'آزادی ۷۰۰ ایرانی زندانی در خارج از کشور'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است از حقوق اتباع ایرانی در خارج از این کشور دفاع می‌کند

مقام‌های ایرانی می‌گویند که موفق شده‌اند ، ۷۰۰ زندانی تبعه ایران را در خارج از این کشور آزاد کنند.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به پایگاه اطلاع رسانی دولت این کشور گفته است که این افراد در سال جاری خورشیدی آزاد شده‌اند.

به گفته او وزارت خارجه ایران خود را "موظف به رفع مشکل ایرانیان در هر جای دنیا" می‌داند.

ایران با شماری از کشورها از جمله چند همسایه خود قرارداد استرداد مجرمین امضا کرده است.

بر اساس این توافق، اتباع دو کشور طرف قرارداد در صورتی که در دادگاه های کشور میزبان محکوم به زندان شوند، می‌توانند دوران محکومیت خود را در کشور خودشان طی می‌کنند.

عمده زندانیان ایرانی که تاکنون با استفاده از این قرارداد به ایران بازگردانده شده اند، محکومان دادگاه های خارج از کشور در ارتباط با مواد مخدر بوده‌اند.

وزیر خارجه ایران به نوع اتهام یا جرم این ۷۰۰ نفر اشاره نکرده و مشخص نیست که این افراد در کدام کشورها زندانی بوده اند و در عین حال به ایران بازگردانده شده اند یا خیر.

آقای صالحی از شهروندان ایرانی خواسته است برای جلوگیری از چنین مسائلی، قوانین بین المللی و مقررات محل اقامت خود را در خارج از کشور رعایت کنند.

وزیر خارجه ایران در عین حال بار دیگر به شهروندان کشورش نسبت به سفر زمینی به سوریه هشدار داده و گفته است که انجام سفر زمینی به سوریه می تواند با "خطرات جانی" همراه باشد.

درگیری معترضان با دولت بشار اسد و سرکوب آنها از سوی نیروهای دولتی که از نزدیک به یک سال پیش آغاز شده بود، در هفته های اخیر اوج گرفته است.

سازمان ملل خشونت های دولتی علیه معترضان در سوریه را گسترده و خونین توصیف کرده است.