سازمان‌های حقوق بشری فشارها علیه کارکنان بی‌بی‌سی را محکوم کردند

بی بی سی فارسی حق نشر عکس
Image caption فشارها بر بعضی از اعضای خانواده عده‌ای از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی افزایش یافته است

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر ایران با انتشار اطلاعیه های جداگانه، فشارهای حکومت ایران علیه بعضی از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را محکوم کردند و خواهان پایان یافتن فوری این فشارها شدند.

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرده است که دولت ایران با بازداشت و ارعاب بستگان و دوستان خبرنگاران فارسی‌زبان شاغل در خارج از ایران، به دنبال کسب اطلاعات از این خبرنگاران یا واداشتن آنها به سکوت است.

این سازمان بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر در بیانیه‌ای، با اشاره به انتشار خبر برخورد ماموران امنیتی با اعضای خانواده تعدادی از خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی، تصریح کرده است: "یک عضو خانواده یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی بازداشت و برای نزدیک به دو هفته به عنوان گروگان نگه داشته شده است. این فرد یکی از آخرین قربانیان موج جدید بازداشت‌های خبرنگاران و وبلاگنویس‌ها در آستانه انتخابات مجلس ایران در روز دوم مارس (۱۲ اسفند) است".

سارا لی ویتسن، مدیر بخش خاورمیانه سازمان حقوق بشر گفته است: "به نظر می‌رسد بازداشت یکی از بستگان خبرنگار بی‌بی‌سی بخشی از اقدامات گسترده‌ای است که برای تحت فشار گذاشتن خبرنگاران ایرانی و خانواده‌های آنها انجام می‌شود."

او این بازداشت را نشانه‌ای از تلاش مقامات ایران برای واداشتن خبرنگار بی‌بی‌سی و مجموعه خبری بی‌بی‌سی به سکوت ارزیابی کرده و گفته است که این اقدام، حاوی این پیام است که حکومت ایران آماده است فشارهای خود را به خارج از مرزهایش گسترش بدهد.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای خود با اشاره به بازداشت چند خبرنگار و وبلاگنویس دیگر در هفته‌های اخیر، از جمله بازداشت پرستو دوکوهکی و مرضیه رسولی که به ترتیب در روزهای ۱۵ و ۱۷ ژانویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند، تصریح کرده است: "در چند هفته گذشته، دیده‌بان حقوق بشر اطلاعاتی دریافت کرده است که نشان می‌دهد مقامات ایران این دو خبرنگار و وبلاگنویس را بازداشت کرده‌اند تا آنها را به بی‌بی‌سی فارسی ارتباط دهند."

کمپین بین المللی حقوق بشر ایران هم در اطلاعیه خود نوشت که قوه قضائیه ایران و نهادهای اطلاعاتی این کشور باید فورا به اقدامات گسترده خود علیه روزنامه نگاران و خانواده های آنها پایان دهد.

در این اطلاعیه از بی بی سی فارسی به عنوان "مشغله فکری تمام وقت مقامات امنیتی ایران" یاد شده است.

هادی قائمی، سخنگوی این کمپین با اشاره به فشارهایی که گفته می شود برای گرفتن اعترافات دروغ به بعضی از بازداشت شدگان اخیر وارده شده است، گفت: "در آستانه انتخابات مجلس، پخش هر نوع اعترافات تلویزیونی از بازداشت شدگان به احتمال زیاد اقدامی سیاسی و دروغین خواهد بود".

روز پنجشنبه، دوم فوریه (۱۳ بهمن)، بی‌بی‌سی برخوردهای اخیر مأموران امنیتی ایران با اعضای خانواده عده ای از خبرنگارانش را محکوم کرد و آن را اقدامی غیرانسانی خواند.

صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی، با اشاره به اقدام ماموران امنیتی در ایران در بازداشت یکی از اعضای خانواده یکی از کارکنان بخش فارسی بی‌بی‌سی گفت: "این اقدام یک اقدام شنیع و غیرانسانی است و ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم".

پیش از این گزارش شده بود که حکومت ایران در هفته‌های اخیر عده‌ای را در این کشور بازداشت کرده و از آنها تحت فشار اعتراف تلویزیونی گرفته است که همکار بی‌بی‌سی بوده‌اند.

صادق صبا، رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی در این مورد گفته است: "بی‌بی‌سی هیچ همکار یا کارمندی، به هیچ شکلی، در ایران ندارد و اگر کسی تحت فشار نیروهای امنیتی به همکاری با بی‌بی‌سی اعتراف کند، چنین اعترافی بی‌اساس و بی‌اعتبار است و ما اعمال چنین فشارهایی را محکوم می‌کنیم."

آقای صبا گفت که مسئولان بی‌بی‌سی مشغول مشاوره با وکلا و حقوق دانان هستند تا در مورد واکنش به فشارها و حملات اخیر تصمیم بگیرند.

او از همه سازمان های مدافع حقوق بشر و سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل خواست که این اقدامات حکومت ایران را محکوم کنند.

مطالب مرتبط