روزشمار پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی

شهریور

۱۸شهریور

حق نشر عکس isna

مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در بانک صادرات را "بی سابقه ترین" پرونده فساد اقتصادی توصیف کرده و گفته که "این پرونده بی سابقه ترین پرونده فساد مالی کشور محسوب می شود و بررسی آن از سال گذشته با جدیت تمام آغاز شده است."

آقای پورمحمدی با اشاره به بزرگ بودن این پرونده گفت که "این تخلف سنگین ابتدا از بانک صادرات شروع و در ادامه به بانک های خصوصی و دولتی دیگر سرایت کرد."

محمد جهرمی مدیر عامل بانک صادرات ایران اختلاس از بانک صادرات را رد کرد و گفت که "اختلاسی از بانک صادرات ایران انجام نشده است و سوء استفاده مالی از هفت بانک کشور با استفاده از اسناد جعلی بانک صادرات بوده است."

آقای جهرمی گفت که "از این اقدام مجرمانه که از طریق جعل اسناد بانک صادرات و اختلاس از دیگر بانک ها ۲۸۰۰ میلیارد تومان می رسد که رقم پرداخت نشده آن به بانک ها با ۱۰۵ سند جعلی یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است."

۲۳ شهریور

محمود احمدی نژاد در واکنش به کسانی که دستگاه های دولتی را به اختلاس متهم می کنند گفت: "ما باز هم سکوت می‌کنیم که به خاطر مقام رهبری است، البته این سکوت وحدت بخش طولانی مدت نخواهد بود".

آقای احمدی‌ نژاد دولت خود را "پاک‌ترین دولت تاریخ" خواند و از کسانی که "چند ماه است تلاش می‌کنند به دولت ضربه زده و دولت را بدون هیچ محدودیتی متهم می‌کنند" انتقاد کرد.

۲۵ شهریور

آیت الله صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه با صدور حکمی غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور را مسئول نظارت بر رسیدگی به پرونده فساد بزرگ مالی تعیین کرد.

رئیس قوه قضائیه در نامه انتصاب محسنی اژه ای نوشت: به همه مسئولین اجرایی خصوصا مدیران بانکها تذکر داده می‌شود به جای اظهارنظرهای غیرمسئولانه به وظایف قانونی خود در حفظ اموال عمومی و نظارت بر عملکرد مدیران اقدام نمایند.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد در پاسخ به این سئوال که یعنی رقم یکهزار و ۷۶۰ میلیارد تومان حجم کل اختلاس انجام شده که از بانک خارج شده است؟، گفت: صحیح است. اختلاس یا هر عنوان مجرمانه دیگری براساس صلاحیت قوه قضائیه و قاضی است.

علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت که گروه امیر منصور آریا ( متهم به اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی)، سهام هیچ شرکت اصل چهل و چهارمی را نخریده است که خود این گروه نظر دیگری دارد. این در حالی است که براساس اطلاعات موجود، سهام شرکتهای دولتی که به گروه امیر منصور آریا واگذار شده بدین شرح است: ۹۴.۹۶ درصد از سهام ماشین سازی لرستان، ۹۵.۲ درصد از سهام گروه صنعتی فولاد ایران، ۹۵ درصد از سهام مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن (تراورس) و ۳۹.۵ درصد از سهام فولاد اکسین.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت که آنچه در اختلاس اخیر بیشتر جلب توجه می‌کند سلطه بانک مرکزی بر موضوع و پیگیری آن است به طوری که ما تمام افراد مظنون را شناسایی کرده و دارایی‌های آنها را جلب شد.

۲۶ شهریور

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت ادعای "پاک‌ترین دولت در طول تاریخ" ادعای بسیار بزرگی است که حتی شامل دولت‌های معصومین هم می‌شود و بهتر است همگان در بکار بردن کلمات و عناوین دقت داشته باشند و چیزی نگویند که کسی آن را باور نکند.

روزنامه کیهان نوشت اظهارات شتابزده و عصبی رئیس جمهور در این سفر جز بوجود آوردن این سؤال که چرا وی خود در برخورد با این فساد پیش قدم نشده حاصلی نداشته است.

۲۷ شهریور

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر این که ‌هیچ سر نخی از خروج سه‌هزار میلیارد تومان اختلاسی به خارج از کشور به دست نیامده است، گفت: بانک مرکزی یک ماه، یک ماه و نیم گذشته، متوجه این مفسده اقتصادی شد، ولی علت آن که این مسئله دیر اعلام شد، آن بود که کسی فرار نکند و نقل و انتقال دارایی‌ها انجام نشود.

محمدرضا رحیمی معاون اول گفت مدتی است که دعوا بر سر کشف ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد سوءاستفاده مالی است. همه دعوا می‌کنند که ما آن را کشف کرده‌ایم. خدا به هرکسی که آن را کشف کرده، خیر دهد، اما مهم این است که کاری صورت گیرد تا این اتفاق‌ها نیفتد و تکرار نشود.

جلسه غیر علنی مجلس با حضور وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان بازرسی برگزار شد.

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در پرونده اختلاس میلیاردی اخیرخبر داد و گفت که قوا باید به دور از فضای متشنج اخیر، در فضایی آرام این موضوع راپیگیری کنند.

حمید‌رضا کاتوزیان نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس درباره مباحث رد‌وبدل شده در جلسه غیر‌علنی امروز مجلس، گفت: در ابتدا رئیس بانک مرکزی در صحبت‌های خود اعلام کرد که این موضوع مسئله‌ای مهمی نیست و در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد که نمایندگان اظهارات بهمنی را غیر‌قابل توجیه دانسته‌اند.

وی به نقل از وزیر اقتصاد گفت: وزیر اقتصاد هم فرد اختلاس‌کننده را قهرمان صنعتی کشور خواند که در سال‌های گذشته ده هزار اشتغال ایجاد کرده است و اکنون خطایی صورت گرفته ولی این فرد قهرمان است.

جلسه رسیدگی به پرونده سه هزار میلیارد تومانی بانک صادرات خوزستان با حضور دادستان کل کشور و مسئولان قضایی استان در دادگستری خوزستان آغاز شد.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد گفت من در جریان جزئیات دستگیری افراد نیستم؛ ولی ظاهرا متهم اصلی پرونده اگر همین فرد (امیرمنصور آریا) باشد، دستگیر شده است

۲۸ شهریور

رئیس کل بانک مرکزی گفت : اموال و دارایی های اعضای باند اختلاس بلافاصله بعد از کشف این موضوع، شناسایی شد و خوشبختانه امروز متوجه شدیم ارزش روز دارایی‌های اینها با ارقامی که به ما اعلام شده است به حدود ۴۷ هزار و ۳۳۳ میلیارد ریال می‌رسد.

محمدرضا خباز نماینده کاشمر در مجلس گفت که امیرمنصور خسروی ۲۳۰ هکتار زمین در کیش و صدها هکتار زمین در اطراف کاشانک به قیمت متری ۱۶ ریال گرفته است.

مجتبی با اشاره به موضوع اختلاس سه هزارمیلیاردی دریکی از بانک‌های گفت: درکشورهایی نظیر چین و ژاپن اگر کسی درحد واندازه‌های بالایی دزدی و اختلاس کند او را اعدام می‌کنند و مسئولان مربوطه نیز استعفا می‌دهند اما این اختلاس بزرگ در کشور رخ داد ولی کسی از مسئولین ما حاضر به استعفا نشد.

۲۹ شهریور

بررسی اختلاس ۳ هزار میلیاردی در جلسه غیر علنی ۴ ساعته مجلس با حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی حکایت از آن داشت که چنین سوء استفاده مالی کلانی محصول ۴ عامل بود.

علی لاریجانی گفت: تا کنون هیچ یک از مقامات قضائی در خصوص متهم بودن نمایندگان مجلس در اختلاس ۳هزار میلیاردی اخیر مطلبی نگفته‌اند.

مهر

۵ مهر

حق نشر عکس BBC World Service

همزمان با کناره گیری محمودرضا خاوری، مدیرعامل بانک ملی ایران به دلیل دخالت این بانک در ماجرای اختلاس بزرگ، کمیته منتخب دولت تصمیم گرفت که محمد جهرمی را هم از مدیریت عامل بانک صادرات ایران برکنار کند.

آقای خاوری در نامه کناره گیری خود به "خشم افکار عمومی" از "سوءاستفاده" گروه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا از امکانات بانک ملی اشاره کرده و ضمن عذرخواهی از رهبر جمهوری اسلامی و مردم ایران، نوشته است که به احترام افکار عمومی از سمت خود کناره گیری می کند.

