بررسی روزنامه های صبح تهران:یکشنبه ۱۶ بهمن

کارتون:حسن کریم زاده حق نشر عکس shargh
Image caption کارتون روز روزنامه شرق حسن کریم زاده

در روزنامه های روز یکشنبه، مساله انرژی و نفت و مواضع ایران در برابر تحریم های نفتی و ارز بار دیگر به موصوعات اصلی روزنامه ها تبدیل شده است و انتقاد از مواضع اقتصادی از دولت بار دیگر مضمون مشترک یادداشت ها شده است.

روزنامه کیهان تیتر زده است «فروش نفت به اروپا را قطعا قطع می کنیم» و در مقابل روزنامه شرق در عنوان اول خود نوشته است « امکان مبادله نفت با کالا». روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان اول « صنایع انرژی بر پس از هدفمندی» به استقبال گزارش مرکز پژوهش های مجلس در باره اوضاع انرژی در کشور رفته است. روزنامه آرمان روابط عمومی و ابتکار شکل گیری « تیم مذاکره برای رایزنی با هاشمی » را به عنوان تیتر اول خود برگزیده اند. عنوان اصلی تهران امروز هم جالب است که نوشته «مواضع شگفت انگیز وزیر اقتصاد» و به این خبر به نقل از این وزیر اشاره کرده است که دلار ۱۰ هزار تومان هم بشود تاثیری در اقتصاد ندارد.

به روز رسانی محاسبه

به روز رسانی محاسبات غرب درباره ایران عنوان یاداشت روز کیهان است که مهدی محمدی نوشته است.

این روزنامه می نویسد « سخنان روز جمعه رهبر معظم انقلاب به دقیقترین معنای کلمه سخنانی کدگذاری شده بود. هر سطر و فرازی از آن پاسخی بود دقیق و کاملا نکته سنجانه به پیام هایی که در ماه های اخیر غربی ها سعی در رساندن آن به ایران داشته اند.»

سرمقاله نویس کیهان می نویسد « وضع اکنون به گونه ای است که می توان گفت در نظام تصمیم سازی غربی ها درباره ایران جایی برای «اشتباه محاسباتی» باقی نمانده است. ایران یک دور با زبانی کاملا راهبردی و عمیق محاسبات خود را برای غرب تشریح کرده است. اکنون دورنماها روشن است و غرب می داند که بابت هر گزینه ای که انتخاب کند و هر سناریویی که در پیش بگیرد، با چه پاسخی مواجه خواهد شد. بنابراین می ماند اینکه آیا طرف غربی هم در محاسبات خود بازنگری خواهد کرد یا نه. »

به نوشته کیهان «غرب هر چه هم که فشار را بر ایران تشدید کند -که البته توانش در این زمینه از ادعایش بسیار کمتر است- قادر به متوقف کردن پروژه های منطقه‌ای ایران نخواهد بود و صحنه منطقه را کاملا باخته است.

کیهان سپس می نویسد « ایران در اثر مواجهه با فشارها به جای اینکه به این نتیجه برسد که باید با آمریکا مذاکره کرد اتفاقا به این نتیجه رسیده است که هیچ فایده ای در مذاکره با آمریکا نیست و با غربی ها باید با همان زبانی سخن گفت که خود عادت به استفاده از آن در سخن گفتن با دیگران دارند.»

کیهان نتیجه گیری کرده است «برای آمریکایی ها این حیاتی است که با ترساندن ایران از عاقبت رویارویی با خود، از فعال کردن گزینه های پاسخ ایران در مقابل فشارهایی که اخیرا تولید کرده اند جلوگیری کنند. غرب می‌خواهد هم به ایران فشار بیاورد و هم ابتکار عمل پاسخ دهی را از ایران بگیرد. رهبر معظم انقلاب روز جمعه به صراحت گفتند ایران در مقابل تهدید به حمله نظامی و تحریم نفتی غرب تهدیدهایی در اختیار دارد که آنها را در موقع مناسب اعمال خواهد کرد. استفاده از این ادبیات در مقابل فشارهای غرب نشان دهنده آن است که ایران به جای اینکه از ارائه پاسخ صرف نظر کند، بیشتر ترغیب شده پاسخ های مناسب فراهم آورد و آمریکاییها خوب می دانند وضع ایران برای رویارویی با آنها از هر زمان دیگری در طول تاریخش بهتر است.»

