عربستان وب سایت آیت‌الله علی خامنه‌ای را 'فیلتر کرد'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تصویر صفحه اصلی یکی از وب سایت های رسمی آیت الله خامنه ای که به ۱۳ زبان از جمله زبان عربی فعالیت دارد

منابع خبری ایرانی می گویند که دولت عربستان سعودی، وب سایت رسمی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را فیلتر کرده است.

انتشار خبر فیلتر شدن و ایجاد محدودیت در دسترسی به وب سایت آیت الله خامنه‌ای در عربستان همزمان با اقامه نماز جمعه تهران به امامت او صورت گرفته است.

آیت الله خامنه‌ای در خطبه های نماز جمعه تهران که بخشی از آن به زبان عربی ایراد شد، گفته بود که "غرب با بازسازی رژیم‌های قدیمی درصدد ادامه سیطره خود بر جهان عرب است."

سایت رسمی آیت الله خامنه ای به ۱۳ زبان از جمله زبان عربی فعالیت دارد.

روابط ایران و عربستان سعودی که در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی به شکل چشمگیری بهبود یافته بود، در سال های اخیر به مرور رو به تیرگی گذاشته است.

کمتر از یک هفته پیش از انتشار خبر فیلتر شدن وب سایت آیت الله خامنه ای در عربستان، هیات سعودی در نشست اتحادیه بین المجالس اسلامی، در اعتراض به گفته های علی‌اکبر ناطق نوری، رئیس بازرسی دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران، این نشست را ترک کرده بود.

بحران در روابط ایران و عربستان

آقای ناطق نوری که از موسسان اتحادیه بین المجالس اسلامی است، در سخنرانی خود در نشست این اتحادیه در اندونزی، از آنچه "استبداد حاکمان سعودی و حکومت‌های موروثی در برخی کشورهای عربی" خواند، انتقاد کرده بود.

مناسبات دو کشور ایران و عربستان پس از اینکه آمریکا ایران را به تلاش برای قتل سفیر عربستان در واشنگتن متهم کرد، وخیم تر شد.

عربستان سعودی اوایل پاییز امسال به طور رسمی از بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، درخواست کرد که شورای امنیت این سازمان را در جریان "طرح ترور" سفیرش در واشنگتن قرار دهد.

نماینده دائمی عربستان سعودی در سازمان ملل موضوع اتهامی را که آمریکا متوجه ایران کرده "توطئه نفرت بار" خوانده بود.

پیش از وارد شدن این اتهام به ایران، علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران در صدد سفر به عربستان بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خبرگزاری فارس می گوید مراجعه کنندگان به وب سایت آیت الله علی خامنه ای در عربستان، با این صفحه رو به رو می شوند که می گوید صفحه مورد نظر در دسترس نیست

این سفر قرار بود پس از تنش لفظی میان ایران عربستان درباره بحران بحرین انجام شود.

ایران، عربستان سعودی را متهم کرده بود که با فرستادن نیروی نظامی به بحرین و کمک به سرکوب مخالفان دولت این کشور، در امور داخلی بحرین دخالت کرده است.

حمایت تلویحی عربستان از تحریم نفت ایران

با رد درخواست آقای صالحی برای سفر به عربستان، این سفر به حضور او در مراسم تدفین ولیعهد سابق این کشور موکول شد.

برخی از کارشناسان سیاسی، سفر آقای صالحی و متعاقب آن سفر حید مصلحی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران را تلاشی برای پایان دادن به بحران پدید آمده با عربستان توصیف کردند.

به دنبال طرح اتحادیه اروپا مبنی بر تحریم خرید نفت از ایران و نگرانی از احتمال افزایش بهای نفت، دولت عربستان سعودی اعلام کرد که کسری نفت ایران را "به راحتی" جبران می کند.

ایران این اقدام عربستان را "غیردوستانه" خواند و وزیر نفت ایران اخیرا در نامه ای به رئیس دوره ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بدون نام بردن از کشور مشخصی خواستار "رفتار منطقی" اعضا در برابر تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا شد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست