ایران آمادگی خود را برای از سر گیری مذاکرات اتمی اعلام کرد

اشتون و جلیلی حق نشر عکس AFP
Image caption خانم اشتون و آقای جلیلی دو سوی مذاکرات را نمایندگی می‌کنند

ایران در نامه‌ای به کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آمادگی خود را برای ادامه گفت و گوهای هسته‌ای با گروه ۱+۵ اعلام کرد.

این نامه که توسط سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و گفت و گو کننده ارشد هسته ای ایران نوشته شده، پاسخی است به درخواست چهار ماه پیش خانم اشتون برای از سر گیری مذاکرات اتمی.

در این نامه آمده است: "موفقیت گفت و گوها در گرو برخورد سازنده گروه ۱+۵ با ابتکارهای جمهوری اسلامی ایران است".

نامه آقای جلیلی همزمان با رونمایی از دو پروژه هسته ای در ایران ارسال شده است که هر دو با مفاد قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در مورد برنامه اتمی ایران در تضاد است.

ایران امروز تزریق سوخت اتمی با غنای ۲۰ درصد به رآکتور اتمی تهران را رسما آغاز کرد و از به کار گیری نسل جدیدی از سانتریفوژها در سایت غنی سازی اورانیوم در نطنز خبر داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور شش قطعنامه از ایران خواسته است تمام فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که در پی دست یافتن به توانایی تولید سلاح اتمی است، اما ایران می گوید که برنامه اتمی اش اهدافی اقتصادی، علمی و پزشکی را دنبال می کند.

قدرت های غربی در ماه های اخیر فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی بر ایران را به طرزی بی سابقه افزایش داده اند تا این کشور را به پذیرش قطعنامه های سازمان ملل وادار کنند.

ایران غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند و در دوره های اخیر مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵ حاضر به مذاکره در مورد آن نبوده است.

گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان است که در سال های اخیر به نمایندگی از جامعه جهانی بر سر نگرانی های موجود در مورد برنامه اتمی ایران با این کشور گفت و گو می کند.

مطالب مرتبط