طرح افزایش یارانه‌ها 'برای ترغیب مردم به شرکت در انتخابات است'

انتخابات ریاست جمهوری دهم حق نشر عکس a
Image caption پیش‌تر نیز موضوع توزیع غیرقانونی پول در میان شهروندان در آستانه دهمین دوره انتخابات خبرساز ریاست جمهوری در مجلس مطرح شده بود

رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس ایران گفت که دولت می‌خواهد با افزایش یارانه‌ها و پرداخت پول بیشتر مردم را به حضور در انتخابات آینده مجلس ترغیب کند.

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس ایران در گفت‌و‌گویی که خبرگزاری مهر در پاسخ به این سئوال که چرا دولت در شرایطی که دولت با کسری بودجه ۱۵ هزار میلیاردی در حذف یارانه ها دارد می خواهد که یارانه نقدی را افزایش دهد، گفت که هدف دولت ترغیب مردم به شرکت در انتخابات است.

در گزارش کمیسیون طرح تحول اقتصادی مجلس ایران درباره تخلفات دولت در اجرای قانون یارانه ها، که چندی پیش در صحن علنی مجلس خوانده شد، برای دولت کسری بودجه ۱۵ هزار میلیاردی تا پایان سال جاری پیش‌بینی شده بود.

پیش‌تر نیز گروهی از نمایندگان مجلس خواستار تحقیق و تفحص در مورد اتهام 'توزیع غیر قانونی پول در میان ۹ میلیون نفر از شهروندان توسط دولت محمود احمدی نژاد' در آستانه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شده بودند.

چهارم خرداد سال جاری، با گذشت نزدیک به دو سال از دهمین انتخابات خبرساز ریاست جمهوری در ایران ، مجلس این کشور در یک جلسه علنی به طرحی رای داد که موضوع آن، تحقیق و تفحص در مورد نحوه "واگذاری و پرداخت سود سهام عدالت" در خرداد ماه ۱۳۸۸ بود.

مجلس در باره تخلفات دولت تهیه و آنها را در اختیار قوه قضائیه قرار داده است و آقای مصباحی‌مقدم گفت که این گزارش ها در اختیار قوه قضائیه است و "مجلس وارد این مساله نمی‌شود."

او گفت که ممکن است رسیدگی به تخلفات مسئولان طولانی مدت و حتی سال‌های پس از پایان دوره مسئولیت‌شان باشد.

آقای مصباحی مقدم درباره طرح سوال از رئیس جمهوری توسط مجلس و "تاثیر آن در قانونمند کردن رئیس جمهور"، گفت که طرح سوال باید جنبه بازدارندگی داشته باشد و رئیس جمهوری را وادار کند که با احتیاط پیش برود و افزود: "متاسفانه به جایی رسیدیم که سئوال از رئیس جمهور هم رئیس جمهور را در چارچوب قانون قرار نمی‌دهد."

او احتمال داد که اگر جلسه سوال از رئیس جمهور بعد از برگزاری انتخابات مجلس و مشخص شدن نمایندگان تازه باشد رئیس جمهور "با مهارتی که در فن سخنوری دارد" بتواند بدون پاسخ به سوالات نمایندگان، رضایت مجلس را کسب کند یا به مسائل دیگر بپردازد.

آقای مصباحی مقدم تاکید کرد که بر اساس قانون، سئوال مشخص است و باید به آن پاسخ مشخص داده شود.

طرح سئوال از رئیس جمهوری مدت‌هاست توسط گروهی از نمایندگان مجلس هشتم مطرح شده است و قرار است محمود احمدی‌نژاد، پس از برگزاری نهمین دوره انتخابات مجلس برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در ده محور در مجلس حاضر شود.

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان مجلس سئوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سئوال نمایندگان جواب دهد و این جواب نباید بیش از یکماه به تاخیر افتد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس.

.

مطالب مرتبط