هاشمی‌رفسنجانی استفاده از ماکت مقوایی آیت‌الله خمینی را 'سخیف' خواند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از ماکت مقوایی آیت الله خمینی در مراسم سالگرد ورود او به ایران که به انقلاب اسلامی منجر شد، استفاده شد

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران از به کارگیری ماکت مقوایی آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در مراسم سالگرد انقلاب بهمن ۱۳۵۷ انتقاد کرده و آن را عملی "سخیف" خوانده است.

آقای هاشمی رفسنجانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت گفته است که "برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی این ایام توسط دستگاه‌های تبلیغی باید در خور شان و بزرگی آن باشد و از انجام برنامه‌های کم‌محتوا و سخیف مانند بی‌سلیقگی در استفاده از ماکت‌های مقوایی خودداری شود."

اکبر هاشمی رفسنجانی از همراهان آیت الله خمینی در مبارزه علیه حکومت پهلوی بود و از چندی پیش از انقلاب بهمن ۵۷ از سوی او در شورای انقلاب که وظیفه اداره کردن امور کشور پس از خروج شاه از ایران را به عهده داشت، منصوب شده بود.

آقای هاشمی رفسنجانی گفته است که استفاده از ماکت مقوایی آیت الله خمینی "بعضا می‌تواند مورد اعتراض مردم فهیم و سواستفاده دشمنان انقلاب نیز قرار گیرد."

در جریان مراسمی که در سالگرد ورود آیت الله خمینی از پاریس به تهران برگزار شد، ماکت مقوایی او در فرودگاه مهرآباد تهران و چند شهر دیگر ایران طی مراسمی از هواپیما پیاده شد و گارد تشریفات حاضر در فرودگاه در برابر ماکت مقوایی بنیانگذار جمهوری اسلامی، به اجرای مراسم و ادای احترام پرداخت.

در تهران مراسم دیگری هم، در برابر ماکت مقوایی بنیانگذار جمهوری اسلامی در مدرسه رفاه این شهر برگزار شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ورود آیت الله خمینی به ایران از پاریس پس از سال ها تبعید در دوازدهم بهمن 1357

وزیر آموزش و پرورش ایران هم در این مراسم حضور داشته است.

مدرسه رفاه در بدو ورود آیت الله خمینی به ایران در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ مدتی محل اقامت او و همراهانش بود.

برگزاری این مراسم بازتاب وسیعی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی داشت و دستمایه طنز قرار گرفت.

اکبر هاشمی رفسنجانی شناخته شده ترین چهره سیاسی ایران است که از استفاده از ماکت مقوایی آیت الله خمینی انتقاد کرده، اما برخی از دیگر از فعالان سیاسی این کشور هم به موضوع واکنش نشان داده اند.

صادق طباطبایی، از همراهان آیت الله خمینی در جریان انقلاب و از نزدیکان خانوادگی او گفته است که "از دیدن این تصاویر دلم گرفت، از این همه بی‌ذوقی و کج‌سلیقگی؛ آیا نمی‌شد از یکی از هنرمندان با ذوق این فن کمک و مشورت خواست و طرحی متناسب با شکوه آن روز ارائه داد."

محمدرضا تابش، دبیر کل "فراکسیون خط امام" در مجلس شورای اسلامی هم استفاده از ماکت مقوایی آیت الله خمینی را "تروج امام‌زدایی" توصیف و آن را محکوم کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روزنامه مردمسالاری: هر رویداد و طرز تلقی که بخواهد دانسته یا ندانسته تکرار کند یا قبول کند یا القا نماید که جز ماکتی از آن امام و یارانش چیزی باقی نمانده است، زنگ خطری جدی برای انقلاب است

روزنامه های تهران هم به طور پراکنده به این موضوع پرداخته اند و انتقادهایی را مطرح کرده اند.

در تازه ترین واکنش روزنامه های ایران به این موضوع، روزنامه مردمسالاری استفاده از ماکت مقوایی آیت الله خمینی را "زنگ خطری برای انقلاب" دانسته است.

این روزنامه نوشته است: "هر رویداد و طرز تلقی که بخواهد دانسته یا ندانسته تکرار کند یا قبول کند یا القا نماید که جز ماکتی از آن امام و یارانش چیزی باقی نمانده است، زنگ خطری جدی برای انقلاب است."

تلویزیون دولتی ایران هم طی گزارشی در یکی از بخش های خبری خود از نحوه برگزاری مراسم سالگرد ورورد آیت الله خمینی به ایران انتقاد کرده است.