استقبال 'محتاطانه' آمریکا و اروپا از نامه جلیلی

کلینتون و اشتون حق نشر عکس a
Image caption به گفته خانم اشتون برخورد او به نامه ایران محتاطانه و همراه با خوشبینی است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به طور محتاطانه از نامه سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در پاسخ به گروه ۱+۵ استقبال کرده اند.

خانم کلینتون نامه آقای جلیلی را که در پاسخ به نامه ماه اکتبر خانم اشتون نوشته شده است، مهم دانست و آن را همان پاسخی دانست که گروه ۱+۵ منتظر آن بوده است.

خانم کلینتون گفت: "فکر می کنیم این یک قدم مهم است و از این نامه استقبال می کنیم."

او تاکید کرد در صورت از سرگیری گفت و گو، مذاکرات باید به گونه ای باشد که مستمر و نتیجه بخش باشد.

آقای جلیلی این هفته در نامه‌ای به خانم اشتون آمادگی خود را برای ادامه گفت و گوهای هسته‌ای با گروه ۱+۵ اعلام کرد.

کاترین اشتون هم در این کنفرانس خبری گفت گروه ۱+۵ در حال بررسی و رایزنی درباره نامه آقای جلیلی است.

به گفته خانم اشتون این امکان وجود دارد که ایران برای از سرگیری گفت و گوهای هسته ای آماده باشد ولی تاکید کرد با این موضوع هم با احتیاط و هم خوشبینی برخورد می کند.

خانم اشتون گفت: "فکر می کنم خوب است که می بینیم نامه (ایران) رسیده است و به طور بالقوه امکان آمادگی ایران برای شروع گفت و گوها وجود دارد. به بحث در این باره ادامه می دهیم تا مطمئن شویم پیشنهاد ارائه شده جامعیت دارد."

او نامه آقای جلیلی را نمایانگر موثر بودن تحریم های بین المللی دانست.

سعید جلیلی در نامه خود به خانم اشتون که مذاکره کننده گروه ۱+۵ با ایران است، خواهان از سرگیری گفت و گوهای هسته ای شده است.

او در این نامه کوتاه پیشنهاد خاصی را مطرح نکرده است.

به گفته خانم کلینتون، از نامه آقای جلیلی به نظر می رسد که ایران موضع گروه ۱+۵ درباره تقدم گفت و گو درباره اختلافات هسته ای را در مذاکرات "پذیرفته" است.

فشار سناتورها به دولت اوباما

همزمان گروهی از سناتورهای آمریکایی در نامه ای به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اخطار داده اند که با هرگونه پیشنهادی در گفتگوها با ایران که به این کشور اجازه ادامه فعالیت های غنی سازی داده شود شدیدا مخالفند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نامه که توسط دوازده سناتور از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه امضا شده ابراز نگرانی می کند که ایران برای استفاده از گفتگوها با قدرت های جهان برای خریدن وقت و کاهش فشار بین المللی تلاش کند.

در این نامه آمده است: "این مانورهای تاکتیکی باعث انحراف خطرناک توجه خواهد شد و نباید تحمل شود... برای مثال ما قویا با هرگونه پیشنهادی برای تعیین سقف یا محدودیتی برای تحریم ها علیه حکومت ایران در ازای هر چیزی کمتر از تعلیق کامل، قابل تصدیق و پایدار کلیه فعالیت های غنی سازی (اورانیوم) از جمله غنی سازی سه درصدی و ۲۰ درصدی مخالفیم."

جو لیبرمن سناتور مستقل، باب مندز سناتور دموکرات و جیم ریچ سناتور جمهوری خواه تهیه کنندگان اصلی نامه هستند.

کنگره آمریکا همواره موضعی سرسختانه تر از دولت این کشور در قابل برنامه اتمی ایران اتخاذ کرده است.

آمریکا این نگرانی را دارد که ایران از غنی سازی اورانیوم برای دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی استفاده کند، سوءظنی که ایران رد می کند.

مطالب مرتبط