حکم رئیس منتخب دانشگاه آزاد در روزنامه رسمی منتشر شد

حق نشر عکس MEHR
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی است

در حالی که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، از امضای حکم انتصاب فرهاد دانشجو، به عنوان رئیس منتخب این دانشگاه تاکنون خودداری کرده، متن حکم انتصاب او در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی به تازگی حکم هیات امنای دانشگاه آزاد مبنی بر انتصاب آقای دانشجو را به عنوان رئیس منتخب این دانشگاه تایید کرده، اما مطابق اساسنامه دانشگاه آزاد، حکم او باید به امضای رئیس هیات امنا برسد.

آگهی انتصاب آقای دانشجو اینک با امضای محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران در روزنامه رسمی کشور چاپ شده است.

مطابق قوانین مدنی ایران، روزنامه رسمی کشور زیر مجموعه قوه قضائیه است و قوانین و مصوبات دولتی، ۱۵ روز پس از انتشار در روزنامه رسمی، لازم الاجرا می شوند.

از ابتدای تاسیس دانشگاه آزاد تاکنون، عبدالله جاسبی از چهره های سیاسی نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس این دانشگاه بوده است.

از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ در ایران، رئیس جمهور و نزدیکان او انتقادات متعددی را متوجه دانشگاه آزاد کرده و خواستار تغییر رئیس آن شده اند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption فرهاد دانشجو از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی نژاد به ریاست دانشگاه آزاد منصوب شده است

در حالی که آقای هاشمی رفسنجانی از امضای حکم آقای دانشجو خودداری کرده، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در جلسه دو هفته پیش خود مقرر کرد که کمیته ای از این اعضای این شورا با برگزاری جلسه‌ای با آقای هاشمی رفسنجانی، دلایل خودداری وی از امضای حکم ریاست آقای دانشجو را جویا شوند.

اعضای این کمیته پنج نفره تاکنون یک جلسه با اکبر هاشمی رفسنجانی برگزار کرده است.

محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، علی‌اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران و غلامعلی حدادعادل رئیس کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از چهره های شناخته شده این کمیته هستند.

دانشگاه آزاد اسلامی دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران که منجر به تعطیلی موقت دانشگاه ها شد، تاسیس شد.

این دانشگاه در اردیبهشت سال ۱۳۶۱ به پیشنهاد اکبر هاشمی رفسنجانی و با حمایت آیت الله روح‌الله خمینی شکل گرفت و اکنون یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی در ایران است.

در اواخر شهریور سال ۱۳۸۸ و همزمان با افزایش فشارها بر مدیریت این دانشگاه، هیات امنای دانشگاه آزاد رای به وقف کردن اموال دانشگاه داد.

اکبر هاشمی رفنسجانی آن زمان گفته بود که این عمل با موافقت آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران انجام شده اما پس از بالاگرفتن انتقاد مخالفان این عمل، یت رهبر ایران هیات فقهی و حقوقی را مامور بررسی این موضوع کرد.

هرچند اکبر هاشمی رفسنجانی پیش از آن گفته بود که "فکر نمی کند کسی بتواند وقف دانشگاه آزاد را بر هم بزند" اما رهبر جمهوری اسلامی مدتی بعد با ارسال نامه ای برای آقای هاشمی بر اساس رای هیات فقهی و حقوقی، با وقف دانشگاه آزاد مخالفت کرد.

به گفته طراحان وقف اموال دانشگاه آزاد، این عمل از احتمال دولتی شدن آن و تملک اموال منقول و غیر منقول دانشگاه توسط دستگاه های اجرایی جلوگیری می کرد.

مطالب مرتبط