باب انتقاد از رهبر

روزنامه ابتکار در سرمقاله ای با عنوان « رهبری باب نقد را گشوده؛ بسم‌الله!» به حمایت از عماد افروغ و سرداران معترض در سپاه پرداخته است.

غلامرضا کمالی پناه می نویسد «در حالی که معظم‌له، بارها فروتنانه اعلام کرده‌اند که «نقد» را می‌پذیرند و اگر خطایی پیش آمده، آن را اصلاح می‌کنند. گروهی نیز، کاتولیک‌تر از پاپ شده‌اند! آنها با واکنش‌های تند خویش باب خیرخواهی را بسته‌اند؛ برای نمونه، برخورد شدید برخی افراد با یکی از سرداران سابقه‌دار سپاه و لشکرکشی عده‌ای دیگر به صداوسیما به قصد ایجاد مزاحمت برای یکی از اصولگرایان متفکر (عماد افروغ)، نشان داد که فاصله رهبری با کسانی که خود را مرید و هواخواه وی می‌دانند، چقدر زیاد است. »

سرمقاله نویس ابتکار سپس می نویسد « باید این موضوع در میان مردم جا بیفتد که رهبر هم، مسلمانی است مانند هر مسلمان دیگر؛ با این تفاوت که شرایط و صلاحیت‌هایی را در خود جمع کرده‌است که سایر مردمان مسلمان کشور پذیرفته‌اند که از دستورها و تدابیر وی پیروی کنند. فرمان‌ها و چاره‌گری‌های رهبر هم باید برآمده از تصمیمات و اندیشه‌ورزی‌های درست سایر خردمندان و رایزنان آن کشور باشد. این مهم، بدون «نقد» گفتار و کردار کارگزاران و دستگاه‌های مسئول امکان‌پذیر نیست.»

روزنامه ابتکار در پایان می نویسد «انقلاب اسلامی فواید زیادی داشته‌است؛ مهم آن که حکومت موروثی را برچید. اکنون مقام رهبری با تاکیدات خویش سعی می‌کنند حکومت و دستگاه رهبری را نقدپذیر نمایند. اگر این تدبیر عملی شود آینده خوبی خواهیم داشت.»

یادی انقلاب با هزار اما و اگر

روزنامه مردمسالاری تنها روزنامه ای است که در این روزهای موسوم به دهه فجر در یادداشت خود به وضعیت انقلاب ایران در ۳۳ سالگی پرداخته است.

منصور فرزامی در یادداشتی با عنوان آرمان های انقلاب فراموش نشود نوشته است « حال باید پرسید که آیا ما به آرمان های خود همچنان وفاداریم؟ آیا ما مقصریم که به عهد خود در دوران انقلا ب وفا نکردیم؟ آیا گناه از ماست که به آرمان های ۳۴ سال پیش، با زراندوزی، راحت طلبی، دنیا دوستی، با به خود اندیشی، پشت کرده‌ایم؟ آیا حب مال و مقام ، ما را از راه به در برده؟ آیا بر کرسی ای تکیه زده ایم که جای ما نیست؟ آیا طالب چیزی هستیم که در خور ما نبوده است؟ آیا مسئولان ما حد خود و جامعه را می شناسند و توان ما و دنیا را می دانند؟ آیا باید با آن همه توانمندی، آن همه ذخایرخدادادی، به قولی با ذخیره ۹۰۰ تن طلا و ۱۲۰ میلیارد دلار، با آن همه مواهب طبیعی و جایگاه خاص جغرافیایی که هر گامش نعمت بی بدیلی است، آن همه جوان تحصیلکرده بیکار داشته باشیم و دیگران از فرار مغزهای ما بهره ها برگیرند و هزار اما و آیای دیگر که مثنوی هفتاد من کاغذ شود که اگر گویم زبان سوزد! »

بستن یا نبستن شیر نفت

روزنامه شرق در سرمقاله ای از نرسی قربان تحلیلگر ارشد نفت با عنوان « بستن یا نبستن مساله این است» سیاست اعلام شده از سوی وزیر نفت را نقد کرده است.

