ایران :صادرات نفت به شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی را متوقف کردیم

حق نشر عکس BBC World Service

وزرات نفت ایران می گوید که این کشور فروش نفت خام به شرکت‌های نفتی بریتانیایی و فرانسوی را متوقف کرده است.

شانا، شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی ایران، به نقل از علی رضا نیکزاد رهبر، یکی از سخنگویان وزارت نفت نوشته است که ایران نفت خود را به مشتریان جدید خواهد فروخت.

سخنگوی وزارت نفت ایران گفته است: "در پی اعلام رسمی وزارت امورخارجه، وزارت نفت از تحویل نفت خام به شرکت های انگلیسی و فرانسوی خودداری کرده است."

آقای نیکزاد رهبر همچنین با بیان این که ایران مشکلی در فروش و صادرات نفت خام ندارد افزوده است: "ما مشتریان نفت خود را داریم و موارد جایگزین برای فروش نفت این شرکت ها در نظر گرفته شده است."

فرانسه در نیمه اول سال ۲۰۱۱ حدود ۲ درصد از نفت خام صادراتی ایران را خریده بود، اما میزان نفت وارداتی بریتانیا از ایران ناچیز است.

اعضای اتحادیه اروپا پیشتر موافقت خود را با متوقف کردن واردات نفت خام از ایران از اول ماه ژوئیه اعلام کرده بودند.

وزیر نفت ایران در واکنش به این تصمیم هشدار داده بود که ممکن است ایران فروش نفت خام به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را زودتر متوقف کند.

چهار روز پیش و در پی احضار سفیران شش کشور اروپایی به وزارت امور خارجه ایران نیز خبر قطع فروش نفت ایران به اروپا منتشر شد، اما وزارت امور خارجه ایران این خبر را تکذیب کرد.

حسن تاجیک، مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران در آن هنگام به ایرنا گفت که سفیران شش کشور اروپایی را احضار کرده و به آنها در مورد تحریم ها هشدار داده است، اما صدور نفت ایران به اروپا قطع نشده است.

او گفت: "سعی کردیم در یک حرکت جوانمردانه به مردم اروپا این پیام را برسانیم که اگر از این ناحیه مشکلی متوجه آنها شود، مسئولیت آن بر عهده کشورهای اروپایی است".

با این حال قیمت نفت در اثر انتشار گزارش مذکور حدود دو دلار در هر بشکه افزایش یافته بود.

مطالب مرتبط