آفریقای جنوبی تن دادن به فشار برای حمایت از ایران را تکذیب کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آفریقای جنوبی ادعای حمایت از برنامه هسته ای ایران و کمک نظامی به این کشور را تکذیب کرده است

دولت آفریقای جنوبی گزارش هایی مبنی بر اینکه از سوی شرکت ام‌تی‌ان (MTN)، بزرگترین اپراتور موبایل در آفریقا، برای حمایت از برنامه هسته‌ای ایران تحت فشار قرار گرفته یا به ایران کمک نظامی کرده است را تکذیب کرد.

کلایسون مونیلا، سخنگوی وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی روز جمعه چهاردهم بهمن ماه (سوم فوریه) در این باره گفت:" آفریقای جنوبی دارای سیاست خارجی مستقلی است و تحت نفوذ هیچ کشوری قرار ندارد."

شرکت ام تی ان بخش بزرگی ازسهام ایرانسل را که نخستین اپراتور خصوصی تلفن همراه در ایران است در اختیار دارد.

شرکت ام تی ان، در سال ۲۰۰۴ توانست در رقابت با شرکت ترک سل که متعلق به ترکیه است، برنده شده و ۴۹ درصد از سهام ایرانسل را در اختیار بگیرد.

آفریقای جنوبی که تاکنون در پیوستن به تحریم هایی که کشورهای غربی علیه ایران اعمال کرده اند، تمایلی نشان نداده بود، اخیرا به حمایت آشکار از ایران پایان داده است.

ایران تامین کننده یک چهارم از نفت خام آفریقای جنوبی است.

شرکت ام تی ان، به عنوان بزرگترین اپراتور موبایل در آفریقا روز پنچ شنبه (دوم فوریه) اعلام کرد که به دلیل شکایت ترک سل، رقیب قدیمی این شرکت، در دادگاهی در آمریکا حاضر خواهد شد.

به گفته مقام های شرکت ام تی ان، شرکت "ترک سل" آنها را متهم کرده است که با تحت فشار گذاشتن مقامات آفریقای جنوبی راه را برای فروش تجهیزات نظامی به ایران هموار کرده اند.

به گفته ام تی ان، شرکت ترک سل همچنین گفته است که شرکت ام تی ان با پرداخت رشوه به مقامات ایران و آفریقای جنوبی توانست در سال ۲۰۰۴ میلادی در مزایده ایرانسل در تهران برنده شود.

شرکت ام تی ان، ادعاهای وارده را رد کرده و آن را فاقد ارزش قانونی دانسته است.

به گفته خبرگزاری رویترز مقامات ترک سل هنوز در این باره اظهار نظری نکرده اند.

ارزش سهام شرکت ام تی ان، ۳۳ میلیارد دلار برآورد شده است.

این شرکت در ۲۱ کشور در آفریقا و خاورمیانه فعالیت دارد و مشترکان این شرکت در ایران ۳۲ میلیون نفر برآورد شده اند.

مطالب مرتبط