احمد توکلی نماینده تهران گفته است که گفته می‌شود مجرم اصلی این پدیده شوم ۴۷۰۰ میلیارد تومان دارایی دارد. چرا باید این دارایی، ملک وی تلقی شود؟ فردی در اوائل دهه ۸۰ شمسی با فروش گاوداری خود به مبلغ ۲۰ میلیون تومان وارد کاسبی شده است و طی حدود ده سال ۴۷۰۰ میلیارد ثروت بهم می‌زند، این از راه حلال شدنی است؟

۶ مهر

محمد جهرمی، مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات ایران به تندی از برکناری خود انتقاد کرده و نوشته است که محمودرضا خاوری، مدیرعامل مستعفی بانک ملی، به دلیل "گستردگی فساد در بانک ملی" و از ترس دستگیری به کانادا گریخته است.

آقای جهرمی در بیانیه ای نوشت که عوامل اصلی اختلاس بزرگ در شبکه بانکی ایران، در "بانک مرکزی، بدنه دولت و شبکه بانکی" هستند و تلاش می کنند که او و بانک صادرات را به عنوان مقصر اصلی معرفی کنند.

۷ مهر

محمود بهنمی رئیس کل بانک مرکزی گفت: اینکه رئیس جمهور، وزیر اقتصاد یا رئیس کل بانک مرکزی را در این زمینه مقصر بدانیم یا از آنها انتظار داشته باشیم که بر یک شعبه رده چهارم بانکی نظارت کنند صحیح نبوده و امکانپذیر نیست.

محمد جهرمی مدیر عامل سابق بانک صادرات:اکنون مسئولانی که اقدام به واگذاری زمین­های بسیار ارزان به آقای مه­ آفرید امیرخسروی و گروه امیر منصورآریا کرده­ اند و برای دادن مجوز تاسیس بانک به این گروه و واگذاری پروژه­ های بزرگ کشور بدون مناقصه به آن­ها پیگیر بوده­ اند، باید پاسخگوی مردم و قوه قضائیه باشند. از آنجایی که آقای خاوری مدیر عامل بانک ملی را که از اول، خود و خانواده­اش مقیم کانادا بودند و با داشتن اقامت در کانادا به نظر نمی­رسد هیچ تعهدی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته باشند، انتخاب نمودند، اکنون باید پاسخگوی این فساد مالی توسط این نوع افراد باشند.

۸ مهر

احتمال استعفای سید حمید پورمحمدی قائم مقام بانک مرکزی قوت گرفت. به پورمحمدی پیشنهاد شده است که یا استعفا دهد و یا از کار برکنار می‌‌شود. براساس تازه ترین خبرها، ظاهرا قائم مقام بانک مرکزی هم پذیرفته است که استعفا دهد.

محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی ایران که قرار بامداد امروز جمعه با پرواز برتیش ایرویز بزرگترین شرکت هواپیمایی انگلیس به تهران بازگردد و حتی برخی مسئولان این بانک نیز برای استقبال به فرودگاه امام خمینی (ره) رفتند، به کشور بازنگشت.

۹ مهر

روزنامه انگلیسی گلوب اند میل در گزارشی عنوان کرده است که محمودرضا خاوری مدیرعامل بانک ملی به دلیل شایعات مربوط به اختلاس بانکی از سمت خود کناره گیری کرده است، دارای خانه ای ۳ میلیون دلاری در تورنتو است.

براساس این گزارش خانواده خاوری در کانادا اقامت دارند و اسناد مربوط به ثبت نشان می دهد که خاوری دارای خانه ای ۳ میلیون دلاری در تورنتو است.

محمد عزیری مدیرکل روابط عمومی وزارت امور اقتصادی گفت که در پی استعفای محمودرضا خاوری مدیر عامل بانک ملی وزیر امور اقتصادی و دارایی با درخواست وی موافقت کرد و در عین حال عضو هیئت مدیره مربوطه در بانک ملی که اداره امور مناطق آزاد را عهده دار بود عزل کرد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر استعفا یا برکناری محمد جهرمی از مدیرعاملی بانک صادرات ایران گفت: با توجه به مجموعه بررسی‌های صورت گرفته در کمیته منتخب دولت که به زودی گزارش آن منتشر خواهد شد، مسئولیت قصور مدیریتی مرتبط با پرونده گشایش اعتبارات اسنادی ریالی داخلی (LCهای ریالی) بر عهده بانک گشاینده اعتبار (بانک صادرات) بوده که نظارت و کنترل داخلی برای گشایش لازم را به نحو لازم انجام نداده؛ لذا کمیته مزبور تصمیم به برکناری مدیر عامل بانک صادرات ایران و اصلاح مدیریتی در آن بانک گرفته است.

عزیزی افزود: در خصوص بانک ملی و بانک سامان که دو بانک اصلی تنزیل کننده اعتبارات اسنادی مزبور هستند نیز به دلیل عدم رعایت سقف‌های مجاز تصمیم به اصلاح و برکناری مدیران ذیربط گرفته شده است.

جوان انلاین: مبارزه با مفاسد اقتصادی؛ این مهمترین شعاری بود که باعث شد گفتمان محمود احمدی نژاد در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری موفق شود که گوی سبقت را از رقبای خود برباید و سکان دار قوه مجریه ایران شود. اما حالا رئیس قوه قضائیه می‌گوید که این حرکت و ادعاهای احمدی نژاد فقط تبلیغاتی بوده است و به آن عمل نشده است.

۱۰ مهر

در پی واگذاری مسئولیت رسیدگی به رسوایی سوءاستفاده مالی بزرگ بانکی به کمیسیون اصل نود، یازده تن از نمایندگان مجلس طی نامه ای به تاریخ ۱۰/۷/۱۳۹۰ از رئیس و هیات رئیسه مجلس در خواست کردند که در این باره ماده ۲۳۳ آئین نامه درباره رئیس جمهور، رئیس بانک مرکزی و مسئولان دولتی مرتبط با این پرونده اعمال شود.

در این صورت پس از قرائت گزارش کمیسیون در این باره، از مجلس رای گیری شده و در صورت تایید گزارش توسط مجلس، این گزارش به قوه قضاییه ارجاع می شود.

درصورتی که مجلس در مورد رئیس‌جمهور یا هریک از وزیران سه نوبت ‌رأی به وارد بودن گزارش بدهد طرح استیضاح درصورت رعایت مفاد اصل هشتاد و نهم(۸۹) قانون اساسی در دستورکار مجلس قرار خواهد گرفت.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران گفت: رسانه ها بیش از این نباید به جنجال و هیاهو درباره این ماجرا ادامه دهند، بلکه باید به مسئولان اجازه دهند تا عاقلانه، مدبرانه، قوی و با دقت قضایا را پیگیری و بررسی کنند.

رهبر ایران گفت که ادامه هیاهو و جنجال، بخصوص اگر عده ای بدنبال استفاده های دیگر از این مسائل باشند، به صلاح نیست و همه باید مراقب باشند.

شش روز بعد از برکناری محمد جهرمی از مدیرعاملی بانک صادرات ایران، هیئت مدیره این بانک، محمدرضا پیشرو را به عنوان مدیرعامل جدید بانک صادرات منصوب کرد. محمدرضا پیشرو، پیش از این مدیرعامل بانک صنعت و معدن بوده و سابقه ۲۷ سال کار در بانک صادرات را دارد.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اختلاس بزرگ سه هزار میلیاردی را «بی سابقه» توصیف و از وقوع آن ابراز تاسف و نگرانی کرد.

در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، که به ریاست آقای هاشمی رفسنجانی برگزار شد، حجت الاسلام محسنی اژه ای نماینده ویژه رئیس قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده سوء‌استفاده مالی اخیر، گزارش مبسوطی از آخرین روند رسیدگی به این پرونده ارائه کرد و به سؤالات اعضا پاسخ گفت و پیشنهادها را مورد توجه قرار داد.

خبرگزاری فارس به نقل از یکی از اعضای هیات مدیره بانک ملی بدون آنکه نام از وی ببرد گفت که: اصلاً‌ قرار نبود آقای خاوری به کشور برگردد.

عزت اله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت "مجازات چنین افرادی مبارزه با معلول است وقتی فساد مالی صورت می گیرد وپس ازآن به عنوان مثال ۱۰ نفر را هم اعدام کنیم این یعنی از بین بردن معلول ها ، باید پیش ازآن علت ها را ریشه یابی کنیم تا اصلا نیازی به چنین مجازات هایی نداشته باشیم ."

