بررسی روزنامه های صبح تهران: پنجشنبه چهارم اسفند

حق نشر عکس 1
Image caption کارتون از کیوان زرگری در روزنامه شرق

بیشتر روزنامه های امروز تیتر های خود را به سخنان آیت الله خامنه ای در باره برنامه هسته ای ایران اختصاص داده اند. در روزنامه های امروز در باره پرداختن به انتخابات هم نوعی دوگانگی دیده می شود: از روزنامه هایی که چندان توجهی به آغاز روزهای تبلیغات انتخاباتی نشان نداده اند و روزنامه هایی که بیشتر آگهی نامه اند.

روزنامه کیهان از قول رهبر جمهوری اسلامی در عنوان اول خود نوشته «به دنیا ثابت می کنیم سلاح هسته ای اقتدارآفرین نیست». تهران امروز همه همین سخنان را در تیتر اول خود برجسته کرده است.

روزنامه شرق در عنوان اصلی خود «توصیه های برژینسکی به اوباما در باره ایران» را عنوان اصلی خود قرار داده که گفته است گزینه نظامی برای برخورد با ایران گزینه مناسبی نیست.

روزنامه آرمان روابط عمومی « آرایش گروه های سیاسی در انتخابات» را تیتر اول کرده و روزنامه ابتکار با روتیتر « از "شیرمرغ تا جان آدمیزاد" در چنته ادعاهای نامزدهای انتخابات مجلس»، در تیتر اصلی نوشته است«آغاز ماراتن وعده ها از امروز»

روزنامه دنیای اقتصاد در عنوان اول خود نوشته به «جزییات جدید نرخ رشد اقتصادی» بنا بر اعلام مرکز آمار پرداخته است.

معادله وحشت

دورنمای یک دهه چالش عنوان یادداشت روز کیهان است که مهدی محمدی نوشته است.

کیهان نوشته است « اکنون حدود یک دهه از آغاز چالشی که پرونده هسته ای ایران نام گرفته می گذرد. اگر بخواهیم آنچه در این یک دهه گذشته را در عبارتی کوتاه و با حداکثر دقت توصیف کنیم، می توان گفت که دو طرف در تمام این مدت در حال انجام نوعی «معامله وحشت» بوده اند. »

روزنامه کیهان در توصیف این معادله وحشت می نویسد « مقصود از معامله وحشت در اینجا این است که دینامیک درونی این پرونده عملا از هیچ قاعده و قانونی جز «توان یک طرف برای اعمال قدرت و ایجاد ترس در طرف مقابل» تبعیت نمی کرده است.»

به نوشته کیهان« اصل مسئله از دید غربی ها این است که برنامه هسته ای ایران و ظهور یک ایران هسته ای معادله قدرت در منطقه و فرامنطقه را به نحوی جابجا می کند که دیگر جایی برای مفهوم برتری ژئوپلتیکی و استراتژیک غرب در منطقه باقی نمی ماند.»

کیهان در پایان چنین نتیجه گیری کرده است که «اگر بخواهیم بحث را خلاصه کنیم مسئله از این قرار است که غرب به هیچ وجه نگران تبعات امنیتی یا نظامی ظهور یک ایران هسته ای نیست، بلکه نگرانی اصلی غربی ها این است که هسته ای شدن ایران ژئوپلتیک منطقه خاورمیانه را چنان دگرگون می کند که دیگر چاره ای جز تن دادن به الزامات راهبردی پذیرش ایران به مثابه قدرت اول منطقه باقی نمی ماند.»

آغاز روزهای تبلیغات انتخاباتی

برخورد روزنامه ها با آغاز روزهای تبلیغات انتخاباتی دارای نوعی دوگانگی است.

طبق معمول، روزنامه هایی که به انتخابات پرداخته اند، یادداشت هایی از کاندیدا های انتخابات منتشر کرده اند. یادداشت های اصلی های روزنامه تهران امروز رادکاندیداهای جبهه متحد اصولگرایان نوشته اند.

