بازرسان آژانس دوباره به تهران می روند

حق نشر عکس Getty
Image caption بازرسان آژانس برای بررسی فعالیت های اتمی ایران به تهران بر می گردند

هیات بلندپایه ای از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ادامه مذاکرات با مقام های ایرانی راهی این کشور شده است.

بازرسان بین المللی به سرپرستی هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است از دوشنبه مذاکرات خود را در تهران از سربگیرند.

همزمان، ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا و ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا به طور جداگانه اسرائیل را از حمله به ایران برحذر داشته اند.

ویلیام هیگ و ژنرال دمپسی در سخنانی جداگانه گفتند حمله به ایران عواقب وخیمی را برای منطقه به همراه خواهد داشت و از اسرائیل خواستند به تحریم های بین المللی برای فشار به این کشور فرصت دهد.

ویلیام هیگ، در گفت و گو با بی بی سی حمله احتمالی اسرائیل به ایران را "عاقلانه" ندانست و ژنرال دمپسی هم به سی ان ان گفت این کار "مدبرانه" نیست.

تام دونیلون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل سفر کرده است تا در مورد نحوه برخورد با ایران با نخست وزیر اسرائیل گفت و گو کند.

"نتیجه ملموس"

آقای ناکارتس پبش از ترک اتریش به مقصد ایران ابراز امیدواری کرد مذاکراتش با مقام های ایرانی موفقیت آمیز باشد.

او در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت: "امیدواریم که پس از این سفر نتایج ملموسی داشته باشیم و البته همچنان اولویت نخست جنبه های نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران است."

آقای نکرتس و هیات همراهش که پیش تر به ایران سفر کرده بودند، این کشور را 20 روز پیش ترک کردند.

منابع دیپلماتیک به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که روسیه و چین به ایران فشار آورده اند تا با بازرسان آژانس همکاری سازنده تری داشته باشد.

این بازرسان پیش تر خواهان صحبت با بعضی از محققان هسته ای ایران و دسترسی به بعضی از تاسیسات نظامی این کشور هستند.

ایران در چهار سال گذشته از مذاکره درباره ابعاد نظامی برنامه اتمی خود سرباز زده و اتهام مربوط به فعالیت های هسته ای نظامی در این کشور را ساختگی دانسته است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که نوامبر سال گذشته منتشر کرد، از ماهیت نظامی بعضی از فعالیت های اتمی ایران خبر داده بود.

آمریکا و اسرائیل ایران را به تلاش برای به دست آوردن توانایی ساخت سلاح اتمی متهم می کنند. ایران بارها این اتهام را رد کرده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا در هفته های اخیر برای افزایش فشار بر ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم، تحریم های گسترده ای را علیه این کشور اعمال کرده اند و این کشور هم در پاسخ از توقف فروش نفت خام به شرکت های بریتانیایی و فرانسوی خبر داده است.

اسرائیل از تحریم های اعمال شده علیه ایران استقبال کرده است ولی در هفته های اخیر نشانه هایی را مبنی بر لبریز شدن کاسه صبرش نشان داده و احتمال حمله به این کشور را منتفی ندانسته است.

مطالب مرتبط