۱۱ مهر

به دنبال برکناری مدیران بانکی در پی اختلاس بزرگ، بانک مرکزی دستور تغییر مدیرعامل و ریاست هیئت مدیره بانک گردشگری را صادر کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشت: سالهاست که حتی از زبان مسئولان قضائی می‌شنویم افراد مشخصی با نام و عنوان و مسئولیت و مقام‌های معین دارای پرونده مفاسد اقتصادی هستند و بارها گفته‌اند درحال رسیدگی به این پرونده‌ها هستیم و به زودی حکم آنها نیز صادر و اعلام و با آنها برخورد خواهد شد، ولی نه تنها چنین اتفاقی نیافتاده بلکه آن مقامات همچنان مقامات باقی مانده و ارتقاء هم یافته‌اند و شعار مبارزه با مفاسد هم می‌دهند! اخیراً هم که فهرست ۳۰۰ نفره مفسدان، تبلیغاتی از آب درآمد.

روزنامه رسالت نوشت هر کس که اندکی زیرکی داشته باشد و این روزها تیترها و سوتیترهای برخی رسانه‌های مکتوب و رسانه‌های مجازی را مرور کند، می‌فهمد چند پروژه تعریف شده برای اثبات ناکارآمدی نظام و زیر سئوال بردن ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب دارد عملیاتی می‌شود.

روزنامه تهران امروز نوشت: پرسش مهم در خصوص کاسبین فتنه دیروز و ساکتین فتنه امروز است که تحت عنوان جبهه پایداری از دوسو رفتار مشکوک و تامل برانگیزی دارند. ازسویی با ائتلاف اصولگرایان و جامعتین سر ناسازگاری دارند و ازسویی در قبال فساد اقتصادی اخیر مهر سکوت بر لب زده‌اند. اینان که فریاد فساد ستیزی و انقلابی گری شان گوش فلک را پر کرده چگونه در قبال این پرونده موضعی ندارند و آن را محکوم و به سبب آشنایی و نزدیکی مسبوقشان با جریان انحرافی با دستگاه قضایی در روشن کردن ابعاد پنهان پرونده همراهی نمی‌کنند

۱۲ مهر

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور درباره پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی گفت: این چیزی که واقع شده جرم و فساد بزرگی است و باید در خور آن با آن برخورد شود. به گفته دادستان کل کشور، شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا که تعدادی شرکت زیر مجموعه نیز دارد به وسیله خانواده امیر خسروی در سال ۸۵ تاسیس شده و طرف اصلی این فساد است.

دادستان کل کشور گفت که این فساد حداقل از سال ۸۶ که فعالیت این شرکت آغاز شد به وجود آمد اما از ابتدا همه تخلف نبود و از سال ۸۸ و بیشتر ۸۹ و ماه های نخست سال ۹۰ است که این فساد گسترده و فراگیر شد و این عدد و رقم را به وجود آورد.

به گفته محسنی اژه ای، این پرونده با توجه به حجم و ابعادی که دارد و تاکنون برای ۲۲ نفر قرار صادر شده و ۱۵ نفر نیز برای تحقیق احضار شده اند چیزی نیست که در مدت بسیار کوتاه انجام شود زیراباید ضوابط آیین دادرسی رعایت شود.

در نامه ای هم که در ۲۶ شهریورماه امسال گروه امیرمنصور آریا به دادستان کل کشور می‌نویسد، اموال این گروه را ۴۷۰۰ میلیارد تومان اعلام می‌کند که براساس بررسی‌های اولیه قوه قضائیه، این رقم خارج از واقعیت نیست اما هنوز به صورت رسمی میزان اموال گروه آریا برآورد نشده است.

محسنی اژه ای در تلویزیون گفت "من به سهم خودم از مردم عذرخواهی می کنم که اگر وظیفه ای داشتم حداقل در همین طول ۲ سال و آن نظارتی که به عنوان دادستان کل کشور باید می کردم و آن دفاعی که از حقوق عامه باید می کردم نکردم انشاء الله خدا توفیق بده در آینده جبران کنم."

اکبر سهیلی‌پور ـ مدیرعامل سازمان حسابرسی کشور با بیان این‌که شرکت‌ مرتبط با امیرمنصور آریا تا پایان سال گذشته هیچ‌گونه بدهی معوق ندارد، گفت: حتی تا تاریخ پنج مرداد‌ماه امسال هم همه اعتبارات اسنادی وصول شده و هیچ‌گونه بدهی معوق وجود نداشته است.

بانک گردشگری در اطلاعیه‌ای برکناری مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره‌اش را تکذیب کرد.

۱۳ مهر

حق نشر عکس BBC World Service

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر طرح استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس شورای اسلامی در رابطه با وقوع اختلاس بزرگ و ارتباط آن با استعفای وی، اعلام کرد: من سرباز نظام هستم و خالی کردن کردن سنگر وظیفه سرباز نیست. وی در مورد استعفای خود در ماجرای اختلاس سه هزار میلیاردی نیز گفت: این عزل و نصب ها همیشه صورت می گیرد اما بنده در هیچ شرایطی به استعفا قائل نیستم.

۱۴ مهر

هیأت مدیره بانک ملی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکیل جلسه داد. در این جلسه دکتر سید شمس‌الدین حسینی با اشتباه خواندن اقدام خاوری در عدم مراجعه به کشور گفت: این کار باعث شده اتهام‌های زیادی به سوی وی معطوف شود و انتظار می‌رود وی بازگشته و به مسئولیت خویش عمل کند و پاسخگو باشد.

حسینی با اشاره به اینکه محمودرضا خاوری در سال ۸۷ و در زمان انتصاب تأیید صلاحیت شده بود گفت: صلاحیت‌های عمومی وی از سوی مراجع ذی‌ربط انجام شده بود کما اینکه صلاحیت های فنی و تخصصی وی نیز به تأیید بانک مرکزی رسید.

۱۵ مهر

رییس مرکز حراست وزارت امور اقتصادی و دارایی صلاحیت نداشتن «خاوری» مدیر عامل مستعفی بانک ملی را رد کرد.

حمیدرضا حنطه‌ای رئیس مرکز حراست وزارت اقتصاد صلاحیت نداشتن خاوری مدیر عامل مستعفی بانک ملی را رد کرد و گفت: اخیرا در برخی سایت‌ها عنوان شده است که مدیرعامل مستعفی بانک ملی در زمان تصدی مدیریت این بانک، صلاحیتش تایید نشده بود، در حالی که این موضوع کذب محض است.

وی با بیان این‌که ۲۴ اسفند ۸۷ با خاوری مصاحبه شده است، افزود: صلاحیت خاوری در ۲۸ اسفند ۸۷ مورد تایید قرار گرفته و در ۲۲ فرودین ۸۸ حکم انتصاب وی به سمت مدیرعاملی بانک ملی صادر شده بود.

شورای پول و اعتبار به ریاست بهمنی با حضور کلیه اعضا و همچنین دادستان کل کشور با اتخاذ تصمیماتی در خصوص تفکیک رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک‌ها، تعیین تکلیف منابع بانک آریا، تشکیل کمیته انتظامی و تقویت کنترل داخلی بانک‌ها در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد گفت: موقعی که می‌خواستیم خاوری را منصوب کنیم، نه تنها مجوز مجمع عمومی را گرفتیم بلکه مجوز هیئت وزیران را اخذ کردیم. خاوری در آن زمان بازنشسته بود ضمن اینکه من مجددا تاکید می کنم که تمام مجوزهای لازم مبنی بر تایید صلاحیت های عمومی و تخصصی خاوری را در آن زمان از مراجع ذیصلاح گرفته بودم.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که چرا فردی که تابعیت خارجی داشته به عنوان رئیس بانک ملی انتخاب شده بود، تصریح کرد: بنده نمی‌دانم و کس دیگری آن‌را انتخاب و تأیید کرده است و حتی اصلا الان نمی‌دانم که آقای خاوری به کانادا رفته است یا نه.

۱۶ مهر

محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: در صورت اثبات تخلف وزیر اقتصاد در گزارش کمیسیون اصل نود از پرونده اختلاس، نمایندگان کوتاه نخواهند آمد و طرح استیضاح وزیر اقتصاد را با متن و محتوای جدید در دستور کار مجلس قرار خواهند داد.

