وزیر اطلاعات دولت خاتمی: با رفتار تنگ نظرانه برخی، خیلی‌ها از ایران رفتند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی یونسی دومین و آخرین وزیر اطلاعات کابینه محمد خاتمی است

علی یونسی، دومین وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی از برخورد دولت فعلی این کشور با هنرمندان و نویسندگان انتقاد کرده و گفته است که "رفتار تند و تنگ‌نظرانه برخی افراد سبب شد خیلی‌ها از ایران رفتند."

آقای یونسی در گفت و گو با روزنامه غیر‎ دولتی شرق که در ایران منتشر می‌شود، وضعیت خروج هنرمندان و نویسندگان از این کشور را "ضایعه غیرقابل جبران" خوانده و گفته این وضع "در نهایت به زیان امنیت کشور" است.

وزیر اطلاعات دولت آقای خاتمی گفته است: "این طیف از هنرمندان مهاجر مایل بودند در ایران بمانند و به روش گذشته ادامه دهند و از جامعه و انقلاب جا نمانند."

آقای یونسی مشخص نکرده که منظورش از طیف یاد شده چه کسانی هستند اما در سال های پس از دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی به خصوص در دو سال اخیر و پس از وقایع اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، شمار گسترده ای از روزنامه نگاران، نویسندگان و هنرمندان ایرانی بنا به دلایل متعددی از جمله احساس ناامنی، از کشورشان خارج شده اند.

آقای یونسی در این گفت و گو به شیوه هایی که وزارت اطلاعات در دوره تصدی او در برابر هنرمندان و نویسندگان به کار می گرفت هم اشاره کرده است.

او گفته "ما [در وزارت اطلاعات] راهنمایی‌ها، اطلاعات و ارشادهای لازم را [به هنرمندان] می‌دادیم که حواس‌شان جمع باشد، چراکه هیچ هنرمندی حاضر نیست که به صورت خودخواسته و طبیعی با همکاری با گروه‌های ضدانقلاب برای خودش دردسر ایجاد کند."

آقای یونسی گفته که "هنرمندان باتوجه به روح لطیفی که دارند، زودرنج و حساس هستند؛ با این قشر نباید به‌گونه‌ای رفتار کرد که به سمت خروج از کشور سوق داده شوند."

علی یونسی زمانی به وزارت اطلاعات ایران رسید که شرایط بحرانی بر ایران به خصوص این وزارتخانه حاکم بود.

همزمان با انتشار اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران مبنی بر دست داشتن افرادی از این وزارت در قتل شماری از نویسندگان و روشنفکران که به قتل های زنجیره ای مشهور شد، آقای یونسی جایگزین قربانعلی دری نجف آبادی وزیر مستعفی اطلاعات شد.

وزارت اطلاعات ایران پس از اوج گرفتن بی اعتمادی و بدبینی به این وزارت، در دوره آقای یونسی، دست به تلاش برای بهبود چهره خود زد.

آقای یونسی می گوید: "در آن زمان سیاست کلی و اساسی وزارت اطلاعات تصحیح ذهنیت جامعه درخصوص وزارت اطلاعات بود که به‌دلیل بحران‌های قتل‌های زنجیره‌ای شدیدا آسیب دیده بود."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی یونسی با روزنامه غیر دولتی شرق گفت و گو کرده است

پس از پایان دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، او غلامحسین محسنی اژه ای را به عنوان وزیر اطلاعات برگزید و با رای اعتماد مجلس، به عنوان جانشین آقای یونسی کار خود را آغاز کرد.

شماری از نویسندگان و پژوهشگران ایرانی از آقای محسنی اژه ای به عنوان یکی از افراد دخیل قتل‌های زنجیره‌ای یاد می کنند.

با این همه در جریان دادگاه محرمانه ای که برای شماری از افراد متهم به دخالت در این قتل ها برگزار شد، نامی از آقای محسنی اژه ای به عنوان دخیل در این قتل ها به بیرون درز نکرد.

منتقدان دولت دوره وزارت آقای محسنی اژه ای را سرآغاز فشارهای تازه به فعالان سیاسی و هنرمندان می دانند.

وزیر فعلی اطلاعات ایران حیدر مصلحی است که پس از برکناری آقای محسنی اژه ای از سوی محمود احمدی نژاد به این سمت انتخاب شد.

محمود احمدی‌نژاد اوایل سال جاری خورشیدی با استعفای حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات موافقت کرد اما او با اصرار آیت‌الله علی خامنه‌ای به کابینه بازگشت.