بزرگترین شرکت نفتی ژاپن به دنبال جایگزینی برای نفت ایران است

حق نشر عکس AFP
Image caption ژاپن از سوی آمریکا برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران تحت فشار قرار گرفته است

یکی از مدیران اجرایی بزرگترین شرکت نفتی ژاپن از مذاکره بین مقامات این شرکت، با مقامات بعضی از کشورهای آفریقایی، عربستان‌سعودی، امارات متحده عربی و همچنین تعدادی از کشورهای دیگر تولید کننده‌ نفت خبر داده است.

کیونوبو سوگیوچی، از مقامات ارشد شرکت نفتی جی ایکس هولدینگز (JX Holdings) به خبرگزاری رویترز گفته است که این مذاکرات اکثرا با مقامات کشورهای غرب آفریقا انجام شده است.

در همین حال یک هیات ژاپنی روز پنج شنبه گذشته (دوم فوریه) نشستی یک روزه را در واشنگتن با مقامات آمریکایی برگزار کرد. این مذاکرات در چارچوب مشورت هایی که اخیرا بین مقامات دو کشور در مورد تحریم های جدید اعمال شده بر ایران صورت گرفته، انجام شده است.

ژاپن از سوی آمریکا برای پذیرش تحریم های جدیدی که بر ایران اعمال شده، تحت فشار قرار دارد.

گفته شده که این کشور در حال بررسی راه‌های مختلف برای معاف شدن از تحریم‌های تازه‌ای است که دولت آمریکا علیه ایران اعمال کرده است. این راه‌ها از جمله کاهش واردات نفت از ایران و کاستن از مراوده با بانک مرکزی این کشور را شامل می‌شود.

این مقام ارشد شرکت نفتی جی ایکس هولدینگز با اشاره به این که مذاکرات انجام شده هیات ژاپنی با مقامات آمریکایی بدون دستیابی به توافقی پایان یافت، گفته است که این شرکت نفتی تاکنون نتوانسته در مورد یافتن جایگزینی برای نفت خام ایران با سایر کشورهای تولید کننده به توافق برسد.

شرکت نفتی جی ایکس هولدینگز روزانه ۹۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری می کند که این میزان ۷ تا ۸ درصد از مجموع نفت خام وارداتی ژاپن از ایران را شامل می شود.

براساس اطلاعات ارائه شده از سوی دولت ژاپن، واردات نفت خام این کشور از ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۱.۷درصد کاهش داشت و به ۳۱۴ هزار بشکه در روز رسید.

این در حالی است که وارات نفت خام ایران در این مدت به کره جنوبی با افزایشی ۲۰ درصدی همراه بوده است.

واردات نفت خام ایران به ژاپن در سالهای اخیر با کاهشی ثابت روبرو بوده است و سال گذشته میزان واردات نفت خام در مقایسه با سال ۲۰۰۳ میلادی که ۶۸۳ هزار بشکه در روز بود، به بیش از نصف این میزان کاهش یافته است.

منابع ژاپنی به رویترز گفته اند که دولت ژاپن فهرستی از گزینه های ممکن را برای معاف شدن از تحریم های جدید آمریکا تا آخر ماه جاری میلادی (اوایل اسفند) به دولت آمریکا پیشنهاد خواهد کرد.

به گفته این منابع، کاهش واردات نفت خام از ایران و کاستن از مراوده با بانک مرکزی این کشور احتمالا از جمله این پیشنهادات خواهد بود.

خبرگزاری رویترز همچنین از یک مقام عالیرتبه وزارت تجارت ژاپن، بدون ذکر نام او، نقل کرده است که احتمال زیادی وجود دارد که ژاپن بتواند از آمریکا معافیتی چهار ماهه برای ادامه واردات نفت خام از ایران بگیرد تا در این فرصت، صنایع ژاپن برای کاهش واردات نفت از ایران آماده شوند.

ژاپن گفته است که مقامات این کشور با مقامات آمریکایی تبادل اطلاعات خواهند کرد و نگرانی خود را در مورد تأثیری که تحریم های جدید می تواند بر قیمت نفت و اقتصاد ژاپن و جهان بگذارد با آنها در میان خواهند گذاشت.

مطالب مرتبط