بازرسان آژانس وارد تهران شدند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تیم بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، برای ادامه مذاکرات با مقام های ایرانی بر سر برنامه هسته ای این کشور وارد تهران شد.

خبرگزاری مهر دوشنبه اول اسفند (۲۰ فوریه) تایید کرده است که تیم بازرسان آژانس را "هرمن نکرتس" معاون مدیرکل این نهاد بین المللی سرپرستی می کند.

آقای نکرتس پیش از سفر به تهران در فرودگاه وین به خبرنگاران گفته بود: "امیدواریم که پس از این سفر نتایج ملموسی داشته باشیم و البته همچنان اولویت نخست، [بررسی] جنبه های نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران است."

آقای نکرتس و هیات همراهش که پیشتر به ایران سفر کرده بودند، این کشور را ۲۰ روز پیش ترک کردند.

منابع دیپلماتیک به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که روسیه و چین به ایران فشار آورده اند تا با بازرسان آژانس همکاری بیشتری داشته باشد.

بازرسان آژانس، خواهان صحبت با بعضی از محققان هسته ای ایران و دسترسی به بعضی از تاسیسات نظامی این کشور هستند.

ایران در چهار سال گذشته از مذاکره درباره ابعاد نظامی برنامه اتمی خود سر باز زده و اتهام مربوط به فعالیت های هسته ای نظامی در این کشور را ساختگی دانسته است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که نوامبر سال گذشته منتشر کرد، بعضی از فعالیت های اتمی ایران را دارای ماهیت نظامی دانسته بود.

آمریکا و اسرائیل ایران را به تلاش برای به دست آوردن توانایی ساخت سلاح اتمی متهم می کنند. ایران بارها این اتهام را رد کرده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا در هفته های اخیر برای افزایش فشار بر ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم، تحریم های گسترده ای را علیه این کشور اعمال کرده اند و این کشور هم در پاسخ از توقف فروش نفت خام به شرکت های بریتانیایی و فرانسوی خبر داده است.

تکذیب "میانجیگری" عمان میان ایران و آمریکا

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران، امروز در جمع خبرنگاران سفر هیات آژانس به تهران را در ادامه توافق های قبلی آن با ایران دانسته است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد "میانجی گری سلطان قابوس پادشاه عمان میان ایران و آمریکا" گفته است: "بحث میانجی گری در میان نیست. جمهوری اسلامی ایران با کشور عمان روابط ویژه و خیلی خوبی دارد."

آقای صالحی در عین حال با یادآوری اینکه "در مواردی سلطان قابوس برای آزادی افرادی که به صورت غیرقانونی وارد ایران شده بودند، میانجیگری کرد که این امر نیز موثر واقع شد"، تاکید کرده که جمهوری اسلامی "در رایزنی های دائمی با عمان است".

اشاره آقای صالحی، ظاهرا به میانجیگری پادشاه عمان برای آزادی سه آمریکایی متهم به ورود غیرمجاز به خاک ایران است که در تابستان ۱۳۸۸ دستگیر شده بودند.

مطالب مرتبط