روزنامه آرمان روابط عمومی عکس صفحه اول خود را به چهره های انتخاباتی اختصاص داده است که به عنوان اصولگرایان منتقد توصیف می شوند.

روزنامه مردمسالاری «برنامه های جبهه مردم سالاری برای مجلس نهم» را منتشر کرده و کاندیدا های این حزب در انتخابات را معرفی کرده است.

یادداشتی برای حسین قندی

حق نشر عکس 1
Image caption تصویر ضمیمه روزنامه شرق

روزنامه شرق در یادداشتی با عنوان مایه امید ما، که کاظم معتمد نژاد آن را نوشته، به نگاه این استاد برجسته ارتباطات به حسین قندی پرداخته است.

آقای معتمد نژاد نوشته است «همکار گرامی حسین قندی را از سال ۱۳۵۰ از زمان دانشجویی او در رشته روزنامه‌نگاری دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی می‌شناسم. قندی یکی از دانشجویان ممتاز ما بود و با توجه به پیش‌بینی موفقیت و پیشرفت او در عرصه مطبوعات، وی را به عنوان یک دانشجوی برجسته برای همکاری با موسسه کیهان معرفی کردیم.»

آقای معتمد نژاد همچنین می نویسد «دیری نگذشت که این پیش‌بینی به واقعیت تبدیل شد، به طوری که قندی توانست خیلی زود در این روزنامه پیشرفت و در توسعه آن ایفای نقش کند. در واقع قندی که فعالیت خود در موسسه کیهان را با کیهان هوایی آغاز کرده بود، به دلیل موفقیت‌هایش در این نشریه به روزنامه کیهان منتقل شد و فعالیت‌های مطبوعاتی خود را در این روزنامه دنبال کرد. »

بنا بر نوسته روزنامه شرق «این روند ادامه داشت تا اینکه چندماه قبل از شروع انقلاب اسلامی با استفاده از امکانات دانشکده علوم ارتباطات آن زمان، برای ادامه تحصیل به آمریکا اعزام شد اما انقلاب که شد قندی ترجیح داد به جای اتمام تحصیلاتش تا مقطع دکتری، به کشور بازگردد و فعالیت‌های مطبوعاتی خود را در خدمت انقلاب ادامه دهد. همکاران او متاسف بودند که چرا قندی نماند و تحصیلات خود را به پایان نرساند، چراکه اگر موفق به اخذ مدرک دکتری شده بود می‌توانستیم با استخدام وی به عنوان عضو رسمی هیات علمی به صورت تمام وقت از خدمات و دانش وی در پیشرفت روزنامه‌نگاری کشور استفاده کنیم.»

آقای معتمد نژاد در یادداشت خود از جامعه دانشگاهی و مطبوعاتی کشور انتقاد کرده و نوشته است « همه زحماتی که حسین قندی متحمل می‌شد، متاسفانه جامعه مطبوعاتی و دانشگاهی کشور آن‌گونه که باید قدرشناس وی نبود. به عنوان مثال در دروس عملی دانشگاه نظیر آنچه که قندی در تدریس رورنامه‌نگاری تخصصی انجام می‌داد کارها سه تا چهار برابر دروس نظری بود اما حق‌التدریس دریافتی قندی مشابه سایر استادان حق‌التدریسی بود که دروس نظری ارایه می‌کردند. در حالی که باید برای دروس تجربی و عملی، دو تا سه برابر بیشتر پرداخت می‌شد.»

بورس ۹۱

روزنامه دنیای اقتصاد در یادداشتی با عنوان «بورس ۹۱ چگونه خواهد بود» به قلم شروین شهریاری به تحلیل شرایط بازار بورس پرداخته است.

