عبور ناوچه‌های جنگی ایران از کانال سوئز

ناو لجستیکی خارک حق نشر عکس Reuters
Image caption ۲۵ فوریه سال قبل هم، ناو لجستیکی خارک در قالب یک ناوگروه در بندر لاذقیه سوریه پهلو گرفت.

یک ناوگروه نیروی دریایی ایران برای دومین بار بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ خورشیدی، از کانال سوئز عبور کرد و وارد آب های دریای مدیترانه شد.

ناو جنگی "شهید قندی" و ناو لجستیکی "خارک" از کانال سوئز عبور کرده‌اند، اما مقصد آنها هنوز نامعلوم است.

دریادار حبیب الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ایران به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که ماموریت این ناوگروه اعلام "پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه" است و "اقتدار" جمهوری اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

اما هوشنگ حسن یاری، استاد کالج نظامی سلطنتی کانادا به بخش فارسی بی بی سی گفت: "ماموریت اخیر این کشتی‌های نظامی بیشتر جنبه سیاسی و نمایشی دارد و از نظر نظامی ارزش زیادی ندارد."

به گفته آقای حسن یاری، مقام‌های ایران با این قبیل اقدامات توان نظامی خود را به قدرت‌های غربی و به ویژه اسرائیل نشان می‌دهند و این در حالی است که دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی به این "پیام صلح و دوستی" چندان اعتمادی ندارند."

فوریه سال گذشته میلادی نیز یک ناوگروه دیگر ایران وارد دریای مدیترانه شد که مقام‌های اسرائیلی این اقدام را "تحریک برانگیز" توصیف کردند.

به گزارش ایرنا، دریادار سیاری با اعلام اینکه "نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران برای دومین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی از کانال سوئز عبور کرده است" افزود که این ناوگروه قبل از عزیمت به کانال سوئز، با عبور از تنگه باب المندب و حضور در دریای سرخ به سمت بندر جده حرکت کرده بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام مسئول در کانال سوئز گزارش کرد که این ناوگروه ایرانی، احتمالا در مسیر سوریه در حال حرکت هستند.

یک دیپلمات ایرانی سال پیش به خبرگزاری فرانسه گفته بود: "این یک دیدار عادی در چارچوب قوانین بین المللی، و در راستای همکاری میان ایران و سوریه است که روابط استراتژیک دارند."

۲۵ فوریه سال قبل هم، ناو لجستیکی خارک در قالب یک ناوگروه در بندر لاذقیه سوریه پهلو گرفت.

آقای حسن یاری در این باره می‌گوید: "رژیم سوریه از این که بنادری را در اختیار روسیه قرار داده است بسیار خرسند به نظر می‌رسد، چرا که از آن به عنوان پشتوانه‌ای برای سیاست‌های خود بهره‌برداری می‌کند."

به گفته آقای حسن یاری، "نزدیک شدن هرچه بیشتر جمهوری اسلامی ایران به حکومت بعثی سوریه نشانه قدرت این دو کشور نیست."

ماموریت این ناوگروه در حالی صورت می‌گیرد که تنش میان ایران و اسرائیل به شدت افزایش یافته است.

مقام‌های اسرائیلی اخیرا ایران را به طراحی حملات علیه منافع اسرائیل در گرجستان، هند و تایلند متهم کرده اند؛ اتهامی که ایران آن را رد می‌کند.

مطالب مرتبط