امتناع سفارت ایران از تحویل دادن گذرنامه خبرنگار ایرانی در مالزی

محمد رهبر، خبرنگار ایرانی حق نشر عکس non
Image caption محمد رهبر، خبرنگار ایرانی در مالزی است که مقامات سفارت ایران گذرنامه وی را به او تحویل ندادند

محمد رهبر، روزنامه نگار ایرانی مقیم مالزی می گوید که مقامات سفارت ایران در کوالالامپور گذرنامه جدید او را به وی تحویل نداده اند.

آقای رهبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "امروز برای دومین بار برای دریافت گذرنامه جدید خود به سفارت ایران مراجعه کردم، اما مقامات سفارت ایران به من گفتند که بنا به ملاحظات وزارت اطلاعات و دستور رسیده از تهران نمی‌توانند گذرنامه را به من بدهند."

آقای رهبر حدود دوماه پیش برای تمدید گذرنامه به سفارت ایران در مالزی مراجعه کرد و تاکنون دوبار برای دریافت گذرنامه جدید به سفارت ایران در مالزی رفته است.

این روزنامه نگار در خصوص وضعیت گذرنامه خود گفت: "بار نخست با من تماس گرفتند و به سفارت رفتم. در آنجا کسی که 'مودبانه از من بازجویی می‌کرد' از من خواست در مورد مسائلی مانند تحریم انتخابات مجلس ایران مطلب ننویسم و از آیت الله خامنه ای انتقاد نکنم. به نظرم عدم اجابت این درخواست ها باعث شد که پاسپورت را به من تحویل ندهند."

آقای رهبر با اشاره به اینکه داشتن گذرنامه حق هر شهروند ایرانی در خارج از کشور است، گفت: "نکته این است که پاسپورت بنده صادر شده است. زمانیکه کپی مدارک را به من می‌دانند، کپی پاسپورت جدید نیز در داخل مدارک بود و روی آن نوشته شده بود 'ملاحظه دارد'. آنها پاسپورت منقضی را به من بازگرداندند".

به گفته آقای رهبر، مسئولان سفارت به او گفته اند که اگر گذرنامه جدید می خواهد باید به ایران برود.

محمد رهبر، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به مالزی رفت و اکنون در این کشور اقامت دارد.