آقای قربان می نویسد « کسانی‌که معتقدند صادرات نفت ایران به اروپا باید قبل از زمان اعلام شده از طرف اتحادیه اروپا برای تحریم نفت ایران قطع شود، استدلال می‌کنند: اگر قرار است که کشورهای اروپایی در اول ژوئن۲۰۱۲ خرید نفت ایران را تحریم و از این مدت برای جایگزینی نفت ایران استفاده کنند، چرا این فرصت به آنها داده شود و بهتر است برای به‌هم زدن معادلات آنها از هم‌اکنون صدور نفت را به اروپا قطع کنیم تا کسانی که می‌خواهند نفت ایران را تحریم کنند، خود به دردسر بیفتند.»

آقای قربان می نویسد استدلال دوم وزارت نفت این است که « اگر صدور نفت به اروپا قطع شود بین ۱۵ تا ۲۰ درصد به قیمت‌های کنونی نفت برنت افزوده می‌شود که قیمت آن را به حدود ۱۴۵ – ۱۲۵ دلار می‌رساند و به این ترتیب در درآمد ایران تاثیرگذار نیست.

یادداشت نویس شرق هشدار داده است که « قطع نفت ایران، اروپا را به خرید گاز بیشتر از روسیه و متکی‌شدن بیشتر به آن کشور سوق می‌دهد که مورد نظر بسیاری از سیاست‌گذاران اروپا نیست.»

آقای قربان در پایان نوشته است «به‌طور کلی برای تصمیم‌گیری در چنین موضوع مهمی از طرف مجلس شورای اسلامی لازم است نظرات کارشناسان فروش نفت شرکت ملی نفت ایران، کارشناسان وزارت امور خارجه و سایر کسانی که در این موارد صاحب‌نظر هستند مورد بررسی قرار گیرد تا خدای نکرده با تصمیمات تند و احساسی به منافع درازمدت کشور لطمه وارد نیاید.»

فروش کالا در خارج به یک دلار

روزنامه دنیای اقتصاد در یاداشتی با عنوان « ضرورت توجه به مبادلات ارز» به قلم دکتر پویا جبل عاملی می نویسد. « در نظر بگیرید، تولیدکننده و صادرکننده‌ای را که کالای خود را با هزینه و سودش، ۱۰۰۰ تومان تولید می‌کند. اگر به فرض نرخ دلار ۱۰۰۰ تومان باشد، بنابراین وی کالای خود را به قیمت یک دلار در خارج از کشور به فروش می‌رساند.»

آقای جبل عاملی می نویسد « با داشتن اختلاف تورم داخلی و خارجی به میزان ۱۲ درصد یا برای ساده شدن بحث، تورم صفر درصدی خارج و ۱۲ درصدی داخل، می‌توان فرض کرد که تولیدکننده نوعی ما، پس از این تورم، کالایش را به قیمت ۱۱۲۰ تومان به فروش می‌رساند. حال اگر نرخ اسمی دلار به ریال هیچ تغییری نکند و در سطح ۱۰۰۰ تومان باقی بماند آن گاه این تولیدکننده مجبور است کالایش را در خارج به قیمت یک دلار و دوازده سنت بفروشد، در حالی که رقیب خارجی بدون هیچ تورمی نیازی به افزایش قیمت محصول خود ندارد و عملا تولیدکننده داخلی زیان می‌بیند.

یاد آغداشلو از احصایی

روزنامه آرمان گزارشی دارد از نمایشگاه محمد احصایی در موزه گالری خانه هنر در تهران که طی آن آیدین آغداشلو سخنرانی کرده است.

آیدین آغداشلو گفته است «نمایشگاه آثار احصایی از آنجا که حاصل عمری است، نیاز به فضای بزرگی همچون موزه هنرهای معاصر تهران دارد. آقای آغداشلو همچنین گفته است «مردم ما حق دارند سیر تکامل و ترقی هنرمندانشان را ببینند در حالی که کمتر چنین فرصتی دربــاره آثار احصایی که در ایران نمایشگاه نداشته و کتابی هم منتشر نکرده، پیش آمده است. بنابراین، این نمایشگاه در واقع تجدید دیدار با بخشــی از آثار احصایی است. به نوشته آرمان روابط عمومی، آقای آغداشلو به فرهنگــی و معنوی بودن چنین حرکتهایی در ایران اشاره کرده است.«

مطالب مرتبط