رد صلاحیت ۲۸ نامزد انتخابات هیات مدیره کانون وکلای دادگستری ایران

به روز شده:  17:23 گرينويچ - شنبه 11 فوريه 2012 - 22 بهمن 1390

ردصلاحیت نامزدهای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، تهدیدی بر استقلال این نهاد مستقل است

دادگاه انتظامی قضات در ایران صلاحیت ۲۸ نامزد انتخابات بیست و هفتمین دوره هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز را رد کرد.

محمد جندقی کرمانی‌پور، رئیس کانون وکلا روز شنبه ۲۲ بهمن، ۱۱ فوریه به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفت که در آخرین ساعات روز چهارشنبه گذشته از طریق دادگاه انتظامی قضات اسامی ۸۸ نامزد بیست و هفتمین دوره هیات مدیره کانون وکلای دادگستری اعلام شده است.

آقای جندقی کرمانی‌پور با اشاره به اینکه از میان ۱۱۸ نفری که برای تایید صلاحیت معرفی شده بودند دو نفر انصراف داده‌اند و ۲۸ نفر رد صلاحیت شده‌اند گفت که هم هیات مدیره و هم رد صلاحیت شده‌ها به این موضوع اعتراض کرده‌اند که قرار است روز یکشنبه ۲۳ بهمن در این خصوص جلسه ای با دادگاه انتظامی قضات برگزار شود.

محمد علی دادخواه، وکیل دادگستری و یکی از وکلای رد صلاحیت شده در این باره به بی‌بی‌سی فارسی گفت از زمانی که "قانون اخذ پروانه وکالت"تصویب شد، انتخابات کانون وکلا دچار چالش شده است چرا که بر اساس این قانون کسانی را وکلا می‌توانند انتخاب کنند که دادگاه انتظامی قضات صلاحیت آنها را تاییدکرده باشد.

آقای دادخواه این شیوه را "انتخاب بعد از انتصاب" توصیف کرد و آن را "توهینی به اندیشه وکلا" دانست.

براساس قانون، صلاحیت وکلایی که از سوی دادسرای انتظامی قضات محکوم شده‌اند، تایید نمی‌شود.

در دوره های قبلی انتخابات کانون وکلا نیز برخی از وکلایی که دفاع از مخالفان دولت ایران را بر عهده داشته اند، رد صلاحیت شده بودند.

آقای دادخواه همچنین به بی‌بی‌سی فارسی گفت که حتما باید نسبت به این قانون تجدید نظر شود تا وکلا بتوانند آزادانه و با اختیار و بدون دخالت دستگاه قضایی هیات مدیره خودشان را انتخاب کنند.

به نظر آقای دادخواه، وکیلی که در همه زمینه‌ها اختیارات زیادی دارد، حق ندارد یک هیجدهم رای را در امور داخلی خودش ابراز کند.

او گفت: "این مساله پایه‌ استقلال کانون وکلای ایران را که در همه سرزمین‌های مترقی پذیرفته شده است، فروریخته است."

در میان رد صلاحیت شدگان نام وکلای سرشناسی از جمله علی نجفی توانا، فریده غیرت، محمدعلی دادخواه، رمضان حاجی مشهدی، بهاءالدین خرمشاهی، نعمت احمدی، غلامعلی ریاحی و محمود علیزاده طباطبایی دیده می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.