'ایران آماده گسترش فعالیت های هسته ای خود است'

تاسیسات هسته ای فردو حق نشر عکس AP
Image caption سانتریفیوژهای نسل جدید می توانند به شکل جدی سرعت تولید مواد قابل استفاده در کلاهک های هسته ای را افزایش دهند

یک دیپلمات در آژانس بین المللی انرژی اتمی به بی‌بی‌سی خبر داده ایران مترصد گسترش جدی فعالیت های هسته ای خود در تاسیسات زیرزمینی فردو به نظر می رسد.

به گفته این دیپلمات، به نظر می رسد ایران برای نصب هزاران سانتریفیوژ نسل جدید در تاسیسات فردو آماده شده است.

سانتریفیوژهای نسل جدید می توانند به شکل جدی سرعت تولید اورانیوم غنی شده را که کاربرد دوگانه در تولید نیرو و کلاهک هسته ای دارند را افزایش دهند.

به گفته بتانی بل خبرنگار بی بی سی در وین، اگر این ادعاها حقیقت داشته باشد زنگ خطر دیگری برای پیشروی فعالیت های هسته ای جنجال برانگیز ایران خواهد بود.

پیش‌تر خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از دیپلماتی که نامش فاش نشده گفته بود ایران مراحل پایانی برای نصب این سانتریفیوژهای را طی می کند.

همین منبع گزارش داده که اگرچه جزییات تکنیکی مانند برق و تاسیسات پشتیبانی برای نصب سانترفیوژها آماده است، ایران هنوز نصب آنها را آغاز نکرده است.

با این وجود این دیپلمات به آسوشیتدپرس گفته اگر ایران قصد راه اندازی این سانتریفیوژها را نداشته باشد دلیلی ندارد که اینگونه آنها را آماده کند.

قرار است بازرسان آژانس این هفته برای گفتگو درباره فعالیت های هسته ای ایران به این کشور سفر کنند.

دیپلمات های مرتبط با آژانس اتمی سازمان ملل متحد به آسوشیتدپرس گفته اند انتظار دستاوردی جدی از این سفر ندارند چرا که این بار هم ایران "مثل دفعات گذشته" اجازه بازرسی تاسیسات پارچین را که "ظن آزمایش مواد منفجره برای تسلیحات هسته ای" در آن می رود نداده و چند تقاضای مهم دیگر بازرسان را رد کرده است.

ایران همواره تاکید کرده که برنامه هسته ای این کشور مسالمت آمیز است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که وجود تاسیسات غنی‌سازی فردو از دو سال پیش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام شده بود و این نهاد در تمام مراحل، از جمله نصب سانتریفیوژهای این تاسیسات، نظارت داشته است.

خود ایران سه روز پیش اعلام کرد به دانش هسته ای تازه ای از جمله راه تسریع غنی سازی اورانیوم دست یافته است.

این در حالی است که به تازگی به ویژه پس از انتشار گزارش تازه آژانس انرژی اتمی سازمان ملل متحد درباره ایران، تنش بر سر فعالیت های هسته ای این کشور افزایش یافته است.

در این گزارش آمده بود "ایران فعالیت هایی مرتبط با تولید تسلیحات هسته ای انجام داده است."

تاسیاست اتمی فردو در قم، دومین مرکز اعلام شده غنی سازی ایران پس از کارخانه غنی سازی اورانیوم در نطنز است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه ژانویه گذشته هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که "ایران تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد را در تاسیسات غنی‌سازی فردو آغاز کرده است."

در حال حاضر ایران به دلیل نقض قطعنامه های شورای امنیت تحت تحریم های سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد.

مطالب مرتبط