تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس ایران در غیاب اصلاح طلبان آغاز شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

تبلیغات نامزدهای نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران از ساعت ۸ صبح پنجشنبه، چهارم اسفند به وقت محلی آغاز شده است.

وزارت کشور ایران پیش از این فهرست اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده مجلس را در اختیار فرمانداری ها و بخشداری ها گذاشته ها بود.

مطابق قانون انتخابات ایران نامزدهای انتخابات تا ۲۴ ساعت پیش از شروع رای گیری، مجاز به تبلیغات هستند.

انتخابات نهمین دوره انتخابات مجلس ایران روز جمعه، دوازدهم اسفند برگزار می شود.

در پایتخت ایران که بیشترین رقابت بر سر تصاحب کرسی های مجلس یعنی ۳۰ کرسی در آن جریان دارد، شهرداری تهران اعلام کرده است که فضاهایی را برای نصب پلاکارد و پوستر نامزدهای انتخابات و گروه ها و احزاب در نظر گرفته است.

رئیس ستاد انتخابات تهران به خبرگزاری ایسنا گفته که در شهرهای مختلف ایران کمیته‌ای به نام "امحاء" با عضویت نیروهای امنیتی، انتظامی و شهرداری تشکیل شده که نحوه تبلیغات نامزدها را تا روز اخذ رای رصد خواهد کرد و نسبت به تخلفات احتمالی واکنش نشان می دهد.

مطابق اعلام وزارت کشور ایران که مسئول برگزاری انتخابات است، ۳ هزار و ۴۴۴ نامزد انتخاباتی برای تصاحب ۲۹۰ کرسی مجلس با هم رقابت می کنند.

احزاب اصلاح طلب ایران، از فراگیرترین نیروهای سیاسی داخل این کشور، در اعتراض به شرایط سیاسی و امنیتی حاکم و آنچه که "نبود شرایط اصلی و اولیه برای یک انتخابات آزاد و عادلانه" خوانده اند، در انتخابات شرکت نکرده اند.

پیشتر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به وضعیت سیاسی اصلاح طلبان گفته بود که دلیل ناکامی آنها "هوشمندی" آیت‌الله خامنه ای رهبر ایران در مهار این جریان سیاسی بوده است.

در حال حاضر شماری از چهره های سیاسی اصلاح طلب در زندان و بازداشت هستند یا به قید وثیقه و یا احکام تعلیقی در بیرون زندان عملا امکان فعالیت سیاسی ندارند.

از جمله میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی رهبران مخالف دولت ایران یک سال است که در حصر خانگی به سر می برند.

آقای موسوی و مهدی کروبی انتخابات پیش روی مجلس را "نمایشی" خوانده اند و محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران هم گفته که شرکت در چنین انتخاباتی "معنا ندارد."

در غیاب اصلاح طلبان، رقابت اصلی برای احراز ۲۹۰ کرسی مجلس ایران، میان هواداران و مخالفان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و هوادارانش، مخالفان آقای احمدی نژاد به رهبری میرحسین موسوی و مهدی کروبی را "جریان فتنه" و طرفداران آقای احمدی نژاد را "جریان انحرافی" می خوانند.

نهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفتم خرداد سال ۱۳۹۱خورشیدی افتتاح خواهد شد.