با مشخص شدن مدیرعامل جدید بانک صادرات و حضور هفته پیش محمدرضا پیشرو مدیرعامل سابق بانک صنعت و معدن در این بانک مشمول اصل ۴۴ ، یک عضو هئیت مدیره بانک صادرات با ارسال نامه ای به سازمان بورس ، ضمن روایت چگونگی سوء استفاده بزرگ مالی، موضع قبلی مدیرعامل سابق بانک صادرات یعنی جهرمی را تکرار و اعلام کرد این سوء استفاده تاثیری در پیش بینی سود هر سهم بانک برای سال مالی ۹۰ نخواهد داشت.

محمود بهمنی با اشاره به خروج خاوری از کشور پس از افشای ماجرای فساد مالی گفت:‌ رفتن خاوری از کشور اشتباه بزرگی بود و برای او متأسفم اما رسیدگی به این پرونده به صورت تمام عیار تا خشکاندن ریشه‌های این پدیده‌ تاسف بار باید ادامه یابد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بانکها باید تمام اطلاعات خود را به صورت ریز و شفاف در اختیار قوه قضائیه قرار دهند، گفت: اموال شناسایی شده از گروه "امیرمنصور آریا" به میزانی است که دغدغه ما را برای برگشت منابع به بانکها پوشش می دهد.

۱۸ مهر

محسنی اژه ای از بازداشت ۱۴ متهم دیگر مرتبط با این پرونده خبر داد. به گفته وی در ۲ ماه و ۳ روزی که پرونده در دستگاه قضایی وارد شده، تاکنون ۴۲ نفر احضار، تحقیق و بازجویی شده اند.

زمانی که آقای خاوری به دادسرای اهواز احضار می شود و در خوزستان از او تحقیق می شود، قاضی به این نتیجه نرسیده بود که وی ممنوع الخروج شود. نه بنده و نه هیچ کس دیگری در آن زمان این فکر را نمی کرد که وی از کشور خارج شود." اژه ای درباره تابعیت دوگانه ایرانی-کانادایی خاوری، اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: "ما نمی دانستیم ایشان دو تابعیتی است. بسیاری از افراد از جمله خود من نمی دانستیم مجموعه خانواده او در خارج از کشور هستند.

احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی اخیر گفت: مردم مطمئن باشند که یک ریال از بیت المال در دست مفسدان باقی نخواهد ماند.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد گفت: آنچه محل مناقشه شده، هزار و ۷۳۰میلیارد تومانی است که مدارک آن وجود ندارد، اگرچه این رقم نیز تنزیل شده و ۲۵ درصد آن بطور متوسط از سوی بانک‌ها اخذ شده است.

وزیر اقتصاد اطلاق اصطلاح اختلاس به سوء استفاده مالی از شبکه بانکی را نادرست دانست.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی گفت: هیئت مدیره بانک سامان مسئولیت تغییرات مدیریتی در این بانک را به عهده گرفته و بر همین اساس دیگر آقای ضرابیه مدیرعامل این بانک نیست.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان اینکه ۵۲ کارخانه با ۲۰ هزار شاغل عضو گروه اختلاس‌کننده هستند، گفت: وزارتخانه‎های امور اقتصادی و دارایی و نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت سرپرستی این واحدها را به عهده خواهند گرفت.

مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی گفت با تاکید بر این که باید زمینه های پرونده سه هزارمیلیاردی را شناسایی کنیم گفت: شاید این حادثه ناگوار و بدی برای ما بود، ذهنیت عمومی را آزرده خاطر کرد و به تعبیر مقام معظم رهبری خیلی را غصه دار کرد ولی می توانیم بدون اینکه بحث های جدلی و بی فایده کنیم آن را زیر ذره بین بگیریم زیرا دیگر گروکشی و انتقام گیری و بحث های سیاسی فایده ای ندارد و باید حاشیه ها را به حداقل رساند و این فساد آسیب شناسی شود تا جلوی تکرار آن گرفته شود.

متن نامه ای منتشر شد که در آن مهدی غضنفری وزیر بازرگانی نامه‌ای به محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی نوشته و از وی درخواست کرده است که با توجه به اینکه شرکت "تجارت گستران منصور" از شرکت‌های اقماری موسسه امیرمنصور آریا، به عنوان مباشر وزارتخانه متبوعش در امر تامین گوشت قرمز، مرغ، کنجاله سویا و ذرت نزد بانک ملی به شمار می‌رود وبا توجه به اینکه سقف اعتباری تخصیص یافته برای این شرکت نزد بانک ملی تکمیل شده و به اتمام رسیده است، بانک مرکزی با گشایش اعتبار مجددی به سقف یک میلیارد دلار خارج از سقف اعتباری موجود در بانک ملی برای این شرکت موافقت کند.

۱۹ مهر

عباس معمار نژاد رئیس کل گمرک از ارائه گزارش وضعیت واردات و صادرات شرکت‌های زیرمجموعه گروه امیر منصور آریا به دادستان کل کشور خبر داد و گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته این شرکت‌ها از ابتدای سال ۸۹ تا شهریور امسال یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار تجارت خارجی داشته اند.

محمد مهدی شهریاری نماینده بجنورد گفت: مقصر اصلی اخلال مالی اخیر آزاد است و فکر می کنم وزارت اقتصاد باید در قضیه اخلال با بانک متخلف اصلی این قضیه برخورد کند تا حداقل بقیه مدیران نظارت بیشتری بر سیستم اداری خود داشته باشند.

۲۰ مهر

آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: "لازم است از مقام معظم رهبری تشکر ‌کنیم که با سخنان ارزنده خود مسیر و فضای رسیدگی را هموار و رسانه‌ها را به پرهیز از جار و جنجال در این پرونده دعوت کردند و رسانه‌ها نیز به خوبی به این مسئله پی بردند که باید در مسیر درست اطلاع رسانی از این پرونده قرار گیرند.

رییس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه «دستگاه قضایی به سرعت در حال رسیدگی به این پرونده است» گفت: این پرونده جوانب بسیار زیادی پیدا کرده و علاوه بر اینکه افراد زیادتری به عنوان متهم احضار شده و برخی نیز بازداشت شده‌اند، زوایای جدیدی نیز در حال نمایان شدن است که به مرور و مطابق قانون اطلاع رسانی خواهد شد.

۲۱ مهر

فرشاد حیدری به عنوان مدیرعامل جدید بانک ملی معرفی شد.

۲۳ مهر

عباسعلی نورا نماینده زابل تا آنجایی‌که اطلاع دارم این گروه علاوه بر واردات گوشت در واردات غلات، فولاد، راه آهن، جاده‌سازی دو طبقه، دامداری، کشتارگاه و بانک‌داری و فوتبال دست داشته‌اند.

۲۴ مهر

رئیس قوه قضائیه ایران با صدور حکمی، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل این کشور را مامور نظارت بر رسیدگی به پرونده اختلاس بانکی کرد.

آقای محسنی اژه ای مأمور شده است که بر "رسیدگی سریع، قاطع و همه جانبه به پرونده و شناسایی و تحقیق از کلیه متهمین در هر رده و مقام" نظارت کند.

ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه برای ایران مشکلی ندارد که از اینترپل برای بازگشت مدیرعامل سابق بانک ملی استفاده کند، گفت: اگر خاوری بازگردد، به صلاحش است

۲۵ مهر

مصطفی پور محمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور درباره احتمال دخالت مشایی و بقایی در فساد مالی اخیر گفت: در سازمان سندی نداریم که این افراد در پرونده دخالت دارند.

۲۷ مهر

طرح استیضاح سیدشمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی با ۲۲ امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد.

علل این استیضاح به شرح ذیل است:

- عدم اجرا، اجرای ناقص و یا نقض احکام قانونی مربوط به وظایفی که نسبت به بانک‌ها و نهادهای پولی و مالی داشته است.

- نصب افراد به سمت‌های مهم، بدون آنکه صلاحیت یا اهلیت لازم را داشته باشند.

- عدم نظارت بر کارکرد بانک‌ها به عنوان نماینده سهام دولت به رغم هشدارهای نهادهای نظارتی.

- عدم مقاومت در برابر اعمال نفوذ مقامات اجرایی.

۳۰ مهر

محمدرضا باهنر: ما از همان اول معتقد بودیم مدیرانی که این مساله در زیرمجموعه‌شان اتفاق افتاده است، حتی اگر مقصر هم نباشند، حداقل باید به افکار عمومی احترام بگذارند و همین که کفایت مدیریت کار را نداشتند، باید استعفا دهند که یک مقدار هم این مساله طول کشید و بعضی‌ها استعفا دادند و عده‌ای هم عزل شدند

آبان

۱ آبان

حق نشر عکس Fars

مجلس ایران طرح استیضاح شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد را به خاطر اختلاس سه میلیارد دلاری علام وصول کرد.

