر رمان‌های "سه گانه نیویورکی" در ترکیه از شهرت بسزایی برخوردار است.

آخرین کتاب استر به نام "یادداشت‌های زمستانی" پیش از متن اصلی انگلیسی، در ترکیه به زبان ترکی منتشر شده است. آقای استر قرار بود برای رونمایی همین کتاب به ترکیه سفر کند.

در اطلاعیه‌ای که هفته گذشته در برخی از رسانه‌های جمعی، از جمله در ترکیه، منتشر شد پل استر گفت که به خاطر اعتراض به زندانی بودن چندین روزنامه‌نگار در ترکیه، از سفر به این کشور خودداری می‌ورزد.

دولت ترکیه، به رهبری اسلامگرایان معتدل، بارها به خاطر نقض حقوق بشر و همچنین بی‌اعتنایی به آزادی نشر و بیان مورد انتقاد قرار گرفته است.

رجب طیب اردوغان، تا کنون چندین بار در سخنرانی‌های خود به نشریات و روزنامه‌نگارانی که از او انتقاد کرده‌اند، حمله کرده است.

محافل فرهنگی و رسانه‌ای، مانند "پن بین‌المللی" و "گزارشگران بدون مرز" بارها از کمبودهای جدی در امر آزادی بیان در ترکیه انتقاد کرده‌اند. گفته می‌شود که هم اکنون بیش از ۷۰ نویسنده و روزنامه‌نگار، تنها به خاطر ابراز عقیده به زندان افتاده‌اند. برخی از این افراد به توطئه علیه دولت و در چارچوب قانون "ضدتروریستی" به زندان محکوم شده‌اند.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده از کمبودهای آزادی بیان در ترکیه انتقاد کرده و گفته‌اند که این گونه فشارها به حیثیت ترکیه به عنوان الگویی مناسب برای کشورهای اسلامی خاورمیانه آسیب می‌زند.