مشاور اوباما در اسرائیل، اختلاف بر سر ایران ادامه دارد

آقای دونیلون حق نشر عکس Reuters
Image caption مقامات آمریکایی سفر آقای دونیلون را نشان دهنده "تعهد تزلزل‌ناپذیر" آمریکا به امنیت اسرائیل می‌دانند

رایزنی‌های آمریکا و اسرائیل درباره ایران فشرده‌تر شده است، ولی اختلاف این دو متحد استراتژیک درباره زمان توسل به گزینه نظامی علیه مراکز هسته‌ای ایران همچنان به قوت خود باقی است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، این بار تام دونیلون، مشاور امنیت ملی خود را در راس هیاتی بلندپایه به دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل فرستاده است.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده هم یک ماه پیش به دیدار آقای نتانیاهو و وزیر دفاع او، ایهود باراک آمده بود.

آمریکا می گوید که سفر آقای دونیلون نشان دهنده "تعهد تزلزل ناپذیر" واشنگتن به امنیت اسرائیل است.

با این وجود، کاخ سفید و پنتاگون این استدلال وزیر دفاع اسرائیل که برنامه اتمی ایران تا چند ماه دیگر وارد "مرحله مصونیت" می شود و حملات هوایی بر آن کارساز نخواهد بود را نپذیرفته اند.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مصاحبه ای با "سی ان ان" که بخش هایی از آن در سایت این شبکه منتشر شده است، اقدام نظامی در مقطع فعلی علیه ایران را صلاح ندانسته و بر "آمادگی دفاعی" در برابر تهران تاکید کرده است.

ایران فعالیت های هسته ای خود را صلح آمیز می داند. مقام های ایرانی هشدار داده اند که برای "هر سناریویی" آماده اند و مهاجمان را پشیمان خواهند کرد.

'نگرانی واشنگتن'

ناظران می گویند که دولت آمریکا نگران است که اسرائیل در سال ۲۰۱۲ میلادی به مراکز هسته ای ایران حمله کند، آن هم در حالی که بی ثباتی بسیاری از کشورهای منطقه به خصوص سوریه و مصر را فرا گرفته است و باراک اوباما برای رقابت های انتخاباتی آماده می شود.

آموس هارائل، کارشناس امور نظامی در روزنامه هاآرتص می گوید: "برای هیچ کس روشن نیست که اسرائیل چه قصدی دارد. باراک اوباما دو هفته پیش گفت که اسرائیل هنوز درباره برنامه اتمی ایران تصمیمی نگرفته است. فکر می کنم که هیات آمریکایی اینجا آمده تا اطمینان حاصل کند که اسرائیل در ظرف چند ماه آینده برای حمله به ایران تصمیمی نمی گیرد."

انتظار می رود که مذاکرات مقام های آمریکایی و اسرائیل در هفته های آینده ادامه یابد.

قرار است که بنیامین نتانیاهو و بسیاری از مقام های ارشد اسرائیل در ماه مارس برای شرکت در اجلاس سالانه بزرگ ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا (آیپک) به واشنگتن سفر کنند.

امیلی لانداو، کارشناس موسسه تحقیقات امنیت ملی در تل آویو، می گوید که آمریکا و اسرائیل درباره ماهیت برنامه اتمی ایران اختلافی ندارند.

او می گوید: "سفر تام دونیلون نشان می دهد که آمریکا و اسرائیل در سطوح بالا درباره برنامه اتمی ایران هماهنگی دارند. فرض من این است که آنها در این دیدار نظرات و ارزیابی های خود در مورد ایران را بررسی می کنند. مسائل مربوط به فعالیت های هسته ای ایران در حال اوج گرفتن است."

ژنرال بنی گانس، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، روز شنبه تاکید کرد که اسرائیل تصمیم گیر نهایی در برابر ایران خواهد بود.

او در تلویزیون اسرائیل گفت: "اسرائیل ضامن اصلی امنیت خودش است. این نقش ما در ارتش است. اسرائیل باید بتواند از خودش دفاع کند."

مطالب مرتبط