۲ آبان

محمد جهرمی مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات در نامه جدیدی به یکی از مقامات بلندپایه کشور در مورد سوء استفاده اخیر مالی توضیحاتی را ارائه کرد.

۳ آبان

حسین سبحانی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از قرائت گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره ‏اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی بانکی در جلسه فردای مجلس خبر داد.‏

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه گفت افرادی که در بانک ملی، سایر بانک های مرتبط و افراد گروه امیرمنصور آریا در اعترافات بسیاری از موارد را به خاوری منتسب می کنند و بر این اساس اتهامات خاوری سنگین تر می شود.

۵ آبان

سید حمید پورمحمدی، قائم مقام بانک مرکزی بازداشت شد.

این مقام مسئول، در جریان رسیدگی به پرونده اختلاس ۳ هزار میلیاردی اخیر در کشورمان بازداشت شد.

گفتنی است محسنی اژه ای دیشب در مراسم تودیع و معارفه دادستان شیراز از دستگیری دو تن از متهمان پرونده ی اختلاس خبر داد ولی اسامی و شغل آنها را افشا نکرد اما اطلاعات رسیده حکایت دارد یکی از دونفر مزبور،سیدحمید پورمحمدی است.

۶ آبان

ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضاییه گفت: امروز در دستگاه قضایی برای برخورد با مفسدان اراده قوی وجود دارد و درخصوص پرونده اخیر مالی برخوردی عبرت آموز خواهد شد.

۷ آبان

یک عضو هیات رئیسه مجلس گفت که استانداران، مسئولان بانکهای دولتی و معاونان پارلمانی وزرا به نمایندگان برای انصراف از استیضاح شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد و دارائی در ارتباط با اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی فشار می آورند.

خبرگزاری مهر به نقل از این نماینده مجلس که نخواسته نامش فاش شود، نوشته است: "استانداران، معاونان پارلمانی وزرا و مسئولان بانکها بسیج شده اند تا امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر اقتصاد را به گونه ای وادار به پس گرفتن امضایشان کنند تا بررسی این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی منتفی شود."

۸ آبان

گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی درباره پرونده فساد مالی اخیر درسیستم بانکی کشور، در جلسه ‌علنی صبح امروز مجلس قرائت و با رای نمایندگان به قوه قضاییه ارسال شد. در این به تخلفات وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در عدم برخورد با تخلفات گروه اقتصادی آریا اشاره شده بود اما نهایتا این کمیسیون خواستار برکناری معاونین مسئولان ارشد این دو نهاد شد.

علی عسکری رئیس سازمان مالیاتی کشور گفت که اطلاعات مالیاتی این گروه را در اختیار قوه قضاییه قرار داده‌ایم بخشی از این گروه بدهی مالیاتی ندارند و بخشی از شرکت‌های آن‌ها هم بدهی مالیاتی دارند. مثل خیلی از شرکت‌های دیگری که در کشور هستند و بدهی مالیاتی دارند ولی در مورد فرار اجازه بدهید پرونده رسیدگی شود در این زمینه ما هم اگر اطلاعات لازم باشد در اختیار قاضی پرونده قرار می‌دهیم.

۹ آبان

گلوب اند میل از حضور مهرگان امیرخسروی برادر عامل اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی پس از خاوری در کانادا پرده برداشت.

طرح استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه علنی فردا در مجلس با حضور رئیس‌جمهور و وزیر بررسی می‌شود.

سید کمال سید علی معاون ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه تنها یک یا دو درصد از پرتفوی بانک ملی در مناطق آزاد است، گفت: براین اساس آسیب چندانی در اختلاس مالی اخیر متوجه این بانک نشده است که نتواند به تعهدات خود عمل کند.

۱۰ آبان

نمایندگان مجلس ایران به طرح استیضاح شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رای منفی داده و او را در سمت خود ابقا کرده اند.

آقای احمدی نژاد در سخنان در دفاع از وزیر گفت که "در جایی خارج از سیستم بانکی در خصوص گشایش اعتبار تقلبی صورت گرفته که از دستگاه قضایی می خواهم با هر فردی که در این زمینه مقصر است، برخورد کرده و به ملت معرفی کند."

۱۳ آبان

پرویز فتاح وزیر نیرو در دولت اول آقای احمدی نژاد گفت اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی یک اتفاق نادر در کشور به شمار می‌رود که حجم این اختلال مالی و اختلاس از اول انقلاب بی‌سابقه بوده و انصافا به عرصه اقتصادی، سرمایه‌ای و مالی کشور لطمه زده است.

آقای فتاح گفت که به اعتقاد بنده، دولتمردان خالصانه باید از مردم عذرخواهی می‌کردند؛ یعنی عذرخواهی اولین کاری بود که دولتمردان باید صورت می‌دادند و اعتراف می‌کردند که اختلال مالی در سیستم آنها صورت گرفته است.نمی‌دانم چرا برخی‌ها سختشان است که معذرت‌خواهی کنند؛ در حالیکه معذرت‌خواهی و اقرار، فرد را بزرگ می‌کند و کوچک نمی‌شود.

مجید نامجو وزیر نیرو گفت: گسترش فعالیت رسانه‌ای در باره فساد بانکی نوعی از نقشه‌های دشمن است تا با استفاده از گسترش دادن ابعاد این خبر، به اهداف شوم خود برسند.

۱۶ آبان

اکبر سهیلی پور مدیر عامل سازمان حسابرسی گفت که ما در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده بودیم که گروه آریا از نظر مالی دچار مشکلاتی است و اعلام کرده بودیم که ریسک معامله با این گروه بسیار بالاست.

او با تاکید بر این‌ که پیش از بروز اتفاقات اخیر در سیستم بانکی به نهادهای بالادستی درباره گروه آریا هشدار داده بوده است، گفت: بیشتر سوء استفاده مالی این گروه در اسفند ماه سال گذشته و ماه‌های آغازین امسال اتفاق افتاد که حسابرسی آن‌ها انجام نشده بود، در واقع این گروه از یک فرصت شش ماهه استفاده کرد و تمام توان خود را برای سوء استفاده مالی به کار برد.

۱۷ آبان

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور بار دیگر از قائم‌مقام بازداشتی بانک مرکزی دفاع کرد و گفت: عده‌ای صاحب نفوذ که پشتوانه آنها خارج از سیستم قوه مجریه است با زد و بند سوءاستفاده کرده‌اند

آقای احمدی نژاد گفت که چرا انتقام از ملت می‌گیرید آنها که رشوه داده و تخلف کرده‌اند و پشتیبانی نفوذی داشتند را دستگیر و محاکمه کنید، چرا قائم مقام بانک مرکزی را دستگیر کردید. همان مدیرعاملی که این تخلف در آن بانک رخ داده در تاریخ ۸ خرداد به رغم تاکیدات و تذکرات قبلی باز هم تسهیلات جدید داده است".

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه قائم مقام بانک مرکزی را تحت فشار قرار دادند و گفتند بگو فلانی پشتیبانی کرده تا تو را آزاد کنیم، تصریح کرد: ۴ سال پیش یک آقایی از دو بانک پول گرفته بود تا جنس وارد کند، پول را گرفت اما هیچ جنسی وارد نکرد. آن فرد پول را در بازار مسکن برده بود.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی از دستگیری پورمحمدی سخت اظهار تاثر و ناراحتی کرد و گفت: هجمه های وارده به بانک مرکزی بی انصافی است، بانک مرکزی نگران تحریم نیست بلکه نگران هجمه های داخلی است و اگر این بانک را تحت فشار قرار دهند کل نظام با مشکل مواجه می شود

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضا خبر دستگیری (ع ــ ر) یکی از بستگان اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور را در رابطه با پرونده فساد مالی سه هزار میلیاردی تایید کرد..

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور بدون نام بردن از کسی گفت که "فضاسازی هایی صورت می گیرد و قوه قضائیه را تحت فشار قرار می دهند تا نتواند به متهمان اصلی رسیدگی کند."

