افزایش فشار بر زندانیان سیاسی در ایران در آستانه انتخابات

زندان‌های ایران حق نشر عکس rahana
Image caption افزایش فشارها بر زندانیان سیاسی باعث نگرانی خانواده آنها شده است

فضای رسانه ای و سیاسی در ایران معمولا با نزدیک شدن به هر دوره از انتخابات گشایشی نسبی پیدا می کند، اما صاحبنظران می گویند که امسال با نزدیک شدن به انتخابات مجلس در این کشور، فضای سیاسی و اجتماعی محدودتر هم شده است.

تا پیش از اعتراض‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، در دوره های نزدیک به انتخابات تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد می‌شدند، بعضی روزنامه‌هایی که توقیف می‌شد، اجازه فعالیت مجدد پیدا می کردند یا روزنامه‌ای جدید جایگزین و فضای بحث‌های سیاسی بازتر می‌شد.

اما موج جدید بازداشت فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگاران که از یک ماه پیش آغاز شده نشان از رویه‌ای جدید در سیستم حکومتی ایران دارد.

از جمله بازداشت‌شدگان این دوره سعید مدنی، از اعضای شورای فعالان ملی مذهبی و پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی در دانشکده توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

آقای مدنی ۱۹ دی‌ماه در خیابان بازداشت شد و ماموران در همان روز منزل و محل کار او را مورد تفتیش قرار دادند و وی را به زندان منتقل کردند.

مرتضی کاظمیان، فعال ملی مذهبی در خصوص آخرین وضعیت آقای مدنی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "متاسفانه با گذشت یک ماه از بازداشت آقای مدنی هیچ خبری از وی نیست و تماس تلفنی با خانواده اش نداشته است."

آقای کاظمیان با اشاره به اینکه خانواده و دوستان آقای مدنی به شدت نگران او هستند، افزود: "آقای مدنی بعد از بازداشت به سلول انفرادی ۲۰۹ برده شده است و به دلیل اتهامات جدیدی که از سوی وزیر اطلاعات و برخی منابع امنیتی در سایت‌ها مطرح شده، نگرانی‌ها در خصوص آقای مدنی افزایش یافته است."

به گفته آقای کاظمیان، خواهرزاده آقای مدنی نیز در ۱۹ دی‌ماه در اصفهان بازداشت شده است.

آقای مدنی بعد از انتخابات سال ۸۸ جنبش سبز را به عنوان یک جنبش اجتماعی مدرن تحلیل کرد و آقای کاظمیان معتقد است که بازداشت او می تواند به این تحلیل ها مربوط باشد.

از دیگر بازداشتی‌ شدگان هفته های اخیر، احسان هوشمند از فعالان ملی مذهبی است که به گفته آقای کاظمیان از بعد از بازداشت تاکنون دوبار تماس گرفته اما هیچ ملاقاتی با خانواده خود نداشته است.

سهام بورقانی، پرستو دوکوهکی، مرضیه رسولی نیز از جمله روزنامه‌نگاران بازداشت شده در دور جدید دستگیری‌ها هستند.

مرضیه رسولی چند روز پیش از انفرادی بند دو الف در زندان اوین که تحت نظر سپاه پاسداران اداره می شود، به بند عمومی منتقل شد و احتمال آزاد شدن وی مطرح بود، اما مجددا به انفرادی بند دو الف منتقل شده است.

از وضعیت پرستو دوکوهکی نیز که در بند دو الف زندانی است اطلاعی در دست نیست.

سهام بورقانی که روز ۲۸ دی‌ماه توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد، در سالروز مرگ پدرش (احمد بورقانی) توانست مدتی کوتاه با خانواده خود ملاقات کند. اما از وضعیت پرونده وی نیز اطلاعی در دست نیست و این روزنامه نگار همچنان در بند دو الف زندانی است.

پرونده‌های جدید در راه

شرایط زندانیان سیاسی که پس از انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش بازداشت شده بودند نیز سخت‌تر شده است.

برای بعضی از آنان پرونده‌های جدیدی باز شده و عده ای از آنها با وجود پایان یافتن دوره محکومیتشان، به دلیل پرونده‌های جدید در زندان باقی مانده اند.

از جمله ابوالفضل قدیانی، از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی برای چندمین بار به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای اوین احضار شده بود تا در مورد نامه اخیرش مبنی بر تحریم انتخابات مجلس و مسئولیت رهبر ایران در وضعیت موجود کشور پاسخگو باشد.