آقای شهریاری می نویسد «بازار سهام را «ویترین اقتصادی کشورها» می‌دانند.اگر این تعبیر را بپذیرید باید تنها زمانی به دنبال رشد و بالندگی بورس باشید که اقتصاد کشورها در مسیر توسعه قرار دارد.»

یادداشت نویس دنیای اقتصاد همچنین می نویسد « اما کارنامه بورس تهران در سال ۹۰ نشان می‌دهد که این سال دوره خوشی برای بازار سرمایه ایران نبوده است. رشد شاخص بورس در یازده ماه گذشته از این سال به سطح ۷ درصد محدود شده است؛ بررسی این کارنامه در نیمه دوم سال به طور مجزا حتی نتایج نامطلوب تری به دست می‌دهد؛ به نحوی که از اول مهر ماه تا‌کنون، بورس نه تنها رشدی را ثبت نکرده بلکه اگر در این دوره از کل سهام پذیرفته شده در بورس تهران به تناسب اندازه شرکت‌ها خریداری کرده بودید، اکنون بیش از ۷ درصد از ارزش سرمایه اولیه کاسته شده بود.»

به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد « اینکه چرا بازار سهام در سال ۹۰ به رکود فرورفته است، حکایت مثنوی هفتاد من کاغذ است، اما با بازگشت به همان تعبیر اولیه می‌توان گفت وضعیت اقتصاد کلان در قیمت‌های سهام بازتاب یافته است. این استدلال وقتی قوی‌تر می‌شود که به رشد ۱۰۰ درصدی قیمت سکه طلا از ابتدای سال تا کنون توجه کنید؛ این جهش اعجاب‌انگیز هر چند برای دارندگان سکه‌های زرین مطلوب تلقی می‌شود، اما از منظر اقتصادی به هیچ عنوان اتفاق خوبی نیست.»

تراژدی انتخاباتی

روزنامه شرق یادداشتی دارد از حسین هانی زاده در باره انتخابات در یمن با عنوان « تراژدی انتخاباتی در یمن»

این یادداشت نویس می نویسد « انتخابات ریاست‌جمهوری یمن در حالی برگزار شد که «ارتشبد عبد ربه منصور هادی» معاون دیکتاتور فراری یمن تنها نامزد این انتخابات بود و به‌طور طبیعی چون رقیبی در برابر خود نداشت در انتخابات نیز پیروز شد. اساسا تراژدی دموکراسی در یمن سابقه طولانی دارد و هر‌گاه ملت یمن برای برقراری یک نظام مردم‌سالار قیام کرده‌اند، رژیم‌های دیکتاتور خلیج‌فارس با محوریت عربستان این قیام را سرکوب کرده‌اند.»

نویسنده در جمع بندی خود از اوضاع در یمن نوشته است « در نهایت، عربستان سعودی باوجود پیروزی ظاهری عبد ربه منصور هادی، همچنان نسبت به دورنمای سیاسی یمن نگران است زیرا دموکراسی ناتمام یمن برای جوانان این کشور قانع‌کننده نیست و رییس‌جمهور جدید این کشور نخواهد توانست در درازمدت کنترل این کشور به‌شدت قبیله‌ای را در سراسر یمن در اختیار بگیرد. علت این امر این است که بسیاری از اطرافیان دیکتاتور فراری یمن همچنان پست‌های کلیدی این کشور را برعهده دارند و این امر به تشدید نارضایتی‌ها در میان جامعه یمن منجر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود علی عبدالله صالح دیکتاتور فراری یمن در ماه‌های آینده و پس از تشکیل دولت و پارلمان جدید بار دیگر برای دخالت پشت‌پرده در مسایل یمن به صنعا بازگردد. آنچه مسلم است انتخابات یمن نمی‌تواند به بر‌قراری امنیت و ثبات در این کشور کمک کند و دیر یا زود تقابل عشایر شمال و جنوب به شکل دیگری در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی این کشور بروز خواهد کرد.»

مطالب مرتبط