۱۸ آبان

حق نشر عکس Fars

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، با انتقاد از اظهارات برخی مسوولان درخصوص نحوه رسیدگی به پرونده بزرگ فساد مالی اخیر گفت: توجیه‌پذیر نیست که دائماً بگوییم چرا این را گرفتید آن را نگرفتید و یا چرا این را آزاد کردید، خصوصاً این کار از مسوولان پسندیده نیست

مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی اختلاس اخیر ۳ هزار میلیارد تومانی را به مولدی نامبارک در فضای کشور تشبیه کرد و گفت: این مسئله ثابت کرد مواضعی مانند قدرت و ثروت در کشور در معرض خطر قرار دارند چرا که در اطراف هر یک از آنها زمینه‌های فساد بسیاری قرار گرفته است. اگر این دو مقوله در کنار یکدیگر جمع شوند فسادزایی به گونه تصاعدی افزایش می‌یابد و پرونده اختلاس اخیر به ما ثابت کرد قدرت و ثروت در کشور به هم نزدیک شده‌اند. مرزهای اعمال قدرت باید مشخص و امکان عبور از آنها مسدود شود، محدوده ثروت نیز باید مشخص شود اما این سخن بدین معنا نیست که درصدد مبارزه با قدرت و ثروت افراد در جامعه هستیم.

۱۹ آبان

محمد جهرمی ، مدیر عامل سابق بانک صادرات ایران در نامه ای به به رییس کل بانک مرکزی با ابراز تاسف از تلاش دولتی ها در منزه جلوه دادن بانک هایی که اقدام به تنزیل ال سی های جعلی کرده بودند ، نکاتی را درباره علل شکل گیری فساد مالی اخیر به وی یادآور شده است.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی با اظهار تاثر و ناراحتی از دستگیری پورمحمدی قائم‌مقام سابقش بابت پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی گفت: هجمه‌های وارده به بانک مرکزی بی‌انصافی است، بانک مرکزی نگران تحریم نیست بلکه نگران هجمه‌های داخلی است و اگر این بانک را تحت فشار قرار دهند کل نظام با مشکل مواجه می‌شود.

۲۰ آبان

بانک مرکزی در نامه ای ۹ بندی به اظهارات محمد جهرمی مدیرعامل سابق بانک صادرات پاسخ داد و اعلام کرد: بانک صادرات ایران به اذعان مقامات عالی قضایی به عنوان اولین خطاکار در تخلف مالی اخیر، زمینه‌ساز وقوع این سوء استفاده بزرگ در شبکه بانکی بوده و مدیرعامل سابق آن باید پاسخگو باشد.

محمد جهرمی مدیر عامل پیشین بانک صادرات در پاسخ به بانک مرکزی گفت برای بانک مرکزی بسیار متاسفم و اگر بانک مرکزی مشکلی در سیستم نظارتی خود نمی بیند و می خواهد همچون گذشته سر زیر برف نگهدارد، مانعی ندارد.

اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ثبات و امنیت پایدار را رکن اساسی هرگونه سرمایه‌گذاری و کارآفرینی خواند و با اشاره به شوک‌های گاه و بی‌گاهی که به اقتصاد کشور وارد می‌شود، گفت: متأسفانه در مفسده اقتصادی اخیر، فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان ضربه خوردند.

۲۲ آبان

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد شرکت‌های زیر مجموعه گروه آریا که در تخلف اخیر بانکی نقش داشته اند، گفت که‌ حساب و کتاب اموال این شرکت‌های زیرمجموعه‌ قوه قضاییه و دادستانی است و یک جایی که آن‌ها اجازه دهند که نقل و انتقال پول صورت بگیرد جریان پولی با مجوز قوه قضاییه در حال انجام است.

غضنفری در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت نیروهای این ۵۲ شرکت تصریح کرد که تعدیل نیرویی نداشته‌اند

۲۴ آبان

غلامرضا اسداللهی نماینده تربت جام با بیان اینکه کمیسیون اصل ۹۰ در حال بررسی اضلاع دیگری از پرونده اختلاس گروه آریا است، گفت: تا به امروز کمیسیون اصل ۹۰ اسناد اعتباری و تسهیلاتی که منجر به اختلاس شده بود را پیگیری می‌کرد، اما از این پس بررسی امکانات دولتی که در اختیار اختلاس‌کنندگان قرار گرفته است در دستور کار کمیسیون اصل ۹۰ قرار دارد

۲۷ آبان

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد با تاکید بر این‌که از بانک صادرات انتظار می‌رفت پس از تذکرات بازرسی وزارت اقتصاد در مورد ریسک بالای گروه آریا مراقبت و کنترل‌های بیشتری انجام می‌داد، گفت هیچ نهادی تا مرداد‌ امسال در جریان وقوع جرم و تخلف از سوی این گروه نبود.

۲۹ آبان

در حالی که پیش از این برخی رسانه‌ها اعلام کرده بودند امیر منصور آریا، یک ایرانی مقیم کشور آلمان بوده و به عنوان سرمایه‌گذار خارجی به کشور وارد شده بوده‌ است، بهروز علیشیری رییس کل سازمان سرمایه گذاری کمک‌های فنی و اقتصادی ایران تاکید کرد که او سرمایه‌گذار خارجی نبوده ‌است.

هیئت مدیره بانک سامان در جلسه مجمع عمومی این بانک به صورت دسته جمعی استعفا دادند، این در حالی است که پیش از این ولی ضرابیه مدیرعامل بانک سامان در پی فساد اخیر بانکی از سوی کمیته منتخب دولت برکنار شده بود

آذر

۱ آذر

حق نشر عکس Isna

محمد جهرمی، مدیرعامل سابق بانک صادرات برای ادای آخرین توضیحات و دفاعیات به دادگاه احضار شد. گفته می شود متهمین پرونده اخیر فساد بزرگ بانکی برای دفاع از خود به دادگاه احضار شدند

عباس معمارنژاد رئیس کل گمرک ایران در پاسخ به سئوالی در مورد بدهی گمرکی گروه آریا گفت: گروه آریا، بدهی به گمرک ندارند و نداشته اند و حقوق ورودی کالاهای وارداتی را پرداخت می کردند. اما بخشی از واردات کالاها توسط این گروه، از طریق ضمانت نامه های بانکی صورت گرفته بود که به دلیل بستن حسابهای بانکی وصول نشده است و رقم آن کم بوده و حدود ۸ تا ۹ میلیارد تومان است.

علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه ای رئیس جمهور در پاسخ به خبرنگاری که پرسید شما مدعی هستید دولت احمدی‌نژاد "دولت پاکدستی" است در عین حال در جریان سوء‌استفاده اخیر ۳ هزار میلیارد تومانی مشخص شد که برخی از مقامات بلند‌پایه دولتی از جمله شخص مشایی در این پرونده دخیل بوده و مشایی طی نامه‌ای، دستور واگذاری بیش از ۵۰ درصد از سهام فولاد خوزستان را به شخص "امیرمنصور آریا" به عنوان متهم ردیف اول این پرونده داشته، با این اوصاف چه توضیحی برای ادعای خود دارید؟» گفت که "دولت هیچ نقشی در این پرونده نداشته است."

۵ آذر

عزت الله یوسفیان ملا نماینده امل در مجلس و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بابیان اینکه بررسی پرونده اختلاس اخیر بانکی در حیطه کاری این ستاد نیست اعلام کرد که این ستاد در حواشی این پرونده سعی دارد از تعطیلی کارخانه های مرتبط با این پرونده و بیکار شدن کارگران و کارکنان آنها جلوگیری کند

دستورالعمل احراز و سلب صلاحیت حرفه‌ای مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره موسسات اعتباری در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی به تصویب رسید.

۷ آذر

غلامحسین محسنی اژه ای با تشریح آخرین وضعیت این پرونده از صدور قرار مجرمیت برای بیش از ۵۰ نفر و همچنین بازداشت ۲۷ نفر از متهمان خبر داد و گفت: بانک ها پس از دو ماه پیگیری روز شنبه میزان طلب و وثیقه را اعلام کردند.

ظرف ماه گذشته حسابرسی این شرکت‌ها انجام شده و بدهی‌ها، فعالیت‌ها و تخلفاتشان به صورت کامل نمایان شده است، به‌طوری‌که در این رابطه از ۱۲۶ نفر به عنوان مطلع و متهم تحقیق به عمل آمد که ۲۰ نفر آنان مطلع و ۱۰۶ نفر به‌عنوان متهم بودند که از این تعداد هم‌اکنون ۲۷ نفر در بازداشت به‌سر می‌برند.

تقریبا ۱۷۵ مورد از املاک تجاری، اداری و مسکونی که به این شرکت و متهم اصلی تعلق داشت، شناسایی شده‌اند که ۱۳۰ عدد از آنها در تهران و مناطق مرغوب آن قرار دارد و بخشی دیگر از این املاک در دیگر استان‌های کشور به ویژه گیلان و مازندران قرار دارد.