این سومین پرونده قضایی ای است که علیه آقای قدیانی مطرح می شود. محکومیت یک ساله دادگاه اول این زندانی ۶۶ ساله در آذرماه سالجاری به پایان رسید اما وی همچنان در زندان به سر می‌برد.

آقای قدیانی مبتلا به بیماری قلبی است و با پیگیری خانواده امروز ۱۹ بهمن ماه به بخش سی سی یو بیمارستان قلب مدرس منتقل شده است.

خانواده آقای قدیانی نسبت به ادامه بازداشت وی انتقاد دارند، زهرا رحیمی همسر آقای قدیانی به بی بی سی فارسی گفت: "او در حال حاضر غیرقانونی در زندان است. قاضی اعلام کرده که عجز در تودیع وثیقه داریم، اما دروغ است ما گفته بودیم توانایی پرداخت وثیقه را داریم."

در همین حال براساس گزارش‌های رسیده از منابع آگاه، حسین رونقی، سما نورانی، مهدی خدایی، علیرضا رجایی و محمدرضا معتمدنیا از دیگر زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، در طول دو ماه گذشته با حضور در دادسرای این زندان در مورد اتهامات تازه علیه خود مورد بازجویی قرار گرفته اند.

زندانیان بیمار در بند ۳۵۰

حق نشر عکس no credit
Image caption رسیدگی به وضعیت سلامت زندانیان در قوانین سازمان زندان‌ها پیش بینی شده است

وضعیت جسمی نامناسب عده دیگری از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین نیز نگرانی خانواده‌های آنان را برانگیخته است.

عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان ادوار تحکیم وحدت از زندانیان بند ۳۵۰ است که به گفته منابع آگاه وضعیت جسمی او نامناسب است و از "کمر درد، بیماری قلبی و مشکلات کلیوی" رنج می‌برد.

به گفته این منبع آگاه، "مسئولان زندان حاضر به ارائه خدمات پزشکی به وی نیستند."

این فعال دانشجویی در ۳۰ خردادماه ۱۳۸۸ بازداشت و در دادگاه به تحمل چهار سال و ۱۱ ماه زندان محکوم شد و اکنون دوران محکومیت خود را می گذراند.

وضعیت مصطفی تاجزاده، عضو زندانی شورای مرکزی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز نامناسب گزارش شده است.

فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر آقای تاجزاده در خصوص آخرین وضعیت وی به سایت کلمه گفته است: "آقای تاجزاده از ۲۱ مردادماه در قرنطینه و در شرایط ایزوله است. در مقاطعی کسی را به بند ایشان می آورند و پس از آزادی آن فرد آقای تاجزاده دوباره تنها و در انفرادی هستند تا فرد دیگری را به آنجا منتقل کنند".

همسر این زندانی سیاسی با اشاره به اینکه به دستور مقامات دادسرای زندان اوین وی تنها اجازه ملاقات کابینی با همسر خود را دارد گفت: "علاوه بر اینها ما نگران وضعیت جسمانی ایشان هم هستیم. براساس آخرین بررسی پزشک معالج دو تا از دیسک های ناحیه گردن برجسته شده که می تواند خطرناک باشد و درخواست کرده که ام آر آی انجام شود. اما متاسفانه علی رغم اینکه من این درخواست را هم به مسئولان زندان و هم به مسئولان سپاه قرارگاه ثارالله که ظاهرا پرونده ایشان در دست آنهاست، ارائه کردم، تاکنون هیچگونه اقدامی صورت نگرفته است."

مصطفی تاج‌زاده به تازگی در مورد انتخابات اسفندماه مجلس ایران گفته است: "در انتخابات نمایشی و غیرآزاد دوازدهم اسفندماه شرکت نمی کنم و رأی نمی دهم."

برخی از فعالان حقوق بشر معتقدند تعریف نشدن مفهوم "زندانی سیاسی" در قوانین ایران باعث شده است که مسئولان قضایی در قبال این گونه مسائل جوابگو نباشند.

رسیدگی به وضعیت سلامت زندانیان در قوانین سازمان زندان‌ها و دستورالعمل این سازمان پیش بینی شده است، اما به اعتقاد برخی از صاحبنظران این دستورالعمل‌ها در عمل مورد اعتنا قرار نمی‌گیرد.

مطالب مرتبط