این گروه در طول سال‌های بعد از ۸۰ توانسته حدود ۴ هزار میلیارد تومان ثروت به دست آورد که بیشتر آن از سال ۸۵ به بعد و بعد از تشکیل شرکت امیر منصور آریا بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه این افراد خودشان چیزی نیاورده‌اند و بیشتر ثروت‌شان تسهیلاتی بوده که از بانک‌ها گرفته‌اند در خصوص زمینه‌هایی که مصوب شده بود که به این گروه تعلق گیرد، گفت: برای برخی پروژه‌های این گروه طبق اسناد و مدارکی که سازمان‌های دولتی ارائه کردند، حدود ۱۷۰۰ هکتار زمین تصویب شده که به این شرکت داده شود ولی این موضوع به این معنا نیست که سند مالکیت هم خورده باشد.

دادستان کل کشور گفت که به این نتیجه نرسیدیم که قائم مقام بانک مرکزی، مغز متفکر فساد اقتصادی است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در رابطه با وضعیت جهرمی ـ مدیرعامل سابق بانک صادرات ـ گفت: برای این فرد قرار مجرمیت صادر شده یا عن‌قریب صادر خواهد شد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان قوه قضائیه آزموین به بزرگی تخلف مالی بزرگ، نوشت با توجه به گذشته، مردم امید چندانی به پایان پرونده ۳۰۰۰ میلیاردی ندارند

۸ آذر

محمد جهرمی مدیرعامل سابق بانک صادرات در واکنش به اعلام صدور قرار مجرمیتش در پرونده فساد بانکی اخیر گفت: هنوز در این قصه کیفرخواستی ندیدم

۱۲ آذر

غلامرضا اسداللهی نماینده تربت جام گفت که برررسی‌های کمیسیون اصل نود مجلس از ابعاد مختلف پرونده اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردیاز تخلفات وزارت بازرگانی، وزارت راه و ترابری، وزارت اقتصاد ، سازمان خصوصی سازی و سازمان مالیاتی کل کشور در این اختلاس پرده برداشت.

۱۸ آذر

محمد ابراهیم نکونام رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه هجمه‌ها به قاضی محسن اژه‌ای بی‌تاثیر است، گفت: مکررا گفته‌ام مهره کارآمد دستگاه قضایی برای پیگیری امور مهم در کشور آقای دادستان کل کشور است.

با بیان اینکه حجت‌الاسلام اژه‌ای قاضی عادلی است به این معنا که در قضاوت بین دوست و دشمن فرقی نمی‌گذارد گفت: مسئولیت داشتن و یا خویشاوند بودن در قضاوت آقای اژه‌ای بی‌تاثیر است و یکی از دلایل هجمه و حمله به وی عدالت ایشان است.

آقای حسینیان گفت که آقای اژه‌ای با هیچکس مسامحه و مدارا نمی‌کند، گفت: آقای محسنی اژ‌ه‌ای اولین کسی بود که پرونده‌های تخلفات را در سطح بالا رسیدگی کرد و تسلیم هیاهوها نشد.

وی با اشاره به پرونده فاضل خداداد گفت: آقای اژه‌ای در این پرونده نه با مقامات مدارا کرد و نه با سرمایه‌داران؛ سرمایه‌دار را اعدام کرد و برخی خویشان مقامات را به زندان انداخت.

حسینیان با اشاره به پرونده شهرداری تهران در دوران کرباسچی گفت: در آن روزها روزنامه‌های زنجیره‌ای هجمه به آقای اژه‌ای را در دستور کار قرار دادند اما آقای اژه‌ای تسلیم نشد.

۲۰ آذر

مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی گفت: مرحله اول این طرح آماده شده بود اما ظاهرا برای تکمیل تر شدن پرونده یکی دو مرحله دیگر کار باید بر روی آن انجام بشود تا برای ارسال به دادگاه آماده شود. رئیس سازمان بازرسی در رابطه با بحث فشار در این پرونده گفت: به هر حال متهمان صاحب نفوذ هستند و مرحله اول کار ارسال به دادگاه است اما سرنوشت آن در دادگاه به کجا منتهی شود ما نمی دانیم.

در حالی سخنگوی قوه قضائیه از صدور قرار مجرمیت برای ۵۰ نفر در پرونده فساد بزرگ مالی مرتبط با گروه امیر منصور آریا خبر داده است، گزارشهای رسیده از احضار و بازجویی از عضو جدید شورای پول و اعتبار در این باره حکایت دارد. آقای "..." که چند ماه قبل با حکم رئیس جمهور به عضویت شورای پول و اعتبار درآمد، پس از احضارش درباره پرونده فساد بزرگ مالی، مورد بازجویی قرار گرفته است.

"ال سی" ریالی جنجالی که منجر بر بزرگترین فساد مالی در تاریخ اقتصاد ایران شد، به گفته محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی، تا ۲ هفته آینده با ابلاغ دستورالعملی جدید از سرگرفته می‌شود.

۲۱ آذر

احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس گفت که تبارگرایی و قوم و خویش بازی، خرید نفوذ و حمایت ویژه از متهمان به فساد از عوامل مهم در اختلاس اخیر بوده است

۲۲ آذر

وشمس الدین حسینی وزیر اقتصاد در پاسخ به این سؤال که آیا تخلف اخیر بانکی مصداق اخلال در نظام اقتصادی است گفت: این مسئله را باید قاضی تشخیص دهد و انتخاب عنوان مجرمانه در یک پرونده کار قاضی است و در صلاحیت من به عنوان وزیر اقتصاد نیست.

محسنی اژه ای دادستان کل کشور با رد برخی اظهارات در مورد این پرونده اعلام کرد تاکنون هیچ کیفرخواستی صادر نشده است. گفتنی است جواد کریمی قدوسی نماینده گفته بود قاضی پرونده برای برخی متهمان کیفرخواست صادر کرده و در نظر دارد برای علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس حکم بازداشت صادر کند.

۲۷ آذر

مرتضی بختیاری وزیر دادگستری با اشاره به قانون پولشوئی و راه‌های مبارزه با فساد اقتصادی گفت:در پرونده فساد مالی ۳ هزار میلیارد تومانی شیوه‌های مختلفی از تخلف پیدا شد که بسیار تکان دهند بود.

احمد توکلی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس گفت که در تاسیس بانک آریا با مشارکت افرادی از درون بانک مرکزی، شرکت امیر منصور آریا ۱۵ بار تلاش کرد با تقلب کارش را پیش ببرد و بار شانزدهم اسناد را به ظاهر درست کرد و در عین حال با جواز کسب شده دست به پولشویی زد. مادر شرکتی که طی ۵ سال ثروت خویش را ۹۴ هزار برابر، درست شنیده‌اید ۹۴ هزار برابر کرد.

۲۸ آذر

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل گفته است که در بررسی پرونده "فساد مالی" سه هزار میلیارد تومانی مشخص شده که یکی از متهمان این پرونده "۱۶ میلیارد تومان جواهرات و خانه برای دو همسر خود خریداری کرده است."

غلامحسین محسنی اژه ای گفت که املاکی که متعلق به این گروه است قبلا تا ۱۷۵ مورد و الان بیش از ۲۰۰ مورد شناسایی شده است.

وی گفت که یک خانم جدید هم وارد پرونده شد و مشخص شد بیش از ۱۰ میلیارد تومان طلا برای این خانم خریداری شده است. سند خرید یک برلیان به قیمت شش میلیارد تومان هم وجود دارد اما معلوم نیست خود برلیان کجاست. آپارتمانی هم به مساحت ۶۰۰ متر و به قیمت دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای همسر یکی از این افراد خریداری شده است.

۲۹ آذر

یک منبع آگاه گفت که حمید پورمحمد گل‌سفید،(حمید پور محمدی) قائم مقام بانک مرکزی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد

دی

۴ دی

حق نشر عکس ISNA

غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به این پرسش که آیا اموال متهمان پرونده فساد مالی اخیر در خارج از کشور بازگردانده می‌شود، گفت: قطعاً به دنبال باز گرداندن این اموال هستیم.تمامی این اموال شناسایی شده ولی هنوز هیچیک از این اموال بازگردانده نشده است که البته در این خصوص با اینترپل مکاتباتی داشته‌ایم.

اژه‌ای در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که آیا آقای پورمحمدی قائم مقام بانک مرکزی ممنوع‌الخروج شده است، پاسخ داد: فعلاً که وی آزاد است.

۶ دی

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه سرنخهای جدیدی در پرونده فساد مالی اخیر به دست آمده است، گفت: هرچند که متهمان اصلی این پرونده تعلیم دیده بودند تا لب باز نکنند ولی مستندات جدیدی در این پرونده به دست آمده است.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران از بخش خصوصی به‌عنوان شاکی جدید پرونده بزرگ فساد مالی نام برد و گفت: "آریا" در دوران فعالیت اقتصادی‌اش حتی یک بار هم به اتاق ایران پا نگذاشت، ضمن اینکه نحوه انباشت سرمایه این گروه برای فعالان اقتصادی مبهوت‌کننده بود.

احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه فساد اخیر بانکی یک نوع فریب، تقلب و جعل اسناد است، گفت: عنوان شده که مدیران عامل بانک ها هر ۱۵ روز با رئیس دفتر رئیس جمهور جلسه می گذاشتند و با وی دیدار می کردند از این رو باید معلوم شود که این جلسات برای چه برگزار می شد

۹ دی

مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اعلام اینکه گروه آریا به فکر تاسیس بانک آریا برای پرداخت بدهی‌های خود با سرمایه های مردم افتاد، گفت: اکنون به نظام بانکداری اعلام می‌کنیم که زیرساخت‌ها را تکمیل کنند در غیر این صورت مشابه فساد اقتصادی اخیر دوباره اتفاق می‌افتد.

۱۰ دی

علی لاریجانی لاریجانی رئیس مجلس با بیان اینکه "در جلسات اخیر راجع به تخلف سنگین مالی ۳۰۰۰ میلیاردی تصمیمات خوبی گرفته شد". او با اشاره به مصمم بودن هر سه قوه برای رسیدگی کامل به این فساد بزرگ مالی تأکید کرد: کسی نباید احساس کند پرده‌صیانت‌شده‌ای برای او وجود دارد، لذا هر کس در هر مقامی باید پرونده‌اش مورد بررسی قرار بگیرد و دست دادستان کل کشور نیز در این پرونده باز باشد.

محمدابراهیم نکونام رئیس کمیسیون اصل۹۰ محلس شورای اسلامی با بیان اینکه حکم متهمان فسادبانکی بعد از ارسال به دادگاه مشخص خواهد شد، گفت: اگر اتهام اخلال در نظام اقتصادی برای متهمان اثبات شود، آنها به اعدام محکوم خواهند شد.

رئیس کمیسیون اصل۹۰ مجلس با اشاره به پرونده فساد بزرگ بانکی گفت که پرونده فساد بانکی اخیر در حال صدور کیفرخواست است و هنوز حکمی متوجه متهمان نیست.

۱۲ دی

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه گفت: پسر یکی از نمایندگان مجلس در رابطه با فساد اقتصادی اخیر با اتهامی سنگین بازداشت شده است. این فرد فرزند شخصی که در هیات رییسه‌ی مجلس است، نیست اما وی فرزند یکی از نمایندگان مجلس است و اتهامش هم سنگین است.

وی هم‌چنین تعداد نمایندگانی که در رابطه با پرونده فساد اقتصادی مورد تحقیق قرار گرفته‌اند را چهار نفر اعلام کرد.

۱۷ دی

سرهنگ محمدرضا مقیمی رئیس پلیس مبارزه با جرائم اقتصادی در مورد فعالیت پلیس در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی اظهار داشت: پلیس از دو سال گذشته اطلاعاتی را در رابطه با این پرونده به دست آورده بود و با مجموعه بانک صادرات نیز مکاتباتی را در این زمینه داشتیم. در رابطه با این پرونده پلیس وارد عمل شده است و با دستور دادستان اقداماتی را در این پرونده انجام می دهد

۱۹ دی

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به شایعات مطرح شده درخصوص آزادی معاون رئیس کل بانک مرکزی و تبرئه وی گفت: شایعات عنوان شده در این خصوص صحت ندارد.

اژه ای در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر بازداشت یکی از معاونان وزارت صنایع و معادن که در جریان پرونده فساد مالی اخیر نقش داشته است، گفت: به لحاظ قانونی محذوریاتی دارم که نمی‌توانم در اینباره اطلاع‌رسانی کنم.

بهمن

۱۰ بهمن

حق نشر عکس Fars

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه با اعلام اینکه اولین دادگاه پرونده فساد مالی اخیر در بهمن‌ماه برگزار می‌شود، گفت: "حداقل ۳۰ نفر در رابطه با این فساد محاکمه می‌شوند، برخی از مسئولان بازداشت شده به دریافت رشوه میلیاردی اعتراف کرده‌اند."

آقای اژه ای دادستان کل کشور گفت: برای ۲۴ نفر از متهمان پرونده کیفرخواست صادر شد و از هفته گذشته تا کنون قاضی پرونده در حال مطالعه است. همچنین تا هفته آینده ۶ نفر دیگر به متهمان افزوده می شود. در این چهار هفته که اخباری منتشر نشده اموال بیشتری کشف و ضبط شده است.

وی افزود: اموال غیر کارخانجات توسط کارشناسان کار کارشناسی شده و چندین نفر هم در مسئولیتهای مختلف دستگیر شدند. هر چند مسئولان رده بالایی نیستند ولی از مسئولان اجرایی بودند که اعتراف به دریافت رشوه های میلیونی و میلیاردی کردند.

وی درباره رونده رسیدگی به اتهامات خاوری مدیرعامل مستعفی بانک ملی و انتقال او به ایران گفت: در این رابطه از طریق اینترپل اقداماتی صورت گرفته همچنین از طریق غیر رسمی به او پیغام داده ایم که منتظر اقدامات پلیس اینترپل هستیم. این محک خوبی برای مدعیان مبارزه با فساد است. این یک موضوع غیر سیاسی است و متهم به خاطر اتهام فساد مالی تحت تعقیب قرار گرفته است.

وی افزود: برخی از افراد پس از دستگیری علیه خاوری اعترافاتی داشته اند که بهتر است او برای توضیح در این رابطه به ایران باز گردد تا مشخص شود چند درصد این اتهامات درست است.

۱۶ بهمن

مدیرعامل بانک ملی ایران از مطالبه دو هزار میلیارد تومانی این بانک از بانک صادرات و گروه امیر منصور آریا خبر داد.

فرشاد حیدری مدیر عامل بانک ملی گفت مطالبات بانک ملی از گروه امیر منصور آریا حدود ۶۰۰ میلیارد تومان و از بانک صادرات ایران حدود یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است و ستگاه قضایی در حال تحویل اموال و دارایی‌های این گروه به بانک‌ها برای تهاتر دیون است.

حیدری با تاکید بر این که ‌این‌ها وثایق بعد از تملک توسط بانک، در اولین فرصت فروش خواهد رفت، در پاسخ به این سوال که تا پیش از نقد شدن این وثایق، کسری در دارایی‌های بانک ایجاد نمی‌شود؟ گفت: این عدد در مقابل منابع شبکه بانکی عدد قابل توجهی نیست که در روند کلی سیستم بانکی اثرگذار باشد.

۲۴ بهمن

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه برای ۳۲ نفر از متهمان فساد مالی اخیر کیفرخواست تنظیم شده است، گفت:پرونده به شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی ارسال شد که قرار است اولین جلسه محاکمه روز شنبه ۲۹ بهمن‌ به صورت علنی برگزار ‌شود.

وی با بیان اینکه همه متهمان می‌توانند وکیل داشته باشند، گفت: تعدادی از متهمان تا الآن وکیل گرفته‌اند و برخی از افرادی هم که با قرار وثیقه آزاد بودند، می‌توانند وکیل بگیرند و با وکیل خود به دادگاه بیایند.

محسنی‌اژه‌ای درباره قاضی رسیدگی‌کننده به این پرونده گفت: با توجه به ابعاد گسترده پرونده، قرار شد یک قاضی باسابقه و پخته برای این پرونده در نظر گرفته شود که در نهایت بعد از جمع‌بندی‌ها قاضی سراج، مسئول رسیدگی به این پرونده شد.

۲۶ بهمن

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران می گوید که برای ۵ تن از متهمان پرونده فساد بزرگ اقتصادی در این کشور مجازات "مفسد فی الارض" درخواست شده است. این ۵ نفر بر اساس مواد ۱ و ۲ قانون مجازات اخلالگران نظام اقتصادی و ماده ۴ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، به افساد فی الارض متهم شده اند